Donald Trump'ın sınır duvarını yıkabilecek 6 şey

Aşağı kaydırın

ABD Başkanı Donald Trump'ın ABD ve Meksika arasında "büyük, güzel bir duvar" inşa etme vaadi seçim kampanyası boyunca kullandığı bir slogandı.

Trump başkan olduktan sonra, duvar tasarımı fikirleri sunulmasını istedi. Seçilen birkaç fikrin prototipleri bu yaz San Diego, California'da denenecek.

Trump, 3100 kilometre uzunluğundaki sınırın yarısına duvar örmek istediğini, geri kalanınıysa dağlar ve nehirlerle doğanın halledeceğini söylüyor.

Ancak zorlu bir coğrafyadan geçen duvar güzergahı çok sayıda vahşi hayvana ev sahipliği yapıyor ve Amerikalı yerliler ile şahıslara ait topraklardan geçiyor.

Peki, bu duvarı inşa etmek gerçekten mümkün mü? İşte Trump'ın başa çıkması gereken bazı engeller.

1. Coğrafya çok zorlu
ABD-Meksika sınırının bir bölümü
1. Coğrafya çok zorlu

Sınır çok girintili çıkıntılı ve bir bölümü nehrin üzerinden geçiyor.

Sınır batıda San Diego, California'dan doğuda Brownsville, Teksas'a kadar uzanırken görece düz çizgisini değiştirip, Rio Grande'nin rüzgarlı güzergahını takip ediyor.

Sınır bölgesi ve Rio Grande'nin uydu fotoğrafı
Sınırın özellikle doğusu gerçekten girintili çıkıntılı ve duvar inşa edilmesi zor
Sınırın özellikle doğusu gerçekten girintili çıkıntılı ve duvar inşa edilmesi zor
AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ
MEKSİKA

Aslında sınır birçok yerde nehrin en derin yeri olarak tanımlandı.

Rio Grande'nin ortasına duvar inşa etmenin zorlukları bir tarafa, yasal sorunlar da var. Meksika ve ABD arasında 1889'da imzalanan bir anlaşma nehrin akışının engellenmesini önlüyor. Bu durum da sınıra örülecek herhangi bir duvarın nehrin kenarında inşa edilmesi anlamına geliyor. Bu da sorunlara gebe bir durum.

Mevcut sınır bariylerleri nehrin uzağına, taşkın yatağının dışına kuruldu ve bariyerlerle resmi sınır hattı arasında boşluklar oluştu.

Bu durum da bazı ABD vatandaşlarının bariyerlerin Meksika tarafında, iki ülke arasındaki arafta yaşamak zorunda kalmalarına neden oldu.

Bence buraya havadan baktığınızda, nehrin ortasından bir siyasi sınır geçtiğinin farkına varmazsınız, çünkü ekosistem bir bütün olarak korunuyor. Ancak bunun için iki ülke gerekiyor. Jennette Jurado, Big Bend Ulusal Parkı'nda korucu

Kum tepeleri ve dağlar var

Sınırın üçte ikisi nehrin üzerinden geçiyor. Ancak ABD'nin güney sınırı, California ve Arizona'daki çöller ve New Mexico'daki dağlar gibi başka zorlu coğrafyalardan da geçiyor.

Doğu California'da Algodones kum tepeleri, ABD'deki en büyük kum tepeleri ekosistemi bulunuyor. George W Bush yönetimi tarafından yapılan bariyerlerin bir kısmı olan ve özellikle yer değiştiren kum tepelerine uygun biçimde tasarlanan "yüzer bariyerlerin" bir bölümü burada.

Algodones Kum Tepeleri 1600 kilometre karelik bir alana yayılıyor
AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ
MEKSİKA
Mexicali
ALGODONES KUM TEPELERİ
Algodones Kum Tepeleri'nin Uydu Fotoğrafı

Bu arada Arizona ve New Mexico da dağlık. Güneydoğu Arizona ve güneybatı New Mexico'daki Coronado Ulusal Ormanı'nda 2700 metreden yüksek birkaç zirve var.

Burada bir duvar yapılması imkansız görünüyor.

Big Bend Ulusal Parkı'ndaki dağlar

Büyük bir vahşi yaşam var

ABD-Meksika sınırında herhangi bir yeni duvarın inşasıyla büyük zarara uğrayabilecek hassas bir ekosistem bulunuyor.

Duvar, hayvanların av sahalarına, su kaynaklarına ve göç koridorlarını erişimini engelleyebilir. Bozkurtlar, jaguarlar ve bizonlar sınırın her iki yanında da avlanıyor. Sınırın her iki tarafında hayvanlar arasında iri boynuzlu koyunlar, amerika'ya özgü küçük siyah benekli vahşi kediler ve ayılar var.

Doğa koruma uzmanları bu hayvanları ayırmanın sadece genetik çeşitliliği azaltmakla kalmayacağını, aynı zamanda türleri hastalıklara ve salgınlara daha açık hale getireceği uyarısı yapıyor.

Big Bend Ulusal Parkı'nda kaktüs.

ABD-Meksika sınırının yüzde 12'sindeki vahşi yaşamı korumak Batı Teksas'taki Big Bend Ulusal Parkı'nın görevi. Parkta binlerce tür yaşıyor ve ABD'deki diğer ulusal parklardan daha çok sayıda kuş, yarasa ve kaktüs türü var.

Park görevlileri harhangi bir duvarın Chihuahuan Çölü'ndeki ekosistemi gelecek kuşaklar için koruma görevlerine darbe vuracağından ve Rio Grande'nin öte yanındaki Meksikalı çalışma arkadaşlarıyla ilişkilerini bozacağından kaygılı.

Big Bend'in halkla ilişkiler görevlisi ve korucularından Jennette Jurado, Meksikalı komşularıyla yaptıkları işbirliğinin hayati önemde olduğunu söylüyor.

“Bence buraya havadan bakarsanız, nehrin tam ortasından bir siyasi sınır geçtiğini fark etmezsiniz çünkü ekosistem bir bütün olarak korunuyor. Ama bunu yapmak için iki ülke gerekiyor" diyor.

Big Bend'deki rehberlerden Mike Davidson da, doğal yaşamın korunmasında işbirliğinin hayati önemde olduğu görüşüne katılıyor ve bir duvar ya da başka bir yapı inşa etmenin "çok üzücü" olacağını, insanların Big Bend'i ziyaret etme arzusunu körelteceğini belirtiyor.

“Burada bu güzel kanyonlar yerine boş bir duvar olursa neden gelsinler ki?" diyor.

Cihazınız geri çalma özelliğini desteklemiyor
tbd tbd
2. Maliyet hayli yüksek olacak
ABD-Meksika sınırının bir bölümü
2. Maliyet hayli yüksek olacak

Trump'ın başta açıkladığı 8 ila 12 milyar dolarlık bedele birçok kişi karşı çıktı.

Başkan George W Bush döneminde yapılan 1050 kilometre uzunluğundaki bariyerin 7 milyar dolara mal olduğu tahmin ediliyor ve bu bariyer geçit vermez, heybetli, uzun, güçlü ya da güzel olarak tanımlanamaz.

Resmi kuruluşlar birbirinden çok farklı maliyet tahminlerinde bulundu.

Senato'daki Cumhuriyetçi çoğunluk lideri Mitch McConnell, duvarın 12 ila 15 milyar dolara mal olacağını söyledi. ABD İç Güvenlik Bakanlığı'nın maliyet tahmini ise 21,6 ila 25 milyar dolar arasında.

Bu arada Senato'daki Demokratlar'ın hazırladığı bir rapora göre duvarın maliyeti neredeyse 70 milyar dolar, yıllık bakım masrafı ise 150 milyon doları bulabilir.

İlk günümüzde, geçit vermez, heybetli, uzun, güçlü, büyük bir güney sınırı duvarı üzerinde çalışmaya başlayacağız. Donald J Trump

Diğer, gayriresmi tahminlerde de farklı miktarlardan bahsedildi.

Wall Street'teki araştırma şirketlerinden Bernstein Araştırma, maliyetin 15 ila 25 milyar dolar olabileceğini tahmin etti İnşaat danışmanı Gleeds şirketine göre ise maliyet 31 milyar dolar dolaylarında olacak.

Bu arada, MIT Technology Review dergisinde yazan Yeni Amerika Vakfı'ndan uluslararası güvenlik uzmanı Konstantin Kakaes'e göre de toplam maliyet 40 milyar doları bulabilir.

Kesin bir şey var ve o da pahalı olacağı. Ayrıca şu ana dek gereken para da bulunamadı.

Trump, geçen Mart'ta açıkladığı bütçe teklifinde içinde bulunduğumuz mali yıl için 1,4 milyar dolar ayrılmasını öngörüyordu. 1 Ekim'de başlayacak 2018 bütçe yılı için harcanması planlanan miktarsa 2,6 milyar dolar.

Ancak Kongre bu yıl duvara para harcanmasına onay vermedi ve sadece mevcut bariyerlerin 65 kilometrelik bölümünün tamiri için büte ayrıldı. Trump 2018 için istediği parayı da 1 milyar dolar indirip 1,6 milyar dolara çekti. Bir milyar dolarlık ek bütçe ise sınır "teknolojisi ve altyapısına" ayrıldı.

İç Güvenlik Bakanlığı'na göre 1,6 milyar dolar, çoğu Rio Grande Vadisi'nde olmak üzere 120 kilometrelik bariyerlere harcanacak.

3. Duvarı gerçekten inşa etmek çok zor
ABD-Meksika sınırının bir kısmı
3. Duvarı gerçekten inşa etmek çok zor

Trump başta, 3 bin 200 kilometrelik sınırın tümü boyunca duvar inşa etmeyi vaat ederken, daha sonra "doğal bariyerler" nedeniyle sadece 1600 kilometre inşa edileceğini belirtti. Duvarın yüksekliğiyle ilgili tahminleriyse 10 ila 15 metre arasındaydı.

Geçen Mart ayında İç Güvenlik Bakanlığı Gümrükler ve Sınır Koruma Kurumu duvar için istenen özellikleri netleştirdi.

Trump, zorlu duvar inşasına ek olarak bölgenin haritalanması, istimlak ve erişim yollarının yapılması gerektiğini söyluyor.

Şirketlerden tasarımlarını göndermelerini isteyen FedBizOpps.gov internet sitesi "mali açıdan efektif" yapıların güçlendirilmiş betondan olması gerektiğini vurguladı ve:

  • Yükseklik anlamında "fiziksel açıdan heybetli" ve en az 5,5 metre yüksekliğinde olmasını
  • Kancalar ya da merdivenlerle aşılamaz olmasını ve çeşitli aletlerle yıkmanın en az bir saat sürmesini
  • Tünel kazılmasını engellemek için yerin 1,8 metre altında olmasını
  • "Çevresine uyumlu" ve kuzey tarafından bakıldığında "estetik açıdan tatmin edici" olmasını
  • Yayalar ve araçlar için 7,5 ve 15 metre genişliğinde kapılar bulunmasını istedi

New Yorklu yapı mühendisi Alex Weinberg BBC'ye yaptığı açıklamada "bu ölçülerde olsa bile" bir duvar inşasının mühendislik anlamında zorlu olmadığını, çünkü "mühendislik gerektiren bir durum olmadığın" söyledi. Weinberg'a göre asıl büyük iş operasyonun büyüklüğü.

Weinberg "Buradaki asıl zorluk lojistik" dedi.

Arazinin haritalanması, istimlak edilmesi, temellerin kazılması, inşaat malzemelerinin yapılmasına ihtiyaç var. Tüm bunların üzerine, inşaat alanının büyük çoğunluğunun uzak olması nedeniyle, erişim yollarının açılması, iş gücü için yaşam malzemesi, barınma, ulaşım ve tıbbi bakım olanaklarının sağlanması gerekecek.

George W Bush'un yaptırdığı bariyerler

Normandiya usülü araç bariyeri Çifte çelik ızgaralı yaya bariyeri Kalın direkli yaya bariyeri Kalın direkli araç bariyeri
George W Bush'un yaptırdığı bariyer çeşitlerini gösteren infografik
Kaynak: GAO

Ancak hükümet, beton duvar tasarımlarıyla birlikte, "durumdan haberdar olunmasını sağlayan, karşı tarafın da görülebildiği bir bölüm olması gerektiğini de söylüyor.

Bu durumda hükümetin duvarın beton dışındaki malzemelerden de yapılmasını değerlendirdiğini gösteriyor. İç Güvenlik Bakanı Emekli General John F Kelly de İç güvenlik Komitesi'ndeki senatörlere yaptığı açıklamada bunu söyledi.

Kelly "Bir denizden diğerine duvar inşa etmemiz çok olası değil" dedi.

Ancak Kelly fiziksel engellerin "doğru yerlere konulacağını" ve sensörler, insansız hava araçları ve diğer farklı teknolojilerin duvarın olmadığı yerlerdeki boşlukları dolduracağını vurguladı.

4. Araziyi istimlak etmek bir kabusa dönüşebilir
ABD-Meksika sınırının bir bölümü
4. Araziyi istimlak etmek bir kabusa dönüşebilir

Duvarın inşa edilebilmesi için hükümetin inşaat yapılacak arazileri istimlak etmesi gerekiyor.

Ancak ABD-Meksika sınırındaki arazinin %66'sı ya şahıslara, ya Amerikalı yerlilere ya da eyalet yönetimlerine ait.

Bu durumda hükümetin ya büyük bir gönüllü emlak satışını organize etmesi ya da geniş arazilerde inşaat izni için mücadeleye girişmesi gerekecek.

Bundan binlerce mülk sahibi etkilenebilir ve etkilenecekler arasında bir kısmı Trump taraftarı olan ve hayvanları için Rio Grande ve civarındaki otlaklara erişmeleri gereken Teksas'taki çiftlik sahipleri de bulunuyor.

Ben duvarı istiyorum çünkü kalıcı bir şey olmayacak. Sonsuza kadar kalmayacak. Sadece insanlar aklını başına alana kadar. Rene Villareal, Teksaslı toprak sahibi

Arazileri satın almak büyük bir sorun olabilir ve toprak sahipleri satışı reddederse hükümet zorla istimlak yoluna gitmeye mecbur kalabilir.

"İstimlak hakkı" terimine hoşgeldiniz.

İstimlak hakkı özel mülklerin, otoyollar, demiryolları gibi kamusal kullanım için genelde bir tazminat karşılığında alınması sistemine verilen ad. Geçmişte sınır bariyerlerinin inşası için bu sistem kullanıldı.

Pittsburgh Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Profesör Gerald S Dickinson istimlak hakkıyla ilgili hukuk mücadelelerinin yıllarca sürebileceği uyarısında bulundu.

ABD - Meksika sınırından bir kesit

Dickinson Washington Post'a yaptığı açıklamada, birkaç toprak sahibine karşı olsa da bu ölçüdeki bir istimlak hakkı hamlesinin "herhangi bir şey inşa edilmeden önce" onlarca yıl alacak bir mahkeme süreci başlatacağını söyledi.

1990'lı yıllarda Bush yönetimi yüzlerce toprak sahibiyle satış müzakereleri yapmak zorunda kalmıştı. Çok sayıda vatandaş ve yerel yönetim satışa direnmiş ve bu büyük gecikmelere yol açmıştı.

Bunlar arasında topraklarının yarısını ve evlerini kaybeden bir aile de var. Aile şimdi bariyerin Meksika tarafında yaşamak zorunda ve ABD tarafına şifre girdikleri kilitli bir kapıdan geçerek girebiliyorlar.

Demokrat Partili Senator Claire McCaskill Senato'daki İç Güvenlik Komitesine yaptığı açıklamada mevcut bariyerler için gereken 400 arazi alımından 330'una Adalet Bakanlığı'nın dava açtığını ve 90 davanın da hala beklediğini söyledi.

Ancak bazı toprak sahipleri Beyaz Saray yönetiminin hamlelerine sıcak bakıyor.

Arazileri Teksas'taki Rio Grande City'nin hemen dışında, nehrin yanında bulunan Villareal ailesi, Başkan Trump'ın göçe karşı sert tutumu sayesinde kendilerini daha iyi korunuyor hissettiklerini söylüyor.

Daniel Villareal "Daha güvende hissediyorum. Yani, bu sorunu [kaçak göçmenlerin topraklarını geçmesini] yaşamaya başladığımızdan beri buraya, [nehre] hep silahlı geliyoruz.

Ama şu anda durum farklı, sınırı geçmek için buraya gelen o kadar çok sayıda insan yok, belki buraya gelebilir, bu bölgeyi temizleyebilir ve kendi nehir kenarımıza sahip olabiliriz."

Bush yönetimi de bariyerleri inşa ederken aileyle görüşmüş ancak bir sonuç çıkmamış. Daniel'in kardeşi Rene Villareal de ailenin, kısa vadede sınırı kaçak geçenlerin sayısını azaltacaksa, mülkleri üzerinden geçecek bir duvar planına karşı çıkmayacağını vurguluyor.

Rene "Ben duvarı istiyorum çünkü kalıcı olmayacak. Sonsuza kadar burada kalmayacak. Sadece insanlar aklını başına alana kadar" diyor.

Ancak, bazı mülk sahipleri duvara karşı çıkmazken, kabilelere ait toprakların bazı sahipleri duvara muhalif. Bu toprakların büyük bir kısmı Tohono O'odham halkına ait. Bunlara Arizona'daki sınır hattında bulunan 120 kilometrelik bölge de dahil.

Kabile üyeleri, ata toprakları olarak kabul ettikleri bölgede, sınırın her iki yanında da yaşıyor ve duvar planları uygulandığı takdirde inşaatı engellemeye çalışacaklarının işaretini verdiler.

Böyle bir şey olursa, Trump'ın şu anda yasal korumaya sahip olan bu toprakları alabilmesi için Kongre'den bir yasa çıkartması gerekecek.

5. İşe yaraması için sürekli devriyeler gerek
ABD-Meksika sınırının bir kısmı
5. İşe yaraması için sürekli devriyeler gerek

Çok kişinin dikkat çektiği gibi kıtanın bir ucundan diğerine uzanan duvar, sınır muhafızları tarafından devriye gezilmedikçe, insanların geçişini sonsuza kadar engelleyemez.

İç Güvenlik Bakanı John F Kelly'nin kendisi “sadece fiziksel bariyer işe yaramaz” dedi ve güvenlik güçleri, sensörler ve gözlem cihazlarıyla desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Trump, yemin etmesinden beş gün sonra imzaladığı başkanlık emirlerinde ek 5 bin sınır devriyesi ve 10 bin göç görevlisi alınmasını istedi, ancak şu ana dek istediği bütçe sadece 500 sınır devriyesi ve bin göç görevlisinin maaşlarını ödeyebiliyor.

Rio Grande Vadisi'nde sınır devriyeliği yapan Marlene Castro, sınırı güven altında tutmak için yeterli sayıda personelin alınmasının paketin bir parçası olması gerektiğine inanıyor. Castro, farkındalık için gereken teknoloji ve devriyelerin sınırın kaçak geçildiği noktalara ulaşabilmesi için gereken altyapı kadar, harekete geçip yasaları uygulayacak eğitimli personelin de hayati önemde olduğunu vurguluyor.

Castro "Tüm teknoloji ve altyapıya sahip olabilirsiniz ama etkili bir şekilde harekete geçecek personeliniz yoksa bunlar işe yaramaz" diyor.

Castro, Trump'ın seçilmesinden bu yana bölgesindeki kaçak geçişlerin sayısının azaldığını, ancak aynı zamanda kendisine ve mesai arkadaşlarına yönelik saldırılarda artış olduğunu söylüyor. Castro bunu ABD'ye kaçak geçişleri organize edenlerin duyduğu öfkeye bağlıyor.

Marlene Castro "Kaçakçılar şu anda çok umutsuz halde... Tabii ki bu bir tahmin, kaçakçıları bilemem ama bence geçiş yapmak isteyenlerin azalması yüzünden çok para kaybediyorlar" diyor.

Ne kadar güzel, büyük veya pahalı olursa olsun, hiçbir duvar çaresiz, muhtaç ve yoksul insanların geçişini durduramaz. Tony Estrada,Santa Cruz Bölgesi Şerifi

Bölgede "At" lakabıyla bilinen bir insan kaçakçısı işlerinin Bush yönetiminin yaptığı bariyer nedeniyle etkilendiğini ve daha büyük bir duvarın insan ticaretini daha da "karmaşık hale getireceğini" söylüyor. Ancak Meksika mafyasının "daima sınırı geçecek bir yol bulacağını" ve sadece fiyatların artacağını vurguluyor.

Arizona'daki Santa Cruz bölgesinin şerifi Tony Estrada da insanların bir yol bulacağı tahminine katılıyor.

"Ne kadar güzel, büyük veya pahalı olursa olsun, hiçbir duvar çaresiz, muhtaç ve yoksul insanların geçişini durduramaz.

Bu insanlar binlerce ve binlerce kilometre uzaklardan büyük bir masraf yaparak ve tehlikeye atılarak geliyor. Sizce bir duvar onları durdurabilir mi? Hayır, sadece aşılması gereken bir engel daha olur."

Cihazınız geri çalma özelliğini desteklemiyor
tbd tbd
6. ABD ve Meksika'nın sınır kentleri birbirlerine bağımlı
ABD-Meksika sınırının bir bölümü
6. ABD ve Meksika'nın sınır kentleri birbirlerine bağımlı

Sınırın kapatılması büyük ihtimalle sınırdaki şehirlerin ekonomilerini ve daha geniş anlamda ABD-Meksika ekonomisini olumsuz etkileyecek ve bu, çok sayıda ABD'li siyasetçinin kaçınmaya çalıştığı bir durum.

Sınırın ABD tarafındaki toplumlar, Meksika'daki kardeş şehirleriyle yakın ve birbirine bağımlı bir ekonomik ilişki geliştirdi. Çok sayıda Meksika şehri binlerce kişinin çalıştığı Amerikan fabrikasının ev sahibi ve Meksikalılar ABD'nin sınır eyaletlerinde her yıl milyarlarca dolarlık alışveriş yapıyor.

Meksika'daki ucuz işgücü arzı sınır boyunca, maquiladora adı verilen fabrikaların yükselişini beraberinde getirdi.

Maquiladoras ya da kısaltılmış haliyle maquilaslar vergi indirimlerinden yararlanıyor ve ihraç malları imal ediyor. Bunlar 1994'te yürürlüğe giren ve ABD, Kanada ve Meksika arasındaki birçok gümrük vergisi kaldıran Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması'nın bir mirası.

Ciudad Juarez ve Chihuahua'da maquiladorasların yükselişi
Ciudad Juarez'deki fabrikalar Chihuahua'daki fabrikalar
Ciudad Juarez ve Chihuahuadaki maquiladorasların yükselişini gösteren grafik
Kaynak: El Paso Sınır Bölgesi Modelleme Projesi, Teksas Üniversitesi

Duvar, daha geniş anlamıyla ABD ve Meksika arasındaki ekonomik ilişkileri de etkilleyebilir. Meksika ABD mallarının en büyük ikinci pazarı ve ABD de Meksika ürünlerinin en büyük pazarı.

Wilson Merkezi adlı düşünce kuruluşundaki Meksika Enstitüsü'nün Direktörü Christopher Wilson iki ülkenin "çok derin" ekonomik ilişkileri olduğunu ve beş milyon ABD'linin istihdamının buna bağlı olduğunu belirtiyor. Wilson Merkezi'nin araştırmasına göre ABD ve Meksika arasındaki ticaret durursa, 4,9 milyon ABD'li işini kaybedebilir.

İki ülke ekonomisi artık o kadar iç içe geçmiş halde ki, Wilson artık iki ülkenin birbirine mamul satmadığını, bunun yerine "aslında mamulu beraber ürettiklerini" belirtiyor.

Wilson "Parçalar sınırda ileri geri gidip geliyor. Hatta üretim sırasında birkaç defa. Hem ABD hem de Meksika nihayetinde bölgede satılan veya dünyaya ihraç edilen mamullerin değerine katkıda bulunuyor" diyor.

Wilson Merkezi'nin araştırmasına göre, ABD ve Meksika arasındaki ticaretin yarısı parça ve hammaddelerden oluşuyor.

Wilson "En derin şekilde, bu işte beraberiz" ifadesini kullanıyor.

Meksika ve ABD arasındaki ticari bağları koparmak çok zor. ABD burada, Meksika'da tasarruf ediyor. Risk altında olan bu. Jose Antonio Garcia Fuentes, Nuevo Laredo, Meksika'da yaşayan bir kamyon şöförü

Nuevo Laredo, Meksika'da yaşayan kamyon şöförü Jose Antonio Garcia Fuentes, sınırın her iki tarafının ne kadar çok birbirine bağımlı olduğunu çok iyi biliyor.

Fuentes 50 kamyon şöförünün çalıştığı bir şirketin başkanı olarak her hafta sınırı geçiyor ve yeni duvarın yaratabileceği etkiden kaygılı.

"Buradan her gün 14 bin kamyonun geçtiğini, sonra bunun dört bine düştüğünü hayal edin. Çok sayıda kamyon şöförünün işsiz kalması demek bu" diyor.

Fuentes ayrıca, Başkan Trump'ın buradaki istihdamı ve imalat işletmelerini ABD'ye geri taşıma vaadini gerçekleştirmesinin her iki ülkeye yıkıcı etkileri olacağına dikkat çekiyor.

"ABD'de işçi maaliyeti daha fazla. İşçiye satte 14 ABD doları ödüyorlar. Bu paraya üç Meksikalı çalıştırabilirsiniz" diyor.

"Meksika ve ABD arasındaki ticari bağları koparmak çok zor. ABD burada, Meksika'da tasarruf ediyor. Risk altında olan bu. "

n/a
tbd tbd

Bu haberi paylaş


Hazırlayanlar

Alandan bilgiler, video ve fotoğraflar: Paul Harris ve Kelvin Brown. Metin ve prodüksiyon: Lucy Rodgers. Veri gazeteciliği ve prodüksiyon Nassos Stylianou. Tasarım ve illüstrasyon: Lilly Huynh. Geliştirme: Rosie Gollancz, Becky Rush ve Joe Reed. Big Bend fotoğrafları: Ben Greenhoe. Diğer fotoğraflar: Getty


İlgili haberler