CAS'tan Rusya'ya kötü haber: Atletlere olimpiyat yasağı onaylandı

Marina Savinova Telif hakkı AP
Image caption 2012'de Londra'da yapılan olimpiyatlarda 800 metre yarışını kazanan Mariya Savinova'nın doping yaptığı tespit edilmişti.

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS), Rusya'nın, atletlerinin Rio'da yapılacak olimpiyat oyunlarında yarışmasının engellenmesine itirazını reddetti.

CAS, Rus atletlerin 5-21 Ağustos tarihleri arasında yapılacak olimpiyat oyunlarında ülkeleri adına yarışamayacaklarına hükmetti.

Rus atletlerin geçmişte devlet desteğiyle yaygın şekilde doping yaptıklarının bağımsız bir soruşturmada kanıtlanmasının ardından, IAAF Kasım ayında Rusya Atletizm Federasyonu'nun üyeliğini askıya almış ve Rus atletleri uluslararası müsabakalardan men etmişti.

IAAF bazı Rus atletlerin sadece, ülkeleri dışında sık sık doping testinden geçmek koşuluyla, Rio'da ülkelerini temsil etmeden yarışabileceklerini açıklamıştı.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov ise CAS'ın kararını üzüntüyle karşıladıklarını söyledi.

IOC, Rusya'yı tamamen men edebilir

Rusya Olimpiyat Komitesi ve olimpiyatta yarışmaları engellenen 68 Rus atlet, CAS'tan sonra İsviçre'de federal bir mahkemeye de başvurabilir.

CAS'ın kararını inceleyecek Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ise Rusya'yı olimpiyatlardan tamamen men edebilir.

IOC'nin kararını önümüzdeki hafta açıklaması bekleniyor.

'Devlet eliyle doping' suçlaması

Dünya Dopingle Mücadele Kurumu (WADA) da Pazartesi günü açıkladığı raporda, Rusya'yı devlet eliyle doping yapmakla suçlamıştı.

WADA'nın raporunda, 2014 Soçi Kış Olimpiyatları'na katılan atletlerin idrar örneklerinde sahtecilik yapılmasını bizzat Rusya Spor Bakanlığı'nın "kontrol ve idare ettiği" belirtilmişti.