2016 Rio Olimpiyatları'nda Türkiye

Olimpiyat Takımı Telif hakkı TMOK

Dünyanın en büyük spor organizasyonu olan olimpiyat oyunları bugün Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde başlıyor. Türkiye oyunlara, toplam 21 branşta 103 sporcu ve 3 hakemle katılıyor.

Rio Olimpiyatları'na katılacak 103 sporcudan 25'i yabancı uyruklu. Yaş ortalaması 26 olan takımımızda Kenya, Küba, Etiyopya, Çin asıllı sporcular da bulunuyor.

Türkiye'nin olimpiyat kafilesinde en kalabalık kadroyu güreş takımı oluşturuyor. Rio'da 14 güreşçimiz madalya mücadesi verecek.

A Milli Kadın Basketbol Takımı da olimpiyat vizası almıştı. Milli takımımız grubunda ilk maçını yarın Fransa'yla yapacak. Gruptaki diğer rakiplerimiz ise Japonya, Brezilya, Avustralya ve Belarus.

Telif hakkı @CaglaBuyukakcay

Rio'da ayrıca, Cüneyt Çakır, Bahattin Duran ve Tarık Ongun hakemler klasmanında Türkiye'yi temsil edecek. Çakır, 44 yıl sonra olimpiyat oyunlarında futbol maçlarında düdük çalacak ilk Türk hakem olacak.

55 erkek, 48 kadın sporcu

Rio Olimpiyatları'na katılacak toplam 10 bin 500 sporcudan yaklaşık yüzde 45'i kadın.

Türkiye'yi ise 55 erkek, 48 kadın sporcu temsil edecek. Türkiye 2012 Londra Olimpiyatlarında ise 66 kadın ve 48 erkek sporcuyla mücadele etmişti.

Telif hakkı Hannah Peters/Getty Images

Türkiye'yi olimpiyatlarda temsil eden ilk kadın sporcu Halet Çambel'di. Aynı arkeolog olan Çambel 1936'da Berlin'de eskrim dalında yarışmıştı.

Çamlıbel, Adolf Hitler tarafından görüşmeye çağrılmış, hükümet izni olmadan görüşmeyi kabul edemeyeceğini belirterek dönemin Nazi Almanyası'nın liderinin talebini reddetmişti.

Türkiye'nin Olimpiyat tarihi

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin temellerini oluşturan Osmanlı Olimpiyat Cemiyeti 1908'de kuruldu. Aynı yıl Londra'da düzenlenen oyunlara Osmanlı İmparatorluğu'ndan katılan tek sporcu jimnastikçi Aleko Mulos'tu.

Telif hakkı Anonim

Türkiye Cumhuriyeti ise ilk kez 1924'te Paris'te yapılan Olimpiyat oyunlarına 5 spor dalında katıldı. Türkiye olimpiyatlarda kürsüye ise ilk kez 1936'da Berlin'de çıktı.

Milli güreşçilerden Yaşar Erkan altın, Ahmet Kireççi ise bronz madalya kazandı.

Türkiye katıldığı 21 olimpiyattan 16'sında madalya kazandı.

En çok madalya kazanılan olimpiyat 6 altın, 4 gümüş, 2 bronzla 1948 Londra. En çok altın madalya kazanılan olimpiyat ise yedi kez zirveye çıkılan 1960 Roma.

Cumhuriyet döneminde sadece iki kez olimpiyatlara katılmayan Türkiye'nin oyunlarda en fazla madalya kazandığı spor dalı 28 altın, 16 gümüş, 14 bronzla güreş.

Milli Olimpiyat Komitesi, 1932 Los Angeles oyunlarına, uzak mesafe ve yüksek maliyet nedeniyle sporcu göndermemişti.

Türkiye, 1980 Moskova oyunlarını da, SSCB'nin bir yıl önce Afganistan'ı işgalini protesto eden Batılı ülkelere katılarak boykot etmişti.