Harry Kane, Premier Lig tarihinde bir yılda en çok gol atan oyuncu oldu

Harry Kane Telif hakkı Getty Images

Tottenham'ın golcü oyuncusu Harry Kane, Southampton karşılaşmasında hat-trick yaparak, Premier Lig'de bir yılda en çok gol atan oyuncu unvanını Alan Shearer'dan aldı. 24 yaşındaki Kane 2017'de 36 Premier Lig maçında 39 gol attı.

Londra'da Wembley Stadyumu'nda oynanan Tottenham-Southampton maçında rekor, Kane'in 22'nci dakikada attığı kafa golüyle geldi.

Kane'in 2017'de attığı 37'nci golle, Shearer'ın Blackburn Rovers formasıyla 1995'te ele geçirdiği Premier Lig rekoru kırılmış oldu. Kane daha sonra iki gol daha atıp, bu yıl ligdeki 8. hat-trickini yaptı.

Tottenham karşılaşmadan 5-2 galip ayrıldı.

Alan Shearer ise 36 golü 42 Premier Lig maçında atmıştı. Shearer rekorunu ele geçiren Kane'i Twitter'dan "Müthiş bir 2017 geçirdin Kane. Bir yılda en çok Premier Lig golü atan oyuncu rekorunu hak ediyorsun. Aferin ve iyi iş çıkartmaya devam et" diyerek kutladı.

Premier Lig'de en çok gol atan diğer oyuncularsa, 2011'de Arsenal adına 35 gol kaydeden Robin van Persie ve 2004'te yine Arsenal formasıyla 34 gol atan Thierry Henry olmuştu.

Bu yıl Messi'yi de geçti

Öte yandan, Harry Kane ayrıca Tottenham ve milli takım formasıyla son bir yılda 55 gol atarak, Messi'yi geçti ve Avrupa'nın beş büyük futbol ülkesi İngiltere, İspanya, İtalya, Almanya ve Fransa'da yılın en çok gol atan oyuncusu oldu.

Milli takım ve Barcelona formasıyla 54 gol kaydeden Messi'nin Barcelona'nın 2018'e dek maç yapmayacak olması nedeniyle rekoru Kane'in elinden almasına imkân bulunmuyor.

İlgili Konular