Liverpool: İngiltere Premier Ligi'nde tarihi bir fark yakalayan Kırmızılar 30 yıl sonra şampiyon olabilecek mi?

Tarihi bir fark yakalayan Liverpool

Kaynak, Getty Images

İngiltere Premier Ligi'nde Noel dönemi oynanan karşılaşmalar sonrası Liverpool 13 puan farkla lider. Üstelik bir maçı da eksik. Son şampiyonluğunu 1990'da kazanan Kırmızılar, birçok yorumcuya göre şampiyonluk kupasını bir ucundan tutmuş durumda.

Liverpool, Premier Lig'de Perşembe akşamı deplasmanda lig ikincisi Leicester City'i 4-0 mağlup etti.

Böylece Liverpool ile Leicester City arasındaki puan farkı 13'e çıktı.

Bu, Noel sonrası Boxing Day adı verilen günde (26 Aralık) yapılan karşılaşmalar sonrası, son 30 yılda elde edilmiş en büyük fark anlamına geliyor.

Liverpool'un Alman menajeri Jurgen Klopp ise karşılaşma sonrası yaptığı açıklamada, "Liverpool, şampiyon olduğunu düşünmüyor, kendisini şampiyon hissetmiyor, bunu ağzına almıyor" dedi.

Klopp, "Daha önce puan farkı 10'du şimdi 13... Farkla ilgili tarihi referanslar benim kulağıma olumsuz geliyor. Biz sonraki maça konsantre olmuş durumdayız" diye konuştu.

1993-1994 sezonunda da Manchester United, aynı dönemde benzer bir fark elde etmiş ve lig sonunda şampiyonluğa ulaşmıştı.

Liverpool-Leicester karşılaşmasını BBC Spor Servisi için yorumlayan Phil McNulty, maç yazısında "Kusursuz Liverpool herkesin şampiyon adayı" ifadesini kullandı.

McNulty, 1990 yılından bu yana kulübün birçok kez şampiyonluğu kıl payı kaçırdığını hatırlatıp, "Ama bu kez şampiyonluğu kaçıracaklarını düşünen var mı?" diyer sordu.

Liverpool, Premier Ligi'de bu sezon oynadığı 18 maçın 17'sini kazandı.

Kırmızılar geçen yıl da müthiş bir sezon geçirmiş ve Şampiyonlar Ligi'ni kazanmış; İngiltere'de ise şampiyonluğu, tek yenilgilerini aldıkları Manchester City'ye kaptırmıştı.