Futbolda ırkçılık tartışması

Rio Ferdinand Telif hakkı Getty

FIFA Başkanı Sepp Blatter'in futbolda saha içi ırkçılık hakkında yaptığı açıklama tartışmalara yol açtı.

Manchester United ve İngiltere Milli Takımı yıldızlarından Rio Ferdinand, Blatter'ın açıklamasının kendisinde büyük şaşkınlaık yarattığını söylüyor.

Blatter, modern futbol dünyasında ırkçılık olmadığını, saha içinde yaşanan bu tür sorunların da bir el sıkışmaya unutulabileceğini söylemişti.

Blattter daha sonra sözlerinin yanlış anlaşıldığını ileri sürdü.

Ancak İngiltere futbolunda ırkçılıkla mücadele kampanyalarında aktif rol alan oyunculardan biri olan Ferdinand Twitter'da 'Blatter'in yorumlarını yanlış okuduğumu söylesin biri bana' ifadesini kullandı.

Ferdinand Blatter'a da doğrudan Twitter mesajı gönderdi.

Telif hakkı Getty

Bu mesajda Ferdinand şu ifadeleri kulandı: 'ırkçılık konusundaki yorumunuz o kadar aşağılayıcı ki insan bunları ancak gülünç bulabilir; seyirciler de, oyunculara yönelik olarak, önce ırkçı tezahürat yapıp ardından ellerini sıkarsa sorun halledilmiş olur mu?'.

Blatter'ın yorumları, Chelsea kaptanı John Terry'nin Rio Ferdinand'ın kardeşi olan QPR oyuncusu Anton Ferdinand'a yönelik ırkçı ifadeler kullandığı iddiasının soruşturulduğu bir döneme rastlıyor.

Dün de İngiltere Futbol Federasyonu, Liverpool oyuncusu Suarez'in Manchester Unitedlı Evra'ya yönelik olarak ırkçı ifadeler kullandığı sonucuna vardığını açıklamıştı.

Federasyon, 15 Ekim'deki Liverpool-Manchester United karşılaşması ardından, Suarez'in kendisine karşı ırkçı ifadeler kullandığını iddia eden Fransız oyuncu Evra'nın iddialarını haklı bulduğunu bildirdi. Federasyonun 24 yaşındaki Uruguaylı futbolcu Suarez'in cezasını ilerleyen günlerde açıklayacağı belirtildi.

Suarez'le ilgili Federasyon'un aldığı kararın kendilerine ulaştığını ifade eden Liverpool Kulübü yetkilileri de Uruguaylı futbolcuyu milli takımdan döndükten sonra dinleyeceklerini açıkladı.