Maracana'da iş bırakma eylemi

Son güncelleme: 19 ŞUBAT 2013 - TSİ 12:33

Brezilya'da gelecek yıl yapılacak Dünya Kupası'nda final maçının oynanacağı Maracana Stadyumu'nun yenileme inşaatında çalışan işçiler bir gün iş durdurdu.

İşçiler, inşaat şirketleriyle müzakereler sürerken yaptıkları iş durdurma eylemlerinin bir uyarı niteliğinde olduğunu vurguladı ve talepleri karşılanmadığı takdirde, gelecek hafta greve gideceklerini belirtti.

İşçiler maaş ve yemek çeklerinde artış, ayrıca kendileri ve ailelerine özel sağlık sigortası yapılmasını istiyor.

1950 Dünya Kupası finaline ev sahipliği yalan meşhur stat, bu yılki Konfedarasyon Kupası maçları ve gelecek yılki Dünya Kupası için yenileniyor.

Yenileme maliyetinin yaklaşık 460 milyon dolar olduğu belirtiliyor.

Stadın, 2 Haziran'da Brezilya ve İngiltere arasında oynanacak özel maçla açılması planlanıyor.

Yenileme çalışmalarının geçen yıl sonuna kadar bitirilmesi öngörülüyordu. Ancak inşaat uzadı.

Dünya Kupası öncesinde bir prova olarak görülen Konfedarasyon Kupası maçlarında kullanılması planlanan altı stadyumdan, sadece ikisi şu ana dek hazırlanabildi.

FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke, bir ay kadar önce 15 Nisan'a kadar tüm stadların hazırlanması gerektiği ve bir kez daha sürenin uzatılmayacağı uyarısında bulunmuştu.

BBC'nin Avrupa futbolundan derlediği haber, analiz ve izlenimleri, BBC Türkçe'nin Facebook'taki futbol sayfası tıklayın Altıpas'ta da okuyup paylaşabilirsiniz.

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.