'Güreş diplomasisi' düşman ülkeleri birleştirdi

Son güncelleme: 20 ŞUBAT 2013 - TSİ 14:49

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, güreşi olimpik sporlar arasından çıkartarak küresel diplomasinin yıllardır yapamadığını yapıp, birbirine düşman ülkeleri bir amaç etrafında birleştirdi.

İran'ın başkenti Tahran'da düzenlenen uluslararası bir güreş turnuvasında bir araya gelen Amerikalı ve İranlı yetkililer, güreşin tekrar olimpik sporlar arasına dönmesi için işbirliği yapma kararı aldı.

Olimpiyat komitesinin kararı, daha önce ABD ve Küba Güreş Federasyonları'nın birlikte hareket etme ihtimalini gündeme getirmişti.

ABD Serbet Güreş Takımı'nın Antrenörü Zeke Jones, güreşte önde gelen 10 ülke temsilcilerinin Tahran'da buluşacağını söyledi.

Azerbaycan, Belarus, Bulgaristan, Gürcistan, İran, Japonya, Kazakistan, ABD, Rusya ve Türkiye'den heyetlerin toplantıya katılacağı belirtildi.

ABD Güreş Takımları Direktörü Mitch Hull da, "İran'la, Rusya'yla ve pekçok diğer ülkeyle kol kola gireceğiz" dedi.

Hull, "Bu ülkelerle işbirliğimiz gerçekten önemli. Çünkü siyaseten her zaman aynı görüşte değiliz. Ama bu konuda aynı görüşleri taşıdığımıza şüphe yok. İran'ı güreşte en güçlü müttefiklerimizden biri olarak görüyoruz" dedi.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.