Katar'ın 'Rüya Futbol Ligi' hayali

Times gazetesi Katar'ın dünyanın önde gelen kulüplerine büyük paralar vererek, her iki yılda bir Körfez Bölgesi’nde oynanacak bir Rüya Futbol Ligi turnuvası yapmayı planladığını yazdı.

Gazetenin özel haberinde, Katar hanedanının desteklediği projenin gelecek ay açıklanacağı ve Şampiyonlar Ligi'yle, Kulüpler Dünya Kupasına rakip bir turnuva oluşturulmasının öngörüldüğü belirtiliyor.

Times'ın 'Katar'ın kendisini dünya futbolunda hakim güç olarak konumlandırma çabasında son aşama' diye tanımladığı turnuvanın, FIFA ve UEFA'daki mevcut güç odaklarını tehdit ettiği vurgulanıyor.

Habere göre, Barcelona ve Manchester United gibi dünya futbolunun üst düzey kulüplerine, iki yılda bir düzenlenecek turnuvaya katılmaları için 200 milyon Euro civarında ücret ödenmesi planlanıyor.

24 takımın katılması planlanan turnuvada aralarında dört İngiliz Premier Ligi takımının da bulunduğu 16 takımın daimi olarak katılması, sekiz takımın da kalan sekiz yer için mücadele etmesi öngörülüyor.

Times'ın haberinde, başarıyla uygulandığı takdirde 2015'in yaz aylarında yapılması planlanan turnuvanın futbolun yüzünü değiştireceği ve dünyanın en zengin kulüpleriyle, diğerleri arasındaki gelir uçurumunu daha da açacağı vurgulanıyor.

Büyük para ödülü

Haberde ayrıca, kulüplere verilmesi planlanan paranın Şampiyonlar Ligi'nde kazanılan ödüllerden çok daha yüksek olduğu belirtiliyor ve geçen yılın Şampiyonlar Ligi Şampiyonu Chelsea'nin yaklaşık 50 milyon Euro ödül kazandığı söyleniyor.

Rüya Futbol Ligi'nde maçların sadece Katar'da değil, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve büyük olasılıkla Suudi Arabistan'da yapılması planlanıyor.

2022 Dünya Kupasına ev sahipliği yapma hakkını kazanan Katar'ın yaz aylarında yapılması planlanan bu turnuva yoluyla, klima sistemleriyle çöl sıcaklarının futbolcu ve seyircileri olumsuz etkisini giderebileceğini göstermek istediği kaydediliyor.