'Satılmış hakem' diyen Kadirov özür diledi

Çeçenistan lideri Ramazan Kadirov, bir futbol maçı sırasında stadın anons sisteminden hakeme hakaret ettiği için özür diledi.

Kadirov geçen Pazar günü oynanan maçta Terek Grozni takımından Riznov Utsiyev'in takımdan atılması üzerine, anons mikrofonunu alıp "Satılmış hakem, keçisin sen!" diye bağırmıştı.

Keçi, Rusça‘da Türkçe‘de olduğundan daha büyük bir hakaret olarak kabul ediliyor.

Kadirov daha sonra taraftarlardan özür dilediğini açıkladı, ancak "satılmış" denmeyi hak ettiği gerekçesiyle hakemden özür dilemeyeceğini söyledi.

Rusya Futbol Federasyonu, olayla ilgili soruşturma başlatacağını açıkladı.

Terek Grozni takımının yaklaşık 17 bin dolar para cezasına çarptırılabileceği belirtiliyor.

Terek Grozni ve Rubin Kazan arasında oynanan maçın 83'üncü dakikasında, FIFA kokartlı hakem Mikail Vilkov ikinci sarı kartı gösterdiği Utsiyev'i oyundan attı.

Kadirov sosyal medyada yazdığı mesajda, "O anın siniriyle söylediklerim nedeniyle tüm futbol dünyasından özür diliyorum. Ama hakemden değil. Hakem satılmış denmeyi hak etti" dedi.

Kadirov ayrıca, Terek Grozni'nin olayla ilgili çarptırabileceği herhangi bir cezayı 'kabul etmeye hazır' olduğunu vurguladı.

Sport-Express gazetesine konuşan eski futbolcu Valery Reingold ise, "Futbol adına bir utanç. Onun seviyesindeki insanlar böyle şeyler söylerse, sıradan taraftarlardan ne bekleyebiliriz ki?" dedi.

BBC'nin Avrupa futbolundan derlediği haber, analiz ve izlenimleri, BBC Türkçe'nin Facebook'taki futbol sayfası Altıpas'ta da okuyup paylaşabilirsiniz.