Hırvatistan-Sırbistan: Futbol maçı değil savaş atmosferi

Yugoslavya'nın dağılmasının ardından Hırvatistan ve Sırbistan futbol takımlarının ilk defa karşı karşıya geldiği Dünya Kupası eleme maçı, gergin bir ortamda oynandı.

Ev sahibi Hırvatistan'ın 2-0 galip geldiği maça, güvenlik gerekçesiyle Sırp taraftarlar alınmadı.

40 bine yakın Hırvat taraftar ise maçın başında, Sırbistan ulusal marşını yuhaladı, daha sonra "Bir Sırp'ı öldürmek" marşını okudu. Bu marşı, Nazilere karşı savaşan Sırp partizanların öldürüldüğü 1940'lardan kalan faşist marşlar izledi.

Maçı, Türk hakem Cüneyt Çakır yönetti.

Zagreb'deki BBC muhabiri Guy De Launey, polisin daha önce bu tür durumlarda maçı durduracağını açıklamasına rağmen harekete geçmediğine dikkat çekiyor.

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği UEFA'nın maçı incelemeye alabileceği veya saha içinde ve dışında herhangi bir şiddet olayı yaşanmadığı için bunun gerekli görülmeyebileceği konuşuluyor.

Hırvat takımı, eylül ayında rövanş için Sırbistan'a konuk olacak.

Dünya Kupası Elemeleri A Grubu'nda Belçika ile liderliği paylaşan Hırvatistan'ın, Brezilya 2014'e katılma şansı büyük.

Sırbistan'ın ise gruptan çıkma şansı yok gibi.

Yugoslavya, dağılmadan önce; Hırvat, Boşnak ve Sırp oyuncuları bağrında toplayan, Avrupa'nın önemli futbol ekollerinden birinin sahibiydi.

BBC'nin Avrupa futbolundan derlediği haber, analiz ve izlenimleri, BBC Türkçe'nin Facebook'taki futbol sayfası tıklayın Altıpas'ta da okuyup paylaşabilirsiniz.