'Faşist' Di Canio tercihi Miliband'i istifa ettirdi

Eski İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, aşırı sağcı görüşleriyle tanınan eski İtalyan futbolcu Paolo Di Canio'nun Sunderland'in başına getirilmesi nedeniyle kulüp yönetiminden istifa etti.

Miliband, Di Canio'nun geçmişte yaptığı 'siyasi açıklamaları nedeniyle' istifa ettiğini duyurdu.

Di Canio geçmişte kendisini, "faşistim, ama ırkçı değilim" diye tanımlamıştı.

Miliband, "Kulübe gelecekte aşarılar diliyorum. Sunderland ülkenin kuzey doğusu için çok şey yapan bir takım" dedi.

Miliband'in istafasının tamamen Di Canio'nun menajerlik görevine getirilmesiyle ilgili olduğu ve siyaseti bırakıp, New York'taki bir hayır kurumunda çalışmaya başlamasıyla alakası bulunmadığı belirtiliyor.

Di Canio 2005'te Lazio forması giydiği dönemde, taraftarlara Nazi selamı verirken görüntülenmişti.

Di Canio'ya bu nedenle bir maç ceza ve 8 bin euro para cezası verilmişti.

Fırtınalı kariyer

Paolo Di Canio 1999'da Sheffield Wednesday'den transfer olduğu West Ham'de 118 maçta 48 gol atmıştı.

Di Canio Lazio'da başladığı futbol kariyerinde Juventus, Napoli, Milan, Celtic ve Charlton'da oynadıktan sonra yine Lazio'ya dönmüştü.

1998'de Sheffield Wednesday forması giyerken de, kendisine kırmızı kart gösteren hakemi yere ittiği için 11 maç ceza almıştı.

David Miliband iki yıl önce İşçi Partisi'ndeki liderlik yarışını kardeşi Ed Miliband'e karşı kaybettikten sonra Sunderland'in yönetiminde görev almaya başlamıştı.

Di Canio'nın yaşam öyküsünü yazan İtalyan spor gazetecisi Gabriele Marcotti de BBC'ye yaptığı açıklamada, "Kendisini 15 yıldır tanırım. Irkçı olduğunu hiçbir şüphe yok. Sicili, dostlukları, ilişkileri hep buna işaret ediyor" dedi.

BBC'nin Avrupa futbolundan derlediği haber, analiz ve izlenimleri, BBC Türkçe'nin Facebook'taki futbol sayfası Altıpas'ta da okuyup paylaşabilirsiniz.

İlgili haberler