Di Canio "Faşistliği" hakkında yorum yapmadı

Di Canio fotoğrafı

İngiliz Premier Ligi'nde Sunderland takımının teknik direktörlüğüne getirilen Paolo Di Canio, faşist olduğunu söylediği daha önceki bir açıklaması hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Di Canio, takımın başına getirilmesinden sonra ilk basın toplantısını bugün düzenledi.

Sunderland ligin düşme hattındaki takımların 5 puan üzerinde bulunuyor; ligin bitimine 7 hafta var.

Takım, İngiltere'nin eski sanayi bölgesindeki bir kenti temsil ediyor.

Sunderland'in bir "sol" geçmişi var, şimdiki yeni stadı yaptıran yönetimin başındaki Bob Murray de bunun altını çizmişti:

"Sunderland bir işçi kulübüdür."

Takımın başına geçen Paolo Di Canio hırçın olarak nitelenebilecek bir tarza sahip olduğunu yıllar önceki bir maçta kırmızı kart gördükten sonra hakemi itip, yere devirerek gösteriyordu.

Bugün Sunderland'ın başına gelişinin tartışmaya yol açması ise bu hırçınlığından değil siyasete gönderme yapan bir açıklamasından kaynaklanıyor.

İtalya liginde top koştururken maç sırasında Nazi selamı vermiş, ayrıca "Ben faşistim, ama ırkçı değilim" demişti.

Maden ocağının üzerindeki stad

Daily Mail gazetesinde bugün çıkan bir yazı Di Canio'nun stadın yeşil zemini yanındaki kulübeye yapacağı yürüyüşün neden anlamlı olacağı anlatıyor.

Stada giden yolun ismi Keir Hardie; Keir Hardie, İşçi Partisi'nin kurucu isimlerinden biri.

Daily Mail gazetesinde, zıtlığın siyaset yelpazesinde yansıdığı bu son transfer ile ilgili olarak "Taraftarların kulüp ile ilgili algıları ile yöneticilerin olduğu odalardaki gerçekler arasında büyük bir uçurum olduğu" ifade ediliyor.

Sunderland'ın bir işçi sınıfı takımı algısının günlük hayatta hemen tanık olunan bir hikaye olmadığını ifade eden Daily Mail muhabiri, öte yandan stadın eski bir maden ocağının üzerinde kurulduğunu da aktarıyor.

Di Canio'nun açıklaması

Martin O'Neill'in yerine takımın başına getirilen Paolo Di Canio bugünkü basın toplantısında "siyasetçi olmadığını" söyledi ve takımın başında olmasını haklı gösterecek birikime sahip olduğunu düşündüğünü anlattı.

Stadın üzerinde kurulu olduğu kömür ocağında çalışan işçilerinin de üye olduğu Durham Madenciler Birliği "Di Canio'nun göreve getirilmesinin faşisme karşı savaşırken ölenlerin anısına hakaretolduğunu" ifade etti.

Northern Eco, adlı gazetenin haberine göre Birliğin Genel Sekreteri Dave Hopper "Herkes sesini yükseltip karşı çıkmalı, bu çok yanlış, korkunç birşey. Kulüp başkanı Ellis Short ve Sunderland yönetim kurulunun bu kararı geri almasını istemeliyiz." diyor.

Eski İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband de, Paolo Di Canio'nun Sunderland'in başına getirilmesi nedeniyle kulüp yönetiminden istifa etmişti.

İlgili haberler