Lokomotif Moskova'nın 'lokomotifi' tartışma yarattı

Rusya'nın önde gelen futbol takımlarından Lokomotif Moskova, yeni takım formalarının tanıtım fotoğraflarında kullanılan resimler nedeniyle yoğun eleştiri aldı.

Yeni formalarının tanıtım fotoğraflarında futbolcular, takımın kullanacağı farklı formalarla poz verirken görülüyor. Futbolcuların arka planına ise, takımın geçmişine referansla büyük bir siyah lokomotif yerleştirilmiş.

Lokomotif Moskova, 1922 yılında demiryolu işçileri tarafından kurulmuş bir futbol takımı. Takımın bugünkü sponsorluğunu da Rusya Devlet Demiryolları yapıyor.

Fotoğrafların yayımlanması ardından bir blog yazarı, fonda kullanılan lokomotifin, 1937'de üretilen ve Naziler tarafından kullanılan Alman yapımı bir "DR-Baureihe 03" lokomotif olduğunu farketti.

Lokomotif Moskova'nın yeni formalarının fotoğraflarının yayımlanmasından birkaç saat sonra, fotoğraflardaki lokomotif kaldırıldı ve kulübün internet sitesine formaları tanıtan futbolcuların, düz siyah bir fon önünde verdikleri pozlar konuldu.

Ancak Rus haber sitesi Lena, fotoğraflardaki lokomotif kaldırılmadan önce bu görüntüyü kaydetmeyi başardı.

Lena'nın haberine göre, Lokomotif Moskova takımının yöneticileri, fotoğraflarla ilgili bir soruşturma başlattı.

Fotoğraflardaki lokomotifi farkeden blog yazarı ise, Lokomotif Moskova için yüz kızartıcı bir yazı kaleme aldı ve alaycı şekilde bu lokomotifin satın alınmasını ve Rus Demiryolları'nda kullanıma sokulmasını önerdi. Yazar "Bu lokomotifi izlemek, kesinlikle takımı izlemekten daha eğlenceli olacaktır" dedi.

İlgili haberler