2022 Dünya Kupası kışa mı kayacak?

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği FIFA Başkanı Sepp Blatter, 2022'de Katar'da yapılacak Dünya Kupası'nın, aşırı sıcaklar nedeniyle kış aylarına kaydırılması konusunda kararlı olduğunu söyledi.

Blatter, bu konuyu FIFA Yönetim Kurulu'yla tartışmayı planladığını belirtti.

Ulusal futbol federasyonları ise, bu yönde yapılacak bir değişime, futbol liglerinin fikstürüyle çakışacağı gerekçesiyle sıcak bakmıyor.

Sağlık uzmanlarının yaptığı değerlendirme ardından, ortalama 40 santigrat derece olan ve 50 santigrat dereceye kadar çıkan hava sıcaklıklarında futbol karşılaşmalarının yapılmasının yaratacağı endişelerin gündeme geldi.

Sepp Blatter, konuyu, Ekim ayındaki Yönetim kurulu toplantısında diğer üst düzey yetkililerle tartışacak.

Katar'da kış aylarında hava sıcaklığı ortalama 20 santigrat derece civarında.

Katar, futbol karşılaşmalarının klimalı stadyumlarda oynanmasını planlıyor anca Blatter, "FIFA Dünya Kupası halk için bir festival olmalı. Bu etkinliğin bir festival olması için yaz sıcağında futbol oynayamazsınız" dedi.

Blatter, "Stadyumları serinletebilirsiniz, ama tüm ülkeyi serinletmeniz mümkün değil. İyi bir Dünya Kupası olması için, futbolculara en iyi şartların sağlanması gerekiyor" dedi.

Dünya Kupası'nın kış aylarına kaydırılması Avrupa liglerinde ve uluslararası karşılaşmaların fikstürlerinde önemli sorunlara neden olacak.

Ancak bazı spor yorumcuları ve taraftar grupları bu planı memnuniyetle karşıladıklarını açıkladılar ve güney yarıküredeki ülkelerin Dünya Kupası'nı kendi ligleri devam ederken oynamak zorunda kaldıklarını, Avrupa ülkelerinin de bunu kabul etmesinin adil bir durum olacağını belirtiyorlar.

Katar Organizasyon Komitesi Başkanı Hasan el-Tavadi de "Futbol camiası Dünya Kupası'nı kışın yapmak istiyorsa biz buna açığız" dedi ve ülkesinin planlarda değişiklik yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Sepp Blatter, 2011'in Şubat ayında 'Dünya Kupası'nın kış aylarına alınıp alınmayacağı' yolundaki bir soruya "Her şey yaz ayları için hazır" demişti.

Ancak sıcak havanın futbolcular üzerindeki etkisini gösteren yeni tıbbî araştırmaların açıklanması ardından Blatter da bu değişimi yapmaya kararlı olduğunu açıkladı. Blatter, "Seyircilerin değil oyuncuların sağlığını dikkate almak zorundayız" dedi.

İlgili haberler