Manchester United taraftarları Old Trafford'u 'koruma altına' aldı

Manchester United Taraftar Derneği'nin, takımın stadı Old Trafford'un satışa çıkarılması durumunda taraftarların çıkarlarının korunması amacıyla belediye yetkililerine yaptığı müracaat olumlu sonuçlandı.

1910 yılından bu yana Manchester United'ın sahası olan Old Trafford, "Toplumsal Değer Taşıyan Mülk" kapsamına alınacak.

Bu karar uyarınca, Manchester United Taraftar Derneği, takımın sahibi Glazer ailesinin, stadyumu satma kararı alması durumunda, bu satış için teklif verme hakkı kazanıyor.

Manchester United Klübü, Trafford Belediyesi'ne başvuruda bulunarak bu kararın gözden geçirilmesini talep etti ve yasanın gerektiği şekilde uygulanmadığjndan endişe duyduklarını belirtti.

Taraftar Derneği'nin yaptığı başvuruya karşı çıkan Klüp, yayınladığı açıklamada, Old Trafford stadını korumaya zaten kararlı olduklarını, yaptıkları 90 milyon sterlinlik yatırımın bunun kanıtı olduğunu söyledi.

Manchester United, açıklamasında, "Old Trafford elbette çok özel bir yer. Burası takımımızın kalbi ve ruhu" ifadelerine yer verildi.

United, "Bununla birlikte, yasaların gerektiği şekilde uygulanmadığını düşünüyor ve bunun tüm ülkede yanlış bir emsal teşkil edebileceğinden endişe duyuyoruz" görüşünü savundu.

Manchester United, Trafford Belediyesi'ne, verdikleri kararı yeniden değerlendirmeleri için de başvuruda bulunduklarını kaydetti.

Manchester United Taraftar Derneği Başkanı Duncan Drasdo, "Klüp sahiplerinin, şu anda, Old Trafford'dan taşınmak ya da stadı satmak gibi bir niyetleri olmamasına seviniyoruz. Ancak bizim amacımız, uzun vadede taraftarların çıkarlarını korumak ve bu karar bize bu güvenceyi sağlıyor. Gelecekte neler olacağını hiçbirimiz tahmin edemeyiz" dedi.

İlgili haberler