'Usain Bolt tarihteki en büyük atlet'

Usain Bolt Telif hakkı Reuters

Jamaikalı atlet Usain Bolt, Moskova'dan Dünya Şampiyonalarının 30 yıllık tarihinde en çok madalya kazanmış sporcu olarak ayrıldı.

Bolt, Moskova'daki Dünya Atletizm Şampiyonası'nda 100 ve 200 metrenin ardından 4x100 metre bayrak yarışında da altın madalya kazandı. Böylece Bolt'un kazandığı toplam madalya sayısı, Carl Lewis ve Allyson Felix ile aynı sayıya, yani 10'a ulaştı.

Ancak 26 yaşındaki sporcu iki Amerikalı atletten daha üstün durumda; zira Lewis ve Felix birer gümüş ve bronz madalyaya sahipken, Bolt'un iki gümüş madalyası da var.

Felix ve Michael Johnson gibi 8 altın madalya sahibi olarak rekor kıran Bolt, dört yıl önce Berlin'de Johnson'ın 200 metre dünya rekorunu elinden almıştı.

BBC Sport'tan Aimee Lewis'e Usain Bolt hakkında düşündüklerini anlatan Michael Johnson, Jamaikalı sporcunun "atletizm tarihinin en büyük atleti olduğunu" söylüyor.

Telif hakkı AP

'İnanılmaz Bolt'

Usain Bolt bir numara, bu kuşku götürmez. Gelmiş geçmiş en iyi atlet o.

Ben her iki dalda da fazla bir çaba göstermeden üstün gelebilen başka bir atlet görmedim.

Bolt gelecek yıl da eskisi gibi günlük antrenmanlarını sürdürür, birkaç 200 metre koşusu yapar ve formunu korursa, fazla zorlanmadan diğer atletleri yenmeye devam eder. O derece yetenekli, müthiş biri Bolt.

Bolt, başka atletlerle kıyas kabul etmez. Örneğin Mo Farah da yetenekli ama Bolt gibi olağanüstü bir yeteneğe sahip değil. İnanılmaz biri Bolt, gelmiş geçmiş hiçbir atletle karşılaştırılamayacak biri.

Bolt Moskova'da testten geçirilmedi

Ben bu Şampiyona'daki performansını beğenmedim, formda değildi.

Sakatlıkları vardı ve buna ek olarak kendisine rakip olabileceğini düşündüğümüz, dünyanın en iyi koşucuları, yarışta yer almadı.

Tyson Gay ve Asafa Powel'ın doping testinden geçemeyerek yarışamamaları, Yohan Blake'in de sakatlanması, Bolt'un suçu değil. Ama benim gibi hayranları açısından, gerçek anlamda rekabet yaşamaması talihsizlik.

Bolt'un Moskova'daki başarılarına diyecek birşey yok, orada yarışanları yendi. Ama düş kırıklığı yarattı. Tabii bu spor işi, yapılabilecek birşey yok.

Telif hakkı AFP

Bolt'un üstünlüğü zor değil

Birçok atlet açısından Bolt kadar uzun bir süre atletizmde üstünlüğü sürdürebilmek zor iş. Ama o herkesten çok daha iyi olduğu için kendisi için bu zor bir iş değil.

Aslında Bolt için kolay bile sayılabilir. Kendisini biraz daha zorlayabilir. Bazı sağlık sorunları var, o yüzden şu aşamada daha fazla dünya rekoru kırabilir mi bilemiyorum ama, 2008 ile 2012 yılları arasında daha hızlı koşabilirdi.

Ben, 2009'daki Berlin Dünya Şampiyonluğu'nda 100 ve 200 metrelerde dünya rekorlarını kırdığı sıradaki performanslarının, Bolt'un en iyi yarışları olduğunu ve bir daha aynı hızları yakalabileceğini düşünmüyorum.

Yaşlandıkça işi zorlaşacak. Ama tabii ki, yeni altın madalyalar kazanabilir.

Bolt daha az yarışmalı

Bundan sonraki sezonlar ilginç olacak, zira diğer atletler daha hızlı koşmaya başladı. Madalya kazanabilmek için daha hızlı koşmaları ve Bolt'un rekorlarına ulaşabilmeleri gerekiyor.

Ama Bolt yaşlandıkça sağlığını koruyabilmesi zorlaşacak. Ben, daha az yarışa katılacağı kanısındayım.

Onun yerinde olsam bu kadar çok yarışmam. Çünkü gerekmiyor.

Bolt büyük şampiyonaları seviyor, şampiyonluklar için hazırlanmaktan hoşlanıyor. Ama Diamond League yarışlarında koşmanın onu pek de heyecanlandırdığını sanmıyorum.