Tribünde Fenerbahçe sahada Arsenal kazandı

Arsenal stadındaki Fenerbahçe taraftarları

Fenerbahçe maçından çıkan iki Arsenal taraftarı Highbury-Islington metro durağı önündeki uzun kuyrukta sohbet ederken biri şöyle diyordu: "Aslında bugünkü maçın son 10 dakikasında çıkabilirdik."

Son saniyelerdeki iki gol girişimi başarılı olsaydı, erken çıkanlar skorun 2-0'ın üstüne çıkışını kaçırmış olurlardı.

Fenerbahçe Londra'ya, 3 gollü yenilginin hüsranıyla gelmişti ve tur şansı yok denecek kadar azdı.

Ancak taraftar bunu kabullenmiyordu. 90 dakika boyunca susmayan ve oturmayan Fenerbahçeli taraftarın marş ve tezahüratları, kendisine ayrılan tribünleri tamamen doldurmayan Arsenal taraftarının bile ilgi odağıydı.

Kuzey Londra derbisi esintisi

Hafta sonu oynanacak Kuzey Londra derbisinde Arsenal'a konuk olacak Tottenham Hotspur'un birkaç taraftarı da Fenerbahçe tribününde yer aldı.

Diğer yandan, Arsenal taraftarları içinde bazı Londralı Türkler de göze çarpıyordu.

Fener tribünündeki bazı taraftarların Arsenal tribünündekileri kızdırmak için Tottenham sloganları atması ilginçti.

Maça ardı ardına 2 korner atışıyla başlayan Fenerbahçe, ilk 15 dakikada tutuk görünen rakibinden üstündü. 11. dakikada Meireles, rakip ceza sahası içindeki karambolde topu filelere göndermeyi denedi ama Arsenal kalecisi Szczesny'i geçemedi.

Arsenal'in kaleyi bulan ilk şutu 14. dakikada Theo Walcott'un ayağından geldi; kaleci Volkan için kolay toptu.

22. dakikada rakip kaleyi yoklayan Fenerbahçe'den Selçuk'tu. Top az farkla dışarı gitti.

Image caption Fenerbahçe forması üzerindeki 'Ülker' yazısını silerek, Beşiktaş'ın muhalif taraftar grubu Çarşı'nın amblemini yerleştiren bir Fenerli.

Tutukluğu üzerinden atan Arsenal, meyveyi çabucak topladı: Fenerbahçe savunması Arsenal'in hızlı hücumu sırasında dengesini kaybetti ve ceza sahası içinde topu önünde bulan Ramsey topu filelere gönderdi: 1-0.

'Gezi ruhu' Londra'ya geldi

25. dakikadan sonra Fenerbahçe'nin fazla yapabileceği bir şey kalmamıştı. Taraftar ise maçtan çok kendi eğlencesine yoğunlaştı; golden sonra marş ve tezahüratlar gürleşti.

Türkiye'deki birçok maçta olduğu gibi 34. dakikada, "Her yer Taksim her yer direniş!" sloganı Fener tribününde kitlenin büyük bölümü tarafından gür sesle atıldı.

Fener tribününün itici gücü Genç Fenerbahçeliler grubu, stadda ilk defa kendilerininkinden baskın bir ses çıkmasının şaşkınlığı içindeydi; hemen toparlandılar ve kendi üsluplarıyla karşılık verdiler: "Biz Fenerbahçeliyiz ulan!"

Bu sırada, Alves'in frikik şutu kale direğini yalıyordu.

39. dakikada Emenike'nin yan direkte patlayan şutu ve ardından Kuyt ve Sow'un ribaund alma çabasının başarısızlığı maçın dönüm noktası oldu.

Buna, 55. dakikada ceza sahası içinde Arsenal kalecisi Szczesny'e takılan Emenike'nin düşüşünü eklemek gerek. Fener tribünlerinde "Penaltı" çığlıklarıyla karşılanan poziyonda hakem penaltı yerine, Emenike'nin 'aldatmaya yönelik harekette' bulunduğuna hükmetti ve sarı kartını kullandı.

Arsenal tekrar toparlandı ve bir şutlarının üst direğe çarpmasından az sonra yine Ramsey sahneye çıktı ve adeta maçı noktaladı.

72. dakikadan sonra Arsenal top çevirdi ve Volkan Demirel'de son bulan bir iki gol girişiminde bulundu.

Zaten artık maçı izleyen pek yoktu. Arsenallilerin bazıları erkenden evlerinin yolunu tutarken, Fenerbahçeliler tezahüratlarını iyice yükseltti.

Hemen bitişiklerinde oturan az sayıdaki Arsenal taraftarlarının karşılık verme çabası sonuç vermeyince, artık Emirates Stadyumu'nda sadece Fenerbahçe tezahüratları duyuluyordu.

Arsenal sahada kazanmanın rahatlığını, Fenerbahçeliler ise tribünün heyecanını yaşıyordu maçın dağılışı sırasında.

İlgili haberler