Messi vergi yolsuzluğu davasında ifade verdi

Lionel Messi Telif hakkı Reuters

Dünyanın önde gelen futbolcularından, Barcelona'nın yıldız oyuncusu Lionel Messi, İspanya'da vergi kaçırdığı suçlamasıyla mahkemede ifade verdi.

FIFA tarafınmdan dört kez 'Dünyada Yılın Oyuncusu' seçilen 26 yaşındaki Arjantinli futbolcu ve babası Jorge Messi 4 milyon eurodan fazla vergi kaçırmakla suçlanıyor.

Messi ve babasının, ünlü oyuncunun fotoğraf haklarının satışı için Belize ve Uruguay'daki şirketleri kullandıklarından şüpheleniliyor.

Baba ve oğul Messi'ler, Barcelona yakınlarındaki Gava'da ayrı ayrı mahkemeye çıkarılarak ifade verdi.

Lionel Messi ve babası 2007 ile 2009 yılları arasında İspanyol devletinden üç kez vergi kaçırdıkları iddialarını reddediyor. Messi'lerin avukatı, futrbolcunun bu sorunu artık bir çözüme kavuşturmak istediğini kaydetti.

İzleyicilere kapalı olarak yapılan bugünkü oturum ardından başsavcılık sözcüsü, BBC'ye yaptığı açıklamada baba oğul Messi'ler ve avukatlarıyla bir uzlaşmaya varılamadığını bildirdi. Sözcü, davalı tarafın, futbol yıldızının masum olduğunda ısrar ederek suçu baba Jorge Messi'ye yıkmaya çalıştığını belirtti.

Lionel Messi, Barcelona'dan yıllık 16 milyon euro net maaş alıyor.

Messi ayrıca dünya çapında milyonlarca dolarlık sponsorluk anlaşmaları da imzaladı.

İspanyol EFE Haber Ajansı, Messi'nin suçlu bulunması durumunda altı yıl hapis ve ağır para cezasına çarptırılabileceğini belirtti.

'Yasalara aykırı bir şey yapmadık'

Telif hakkı AP

Messi Facebook sayfasındaki mesajında suçlamalarla ilgili olarak, "Yasalara aykırı hiçbir şey yapmadık ve vergi sorumluluklarımızı hep yerine getirdik." dedi.

Messi, sahadaki başarıları sayesinde en çok kazanan ve kazandıran sporculardan biri haline geldi.

Yoksul bir aileden gelen ve çocukluğunda önemli bir hastalık atlatan Lionel Messi 13 yaşında Barcelona genç takımına katıldı. Sadece üç yıl sonra da A takımı forması giymeyi başardı.

Barcelona Futbol Kulübü Başkanı Sandro Rossel, Messi'nin masumiyeti konusunda hiçbir şüpheleri olmadığını söyledi.

Ancak iddialar, diğer üst düzey futbolculara göre daha alçakgönüllü bir isim olarak görülen Messi'nin imajına büyük zarar verdi.

Baba Jorge Messi, Ağustos ayında İspanya vergi kurumuna 5 milyon euro ödemişti.

BBC muhabiri Tom Burridge, ülkenin yaşadığı ekonomik kriz dolayısıyla, İspanya vergi dairesinin, vergi usulsüzlükleri konusunda çok daha katı bir tutum takındığını ve yapılan ödemeye rağmen, davayı sürdürmekte ısrarcı olduğunu belirtiyor.