Katar Dünya Kupası kışa alınacak mı?

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

FIFA Yürütme Kurulu, Katar'ın 2022 Dünya Kupası'na hangi aylarda ev sahipliği yapacağını incelemek için bir çalışma grubu kuracak.

Ancak, FIFA icra komitesi üyesi Michel D'Hooghe Associated Press'e, turnuvanın oynanacağı zamana ilişkin nihai kararın 2015 yılından önce alınmasının olası olmadığını söyledi. D'Hooghe Cuma günü yönetim kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, "Biz futbol ailesi içinde herkese danışacağız" dedi. Ayrıca FIFA'nın tıbbi komitesine başkanlık eden D'Hooghe "Katar'dan önce endişe kaynağı olan iki Dünya Kupası var" dedi.

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği FIFA, 2022 Dünya Kupası'nın Katar'dan alınmayacağını söylüyor.

Kupa için Avustralya, Japonya, Güney Kore ve ABD adaylıklarını koymuştu.

Katar'a eleştiriler

Kupa'ya ev sahipliği yapacak olan Katar, bir süredir inşaat çalışmalarında işçilere köle muamelesi yapıldığı iddiaları ile karşı karşıya.

Ayrıca Körfez ülkesinde 40 dereceyi aşan yaz sıcaklıklarının oyuncuların ve taraftarların sağlığını tehlikeye atabileceği yolunda kaygılar bulunuyor.

FIFA başkanı Sepp Blatter, yazın yaptığı açıklamada, geleneksel olarak Haziran ve Temmuz aylarında yapılan Kupa'nın kış aylarına kaydırılmasını istemişti.

Ancak Yürütme Kurulu'nun üç üyesi, Kupa zamanının değiştirilmesi için oylama yapılmasına karşı çıkacaklarını duyurdular.

UEFA Başkanı Michel François Platini de konuya ilişkin kapsamlı bir değerlendirme yapılması gerektiği ve daha fazla zamana ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

2022 Dünya Kupası adaylığını inceleyen FIFA heyetinin başkanı Harold Mayne-Nicholls, turnuva tarihlerinin değiştirilmesi üzerinde uzlaşılırsa, en uygun zamanın Katar'da sıcaklığın 22 derece civarında olduğu Ocak ve Şubat ayları olduğunu söylüyor.

Ancak böyle bir tarih değişikliği halinde Dünya Kupası, Şampiyonlar Ligi'nin yanı sıra Kış Olimpiyatları ve Amerikan futbolu kupası Super Bowl ile çakışabilir.

Sepp Blatter'in açıklamasından sonra, FIFA'nın 2022 Dünya Kupası'nı Haziran-Temmuz aylarından kaydırılması konusunda ilke kararı alması, daha sonra da kesin tarihi belirleme sürecine geçilmesi bekleniyordu.

Ancak bu öneriye karşı çıkanlar olmuş, İngiliz Premier Ligi yürütme kurulu başkanı Richard Scudamore, Dünya Kupası'nın kış aylarına kaydırılmasının 'kaosa yol açacağını' söylemişti.

Bundan üç yıl önce Katar'ın Dünya Kupası'na ev sahipliğini elde ettiği eleme sırasında İngiltere ekibinde yer alan Futbol Ligi Başkanı Greg Clarke, FIFA'nin turnuvayı kış aylarına alacak yerde, yeni baştan oylama yapması gerektiğini savundu.

Clarke, "Bu iş herhangi bir kamu ihalesi gibi olmalı. Alınan ihale geçersiz görülürse, yenisi açılır. Avustralya ve ABD'den gayet iyi teklifler gelmişti. Bu ülkeler büyük paralar harcadılar ve güçlü bir futbol kültürüne sahipler. Dünya Kupası'na ev sahipliği etmeyi de, gerçekten istiyorlardı" dedi.

UEFA'nın 54 üyesi, Dünya Kupası'nın tarihinin değiştirilmesi fikrine destek veriyor. Avrupa'nın önde gelen kulüpleri 2022 kışında Katar'da Dünya Kupası düzenlenmesi olasılığına olumlu bakıyor.

Yaz aylarının sıcaklığına karşı çok yeni bir klima teknolojisi geliştirmeyi taahhüt eden Katar ise, dün, Dünya Kupası'nı herhangi bir zamanda düzenlemeye hazır olduğunu tekrarladı.

Çalışma koşulları şimşekleri çekiyor

2022 Dünya Kupası hazırlıkları sırasında Katar'daki çok sayıda yabancı işçiye kötü davranıldığına işaret eden uluslararası çevreler, ülkeye yönelik baskılarını artırıyor.

İngiltere hükümetinin spordan sorumlu bakan yardımcısı Hugh Robertson, her türlü spor etkinliğinde, sağlık ve güvenlik açısından en yüksek standartların uygulanması şarttır" dedi.

Sendikalar, Katar'da 2022 yılına kadarki hazırlık çalışmaları sırasında ölenlerin sayısının 4 bini bulabileceğini kaydediyor.

Ülkedeki inşaat alanlarında ölen ya da yaralanan yabancı işçilerin ailelerinin temsilcileri, "en kısa zamanda Doha yetkilileri, çalıştırdığı işçilerin güvenliği konusunda güvence veremezse, FIFA'dan turnuvanın bir başka ülkeye devredilmesini" istedi.

Guardian gazetesinde yayımlanan habere göre, Katar'da mağdur olan Nepalli işçilerin temsilcisi avukat Ramiş Badal, "Eğer şimdi FIFA Katar'a baskı yapmaya başlarsa, o zaman kesinlikle tutumlarını değiştirirler. Bu iş şimdi, FIFA'nın elinde." dedi.

AP ajansının bildirdiğine göre, Katar İçişleri Bakanı Ali Ahmed el-Huleyfi ise, inşaat alanlarında çalışan yabancı işçilerin güvenlik koşullarının gözden geçirilmesi için bağımsız bir inceleme başlatıldığını açıkladı.

FIFA da Katar'ın kendilerine uluslarası standartlara uyulacağı garantisi verdiğini söylüyor.

İlgili haberler