'Katar'ın 2022 Dünya Kupası ev sahipliğinde sorun yok'

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

FIFA Yürütme Kurulu, bugün Katar'ın 2022 Dünya Kupası'nı ev sahipliği önünde bir engel olmadığını ilan edecek.

BBC Spor Birimi'nin FIFA kaynaklarından edindiği bilgilere göre Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği FIFA, Katar'dan vazgeçmeyecek.

Kupa için Avustralya, Japonya, Güney Kore ve ABD adaylıklarını koymuştu.

Kupa'ya ev sahipliği yapacak olan Katar, bir süredir inşaat çalışmalarında işçilere köle muamelesi yapıldığı iddiaları ile karşı karşıya.

Ayrıca Körfez ülkesinde 40 dereceyi aşan yaz sıcaklıklarının oyuncuların ve taraftarların sağlığını tehlikeye atabileceği yolunda kaygılar bulunuyor.

Ancak FIFA'nın, Guardian gazetesinin geçen ay ortaya çıkardığı inşaat işçilerinin durumunu denetlemeye yönelik planlar ilan etmesi bekleniyor.

Denetleme grubu oluşturulacak

Birlik aynı zamanda Asya Futbol Konfederasyonu Başkanı Şeyh Salman bin İbrahim el Halife'nin liderliğinde, özel bir grup oluşturulmasını ve bu grubun kupa için alternatif tarihleri değerlendirmesini öngörüyor.

Telif hakkı AFP

BBC'nin edindiği bilgiye göre FIFA ayrıca, İngiltere Premiyer Ligi Başkanı Richard Scudamore'un da bu grubun bir üyesi olması fikrini değerlendiriyor.

FIFA başkanı Sepp Blatter, yazın yaptığı açıklamada, geleneksel olarak Haziran ve Temmuz aylarında yapılan Kupa'nın kış aylarına kaydırılmasını istemişti.

Ancak Yürütme Kurulu'nun üç üyesi, Kupa zamanının değiştirilmesi için oylama yapılmasına karşı çıkacaklarını duyurdular.

UEFA Başkanı Michel François Platini de konuya ilişkin kapsamlı bir değerlendirme yapılması gerektiği ve daha fazla zamana ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

2022 Dünya Kupası adaylığını inceleyen FIFA heyetinin başkanı Harold Mayne-Nicholls, turnuva tarihlerinin değiştirilmesi üzerinde uzlaşılırsa, en uygun zamanın, Katar'da sıcaklığın 22 derece civarında olduğu Ocak ve Şubat ayları olduğunu söylüyor.

Ancak böyle bir tarih değişikliği halinde Dünya Kupası, Şampiyonlar Ligi'nin yanı sıra Kış Olimpiyatları ve Amerikan futbolu kupası Super Bowl ile çakışabilir.

Öte yandan UEFA'nın 54 üyesi, Dünya Kupası'nın tarihinin değiştirilmesi fikrine destek veriyor. Avrupa'nın önde gelen kulüpleri 2022 kışında Katar'da Dünya Kupası düzenlenmesi olasılığına olumlu bakıyor.

Yaz aylarının sıcaklığına karşı çok yeni bir klima teknolojisi geliştirmeyi taahhüt eden Katar ise, dün, Dünya Kupası'nı herhangi bir zamanda düzenlemeye hazır olduğunu tekrarladı.

Çalışma koşulları şimşekleri çekiyor

2022 Dünya Kupası hazırlıkları sırasında Katar'daki çok sayıda yabancı işçiye kötü davranıldığına işaret eden uluslararası çevreler, ülkeye yönelik baskılarını artırdı.

İngiltere hükümetinin spordan sorumlu bakan yardımcısı Hugh Robertson, dün, "her türlü spor etkinliğinde, sağlık ve güvenlik açısından en yüksek standartların uygulanması şarttır" dedi.

Sendikalar, Katar'da 2022 yılına kadarki hazırlık çalışmaları sırasında ölenlerin sayısının 4 bini bulabileceğini kaydediyor.

Ülkedeki inşaat alanlarında ölen ya da yaralanan yabancı işçilerin ailelerinin temsilcileri, "en kısa zamanda Doha yetkilileri, çalıştırdığı işçilerin güvenliği konusunda güvence veremezse, FIFA'dan turnuvanın bir başka ülkeye devredilmesini" istedi.

Guardian gazetesinde dün yayımlanan habere göre, Katar'da mağdur olan Nepalli işçilerin temsilcisi avukat Ramiş Badal, "Eğer şimdi FIFA Katar'a baskı yapmaya başlarsa, o zaman kesinlikle tutumlarını değiştirirler. Bu iş şimdi, FIFA'nın elinde." dedi.

AP ajansının bildirdiğine göre, Katar İçişleri Bakanı Ali Ahmed el-Huleyfi ise, inşaat alanlarında çalışan yabancı işçilerin güvenlik koşullarının gözden geçirilmesi için bağımsız bir inceleme başlatıldığını açıkladı.