İngiltere'de stadarda meşale yakılması kaygısı

İngiltere'de yapılan bir araştırma, Premiyer lig maçlarında statlara sekiz yaş kadar küçük çocukların üzerinde meşalele sokulduğunu ortaya koydu.

Premiyer lig tarafından yaptırılan araştırma, futbolseverlerin üçte birinin meşalelerden doğrudan etkilendiğini ve yüzde 86'sının ise meşaleler nedeniyle güvenliklerinden endişe ettiklerini ortaya koydu.

İngiltere'de statlarda meşale yakılması, kullananların maçlardan men edilmesine ya da hapis cezasına yol açabiliyor.

Yetkililer, statlarda meşale yakmanın insanların ölümüne yol açabileceğini belirtiyor.

Bu sezonun ilk üç ayında Premiyer lig dâhil olmak üzere İngiltere’nin önemli futbol kupalarında meşale yakılmasıyla ilgili 96 olay yaşandı.

Bu rakam 2012-2013 sezonunda bir önceki döneme göre büyük artış göstererek toplam 172'ye çıkmıştı.

Bir önceki dönemde 72 olay meydana gelirken, iki yıl öncesindeki toplam olay sayısı ise 8 olmuştu.

2012-2013 döneminde statta meşale bulundurulması ya da yakılması ile ilgili olarak 71 kişi tutuklandı.

Tutuklamalarda bir önceki sezona göre yüzde 154 oranında bir artış yaşandığı belirtiliyor.

Premiyer ligin 1635 taraftarın katılımıyla düzenlediği araştırmanın sonucunda, futbolseverlerin yarısından fazlasının bir maçta meşale yakıldığını gördükleri, yüzde 10’unun dumandan, yüzde 2’sinin ise meşalenin yaydığı ısıdan olumsuz etkilendiği ortaya koyuldu.

Premiyer ligin taraftarlara destek biriminin başkanı Cathy Long, BBC’ye yaptığı açıklamada, meşalelerin hâlihazırdaki en önemli kaygıları olduğunu söyledi.

Araştırmanın sorularını yanıtlayan futbolsever ebeveynlerin üçte ikisi, meşale kullanılması yüzünden çocuklarını statlara götürmediklerini belirtti.

Statlarda meşale kullanımı dünyanın birçok ülkesinde uzun bir süredir ciddi bir sorun olarak görülüyordu. Ancak sorunun boyutları son yıllarda İngiltere’de de artış gösteriyor.

Statlarda meşale yakılması Türkiye’de de 'Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesi' kanunu çerçevesinde yasak. Meşale yakanlar hapis cezasıyla yargılanabiliyor.