Rusya: Buz pistinde 'Nazi tartışması'

Telif hakkı Reuters

Soçi 2014 Kış Olimpiyatları’nda Rusya’ya altın madalya kazandıran 15 yaşındaki artistik patinajcı Yulia Lipnitskaya, kendisini siyasi bir tartışmanın ortasında buldu.

Buz pistinde 9 Şubat’taki performansını, Shindler’in Listesi adlı film müziğiyle gerçekleştiren Yulia Lipnitskaya’nın başarısını, Rus muhalif Viktor Şenderoviç 1936 yazında Berlin’de düzenlenen ‘Nazi Olimpiyatları’nda Almanya’nın başarısına’ benzetti.

Schindler’in Listesi, Oscar Schindler adlı işadamının İkinci Dünya Savaşı sırasında Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırarak yaklaşık bin Yahudi’yi Nazi soykırımından kurtarmasını konu alıyor.

Yulia Lipnitskaya, Soçi Kış Olimpiyatları’nın ilk haftasında performansıyla büyük beğeni toplamıştı. Ama bazı yorumculardan Lipnitskaya'nın Steven Spielberg’in yönettiği Schindler’in Listesi’ne ait film müziğini seçmesine eleştiriler geldi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de takdirini genç yıldızın yanaklarını sıkıp “Çok iyi, akıllı kız” diyerek göstermişti.

Muhalif Viktor Şenderoviç ise “Buzların üzerinde yücelen bu parlak kız, Putin’in popülaritesini artırıyor” diyerek genç yıldıza gelen alkış ve takdirlerle, halkın coşkusunu, Hitler döneminde düzenlenen Olimpiyatlar’da Almanya’ya ilk altın madalyayı kazandıran gülleci Hans Woellke’nin başarısına benzetti.

'Kırmızı çizgiyi geçtiniz'

Muhalif Şenderoviç, muhalif yayın kuruluşlarından Ekno Moskvy adlı radyo kanalanın internet sitesine yazdığı yorum makalesinde, “Bugün bizi bu başarıyı kutlamaktan alıkoyan bir şey var” dedi ve Nazi dönemindeki barbarlıklara, Dachau Toplama Kampı ve Leningrad kuşatmasına atıfta bulundu.

Şenderoviç’in, bu sözleriyle yorumlarına yer veren bağımsız Ekno Moskvy radyo kanalının da başına dert açabileceği yorumları yapılıyor.

Rus milletvekili Aleksandr Sidyakin kendi blog sayfasında yayımladığı mesajda Şenderoviç’i ve Ekho radyosunu “kırmızı çizgiyi geçmek” ve “ülkeyi rezil etmek ve ülkenin onurunu zedelemekle” suçladı.

Rusya hükümetine destek çıkan bazı sosyal medya kullanıcıları da, Şenderoviç’in 2010 yılında ‘cinsel ilişki sırasında gizli kamerayla çekilen’ görüntülerinin internete düştüğünü hatırlattı.

Resmi televizyon kanalı Rossiya 24 de 11 Şubat’taki gece bülteninde bu görüntüleri yayınladı.

Şenderoviç ise görüntülerin içeriğinin tahrif edildiğini ve gerçeği yansıtmadığını savunuyor.

İlgili haberler