Barcelona'nın transfer yasağı askıya alındı

Telif hakkı Reuters

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), Barcelona kulübüne yönelik transfer yasağı kararını askıya aldı. Barcelona FIFA'nın son kararı sonrası bu yaz transfer yapabilecek.

Barceona, FIFA'nın kararını Temyiz Kurulu'na götürmüştü.

FIFA ise Kurul Başkanı Larry Mussenden'in, konuyla ilgili kararı muhtemelen transfer sezonunun başlayacağı 1 Temmuz'dan önce veremeyecekleri yönünde görüş bildirdiğini açıkladı. Bunun üzerine Barcelona'nın transfer yasağı kurul kararını açıklayana dek askıya alındı.

Barcelona ise FIFA Temyiz Kurulu'nun başvurusunu reddetmesi halinde, konuyu Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) taşıyacağını açıklamıştı.

Yasak iki transfer dönemini kapsıyordu

FIFA üç hafta önce geçtiğimiz yılın İspanya şampiyonu Barcelona'nın transfer yapmasını 14 ay süre ile yasaklamıştı. Bu da kulübün, iki sezon transfer yapamaması anlamına geliyordu.

Kararın gerekçesi, Barcelona'nın 18 yaş altı yabancı oyuncularla transfer sözleşmesi imzalanmaması kurallarını ihlal etmesiydi.

FIFA, Barcelona'nın 2009-2013 yılları arasında yaptığı 10 transfer ile kuralı ihlal ettiğini belirtmiş ancak bu futbolcuların adlarını açıklamamıştı.

Ayrıca Barcelona 450 bin, İspanya Futbol Federasyonu da 500 bin İsviçre Frangı para cezasına çarptırılmıştı.

FIFA İspanya Futbol Federasyonu'ndan da 'Futbolda küçüklerin uluslararası transferine ilişkin düzenlemeyi düzene sokmasını' istemişti.

İlgili haberler