Dünya Kupası'na 'ırkçılık' gölgesi

Telif hakkı Getty

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), ev sahibi Brezilya ve Meksika taraftarlarının tezahüratlarını mercek altına aldı.

Irkçı tezahürat iddiaları FIFA tarafından da doğrulanırsa, takımların seyircisiz maç oynamadan puan silinmesine kadar ağır cezalarla karşılaşması olası.

FIFA'dan yapılan açıklamada, gelen şikayetler üzerine Meksika taraftarlarının tezahüratları hakkında bir soruşturmanın başladığı belirtildi.

İki gün önce Meksika ve Brezilya arasında oynanan ve 0 - 0 berabere biten maçta, her iki takımın taraftarının da rakip takım kalecisine yönelik ırkçı tezahüratlar yaptığı iddia ediliyor.

FIFA'nın Meksika'nın yanı sıra Brezilya taraftarını da incelemeye aldığı tahmin ediliyor.

Ancak Meksikalı taraftarların grubun ilk maçında Kamerun karşısında da benzer 'uygunsuz tezahüratlara' başvurduğuna dair şikayetlerin geldiği de FIFA açıklamasında yer aldı.

Cezalar ağırlaştı

Telif hakkı All Sport

FIFA, 'Irkçılığa karşı sıfır hoşgörü' yaklaşımıyla geçen yıl taraftarların bu tür tezahüratlarının ağır şekilde cezalandırılması gerektiğine karar vermiş ve cezaları ağırlaştırmıştı.

Artık bir takımın taraftarı 'uygunsuz tezahürat' yaparken tespit edilirse, o takım bir ya da daha fazla maçı seyircisiz oynamak zorunda kalabiliyor.

Aynı olayın tekrarlanması durumunda ise takımların puanlarının silinmesi dahi gündeme geliyor.

FIFA yetkilileri, geçen yıl bu cezaları düşünürken maddi yaptırımların yeteri kadar caydırıcı olmadığına kanaat getirmişti.

Hırvatistan ve Rusya da incelenebilir

FIFA'nın tribünlerde disiplini sağlamak için tüm takımların taraftarlarını yakından gözlemlediği belirtiliyor.

Bu noktada Rusya ve Hırvatistan taraftarlarının açtığı ve 'Yahudi karşıtı' olduğu iddia edilen pankartların da takımlarına ceza olarak yansıyabileceği ifade ediliyor.

İlgili haberler