Avustralyalı yüzücü Ian Thorpe eşcinsel olduğunu açıkladı

Telif hakkı AFP

Olimpiyat Oyunları'nda beş altın madalya sahibi olan Avustralyayı yüzücü Ian Thorpe, eşcinsel olduğunu açıkladı.

Avustralya'da televizyon kanalı Channel 10'a konuşan 31 yaşındaki şampiyon yüzücü "Bunu çok uzun bir zaman düşündüm… Heteroseksüel değilim" dedi.

Daha önceki açıklamalarında eşcinsel olduğunu reddeden Avustralyalı yüzücü 2012 yılında kaleme aldığı biyografi kitabında da heteroseksüel olduğunu ifade etmişti.

Thorpe, bu yıl başında geçirdiği ağır depresyonun ardından rehabilitasyon sürecine girmişti.

Röportajda duygusal olduğu görülen Thorpe, cinsel tercihi hakkında arkadaşlarıyla açık konuşabildiğini söylediği son iki hafta içinde rahatladığını dile getirdi ve "Bazen açıklamak istedim ama yapamadım. Kendimi bunu yapabilecek kadar güçlü hissetmedim" diye konuştu.

Avustralyalı yüzücü, "Yalanın giderek daha büyüdüğünü hissettim ve insanların dürüstlüğüm sorgulamasını istemedim" dedi.

Depresyon geçirdi

Thorpe'nin cinsel tercihini açıklamasına bir diğer Olimpiyat yüzücüsü Stephanie Rice'tan da destek geldi. Rice, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, "Thorpie benim gözümde her zaman bir süperstardı, öyle ve öyle de kalacak" ifadelerini kullandı.

Telif hakkı All Sport

Avustralyalı yüzücü daha önceki açıklamalarında "ağır depresyon geçirdiğini, intihar etmeyi düşündüğünü ve çok fazla alkol tükettiğini" söylemişti.

Polis, Thorpe'yi Şubat ayında, Sydney'de ailesinin evinin yakınlarında bilincini kaybetmiş halde bulunmuştu.

Evinde düşüp omuzunu yaralayan Thorpe, tedavi için anti-depresan ve bir takım ilaçlar alıyordu.

Avustralyalı sporcu, 2000 yılında Sydney Olimpiyat Oyunları'nda üç altın, Atina'daki 2008 Olimpiyatlarında da 2 altın madalya kazanmış, fakat daha sonra düşük dereceleri nedeniyle 2012 Londra Olimpiyatları'na katılma hakkını kaybetmişti.

İlgili haberler