Bağımsızlık İskoçya'da sporu nasıl etkiler?

Telif hakkı Reuters

Bağımsız bir İskoçya'nın rekabet edeceği ilk büyük spor olayı Rio 2016 Olimpiyatları olacak.

Önceki yıl yayımlanan bir rapora göre, İskoç sporcular 2016 Olimpiyatlarında İskoçya ekibinde de yer alabilir İngiltere ekibinde de.

Ayrıca rapor, İskoçya'nın Rio Olimpiyatları'nda yarışması önünde "belirgin engeller" olmadığını da belirtiyor.

Telif hakkı Reuters

Ancak, Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkan Yardımcısı Sir Craig Reedie, İskoçya'nın önce Birleşmiş Milletler üyeliğini kazanması gerektiğine inanıyor.

İskoç hükümetinin bağımsızlık takvimi de bunun Olimpiyat Oyunları'ndan önce gerçekleşmesi için pek zaman bırakmıyor.

Telif hakkı z

İskoçya UEFA ve FIFA gözünde zaten bağımsız. Yani referandum sonucu futbolu pek etkilemeyecek.

Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika dışında golf için düzenleyici otorite olan St. Andrews merkezli R&A kurumu, İngiltere Açık Golf Şampiyonası'na ev sahipliği yapacak olan mekanlara da karar veriyor.

Telif hakkı Getty

Bu kurum, referandum sonucu ne olursa olsun, 2015 yılındaki İngiltere Açık'ın ve 2016 yılındaki Royal Troon'un St Andrews'da olacağını doğruladı ancak başka bir spekülasyon yapmadı.

Şu anda, İskoç sporcular yıllık yaklaşık 125 milyon sterlin değerindeki İngiltere Dünya Klasmanında Spor Performans Programı'nın yaklaşık yüzde 10'unu alıyor.

Ancak, İngiltere çapında tesislere, koçluk ile tıbbi ve bilimsel desteğe de erişebiliyorlar ki bunlara bir değer biçmek zor.

İskoç spor adamlarının görüşleri

Sir Alex Ferguson bağımsızlığa karşı çıkıyor ve "benim gibi Birleşik Krallık'ın diğer bölgelerinde çalışıp yaşayan 800 bin İskoç yabancı bir ülkede hissetmiyor kendini" diyor.

Telif hakkı AP

Barcelona'nın eski oyuncusu Steve Archibald ise bağımsızlıktan yana.

Archibald "İskoçya'nın kendi kaderini kontrol altına alması gerekir; kendi ülkemizi idare için gereken her şeyimiz var."

Tenis yıldızı Andy Murray ise ketum... "Ülke için neyin daha iyi olacağını anlayıp, ona göre bir görüşe varmak gerekir." diyor.