FIFA'ya çifte soruşturma: 7 yetkili gözaltında

İsviçre polisi, ABD'nin yönelttiği yolsuzluk iddialarına dayanarak sabahın erken saatlerinde beklenmedik bir operasyon düzenledi ve Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'nin (FIFA) üst düzey 7 yetkilisini gözaltına aldı.

Gözaltına alınan FIFA yetkilileri 100 milyon dolardan fazla rüşvet almakla suçlanıyor.

Zürih'teki beş yıldızlı Baur au Lac otelinde gözaltına alınanlar arasında FIFA Başkan Yardımcıları Jeffrey Webb ve Eugenio Figueredo da var.

Webb aynı zamanda CONCACAF (Kuzey ve Orta Amerika ile Karayipler Futbol Konfederasyonu) ve Cayman Adaları Futbol Federasyonu Başkanı.

Uruguaylı Figueredo da aynı zamanda CONMEBOL (Güney Amerika Futbol Federasyonu) Başkanı.

ABD Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, soruşturmanın 9 FIFA yetkilisi ile 5 şirket yöneticisini kapsadığı belirtiliyor. FIFA'nın eski Başkan Yardımcılarından Jack Warner da soruşturulanlar arasında.

Kaynak, BBC World Service

Fotoğraf altı yazısı,

Gözaltına alınan FIFA yetkilileri (Sol üstten başlayarak): Rafael Esquivel, Nicolas Leoz, Jeffrey Webb, Jack Warner, Eduardo Li, Eugenio Figueredo ve Jose Maria Marin.

İsviçreli savcılar tarafından başlatılan ayrı bir soruşturmada ise FIFA'nın 2018 ve 2022 Dünya Kupası organizasyonları için sırasıyla Rusya ve Katar'ın ev sahibi ülkeler olarak seçilmesi sürecini incelediğini açıkladı.

İsviçre polisi FIFA'nın merkez binasına giderek belgelere el koydu.

Sivil polislerin, FIFA yetkililerinin kaldığı Baur au Lac otelinin resepsiyonundan oda anahtarlarını alarak operasyonu yürüttükleri bildiriliyor.

İsviçre savcılık yetkilileri FIFA'nın Zürih'teki merkezine de polisin operasyon düzenlediğini ve bazı belgelere el konulduğunu açıkladı.

Başkanlık seçimi yapılacak

FIFA'nın tüm üst düzey yetkilileri, Cuma günü yapılacak olan ve Başkanlık seçiminin de gerçekleşeceği Kongre'ye katılmak üzere İsviçre'nin Zürih kentine gelmişti.

Cuma günkü seçimlerde bir kez daha başkanlığa aday olan mevcut FIFA Başkanı Sepp Blatter ise gözaltına alınanlar arasında değil.

Kaynak, PA

Fotoğraf altı yazısı,

FIFA Başkan Yardımcısı Jeffrey Webb de gözaltına alınanlar arasında.

Amerikan New York Times gazetesi, gözaltına alınanların sınır dışı edilerek ABD'ye gönderileceğini yazdı.

'Blatter ofisinde dans etmiyor'

FIFA Sözcüsü Walter de Gregorio Zürih'te düzenlediği basın toplantısında gözaltıların başkanlık seçimini etkilemeyeceğini belirterek "Kongre'yi ya da seçimi ertelemek hiç aklımıza dahi gelmedi. Seçim planlandığı şekilde yapılacak" dedi.

Yürütülen soruşturma kapsamında Başkan Blatter'e yönelik bir suçlama olmadığını da hatırlatan sözcü, "Blatter'in adaylığı devam edecek. Yeterli oyu alırsa tekrar başkan seçilecek" dedi.

Sözcü de Gregorio, FIFA için zor bir gün olduğunu ifade etse de "Yaşananlar FIFA'nın imajı iyi değil ancak FIFA'nın temizlenmesi için olumlu. Soruşturmayı memnuniyetle karşılıyoruz" diye ekledi.

De Gregorio, "Blatter ofisinde dans etmiyor. Şu an mutlu birisi değil. ancak yetkililerle tam bir işbirliği içerisinde" dedi.

Kaynak, AP

Yaygın yolsuzluk iddiaları

FIFA yöneticilerine yöneltilen ve son 20 yılı kapsayan suçlamalar arasında, kara para aklama, haraç alma ve para transferi sahtekarlığı yer alıyor. Bu yolsuzluklar, Dünya Kupası adaylıkları, pazarlama kampanyaları ve yayın haklarıyla ilişkilendiriliyor.

New York Times gözaltıların, "dünyanın en gözde spor dalını yöneten milyarlarca dolarlık bir örgüt" diye nitelediği FIFA açısından 'beklenmedik bir darbe olduğunu' yazdı.

FIFA Cuma günü Zürih'te yıllık toplantısını yapacak. Toplantı sırasında başkanlık seçimi de yapılacak ve Sepp Blatter beşinci kez göreve aday. Blatter'in en büyük rakibi Ürdünlü Prens Ali Bin el Hüseyin.

Prens Ali Bin el Hüseyin, bugünkü gözaltıları "futbol için kötü bir gün" diye niteledi, ancak daha fazla yorum yapmadı.

Blatter bir süre önce, bazı eski meslektaşları hakkında soruşturma yürütüldüğünden haberdar olduğunu söylemişti.

Kaynak, Reuters

'Baba Don Blatterone'

BBC'nin İsviçre'deki muhabiri Imogen Foulkes, uzun bir süredir FIFA ile ilgili pek çok yolsuzluk iddiası ortaya atılırken Başkan Sepp Blatter'in ismine nasıl olup da gölge düşmediğinin merak konusu olduğunu belirtiyor.

Bir İsviçre gazetesinin FIFA başkanını, "futbolun karanlık prensi, baba Don Blatterone" diye adlandırdığını hatırlatan muhabirimiz, şimdiye dek yürütülen soruşturmaların hiçbirinin Blatter'ı rüşvet suçlamalarına dahil etmediğini söylüyor.