Dört Chelsea taraftarına maç yasağı

Telif hakkı GETTY IMAGES

Fransa'nın başkenti Paris'te bir siyahın metroya binmesini engellemek ve ırkçılık yapmakla suçlanan dört Chelsea taraftarı 5 yıla kadar varan sürelerle maç izleyemeyecek.

Mahkeme, Richard Barklie, Joshua Parsons ve William Simpson'ı 5 yıl, Jordan Munday'i de 3 yıl süreyle futbol maçı izlemekten men etti.

Chelsea taraftarı dört kişinin, hem İngiltere, hem de ülke dışındaki maçları izlemeleri yasaklandı.

Yargıç Gareth Branston, "O gece Paris metrosunda Chelsea taraftarları ırkçı nefret söylemi sergiledi. Bu olay İngiliz futbolunun Avrupa'daki saygınlığına gölge düşürdü." dedi.

Telif hakkı AFP

17 Şubat'ta Chelsea'nin Paris St-Germain'le karşılaşmasını izlemek üzere Paris'e giden İngiliz taraflarlar olay çıkarmıştı.

Daha sonra metroda, Souleymane Sylla adlı Fransız vatandaşını vagona sokmayan Chelsea taraftarlarının, "biz ırkçıyız ve böyle olmaktan da memnunuz" diye bağırmalarının video kayıtları ortaya çıkmıştı.

Telif hakkı BBC World Service

Souleymane Sylla, yaşadıklarının aşağılayıcı olduğunu söylemişti.

Sanıklar arasında yer alan Dünya İnsan Hakları Forumu Başkanı 50 yaşındaki eski polis Barklie, Sylla'yı iki kez ittiğini itiraf etti; ancak Sylla'nın da dolu trene binmek için saldırgan tavır gösterdiğini ve bağırdığını savundu.

İlgili haberler