Dünyanın en genç Formula 1 pilotunun artık sürücü ehliyeti var

Telif hakkı Getty

Dünyanın en genç Formula 1 pilotu olan Hollandalı Max Verstappen, artık halka açık yollarda da otomobil kullanabilecek.

Çarşamba günü 18 yaşına basan Verstappen, direksiyon sınavını başarıyla geçerek sürücü ehliyeti almaya hak kazandı.

Genç sürücü, ehliyet sınavında "hata yapma" korkusu nedeniyle çok fazla heyecanlandığını söyledi.

Formula 1 dünya sıralamasında 32 puanla 12.'ci sırada yer alan Hollandalı pilot, 1 yıl önce süper lisansını almıştı. Bu Formula 1 ehliyeti, Verstappen'a Grand Prix yarışlarına katılma olanağı sağlıyor.

Ancak Verstappen 18 yaşından küçük olduğu için, normal sürücü ehliyeti alamıyordu. Bu nedenle de trafikte araç kullanması yasaktı.

TIKLAYIN: FORMULA 1'DE 'ÇOCUK PİLOT' TARTIŞMASI

Formula dünyasının en yetenekli isimleri arasında sayılan Toro Rosso pilotu, geçen Ocak ayında sürücü ehliyeti sınavlarına hazırlanmaya başladı.

Teori sınavını başarıyla atlatan Max Verstappen, direksiyon sınavı için 18 yaşına basacağı 30 Eylül'ü bekledi.

Geçen hafta sonu Japonya Grand Prix'inde yarışan Hollandalı pilot, pazartesi günü ülkesine dönerek ehliyet sınavına hazırlandı. Bir eğitmen ile birlikte, sürücü adayları için düzenlenmiş otomobilde direksiyon dersi aldı.

'Halka açık yollarda yarışmak yok'

Max Verstappen'a direksiyon dersi veren sürücü hocası, aynı zaman ünlü bir otomobil yarışçısı olan babası Jos Verstappen'a da direksiyon dersi vermiş ve ehliyet almasına yardımcı olmuştu.

Telif hakkı epa

Verstappen, Çarşamba sabahı da sürücü hocası ve bir sınav görevlisi ile birlikte sürücü ehliyeti alabilmek için direksiyon başına geçti.

Sınavda otoyolda ve yerleşim bölgelerinde sürüş, park etme, dönüşler gibi sürüş tekniklerini başarıyla uyguladı

Formula 1 pilotu, direksiyon sınavını da geçerek sürücü belgesi almaya hak kazandı. Verstappen, 18 yaşına girdiği ve sürücü belgesini aldığı için çok mutlu olduğunu söyledi.

Duygularını, "Üzerimden bir yük kalktı" diye açıklayan Hollandalı pilot, sürücü belgesinin kendisine daha fazla özgürlük sağlayacağanı belirtti.

Verstappen, sınav sırasında, hata yapma korkusu nedeniyle çok fazla heyecanlandığını da dile getirdi. "Halka açık yollarda yarışmak gibi bir niyetim yok. Kurallara en iyi şekilde uyacağım" dedi.

Hollandalı pilot, geçen hafta yapılan Japonya Grand Prix'ini dokuzuncu olarak tamamlamıştı.

İlgili haberler