Mesut Özil: Sahada dua ederim

Telif hakkı Reuters

Times gazetesi bugünkü sayfalarında Arsenal forması giyen Türk asıllı Alman futbolcu Mesut Özil'le geniş bir röportaja yer verdi.

Times'tan Henry Winter, Özil ile inançtan aile değerlerine, Zinedine Zidane'a hayranlığından Arsenal'de forma giymesine birçok konuda konuştu.

Winter, röportajın başında Özil'in yıldız bir futbolcu olmasına rağmen ailesinin değerleriyle yaşadığını yazıyor ve ardından Özil'in şu sözleri aktarılıyor:

"Annem, babam bana doğru ilkeler verdi, bu yüzden kendimi kaybetmedim. Bana hep aklı başında olmamı tembihlediler, özel olmadığımı söylediler. Şöyle dediler: 'Bir futbol yıldızı olma becerisine sahip olabilirsin ama bu seni, erkek kardeşinden, kız kardeşlerinden daha iyi yapmaz. Birbirinize saygı gösterin. Bir arada olun'. Ben böyle büyüdüm. Bu, kültürle ilgili bir şey."

'Sahada dua ediyorum'

Gazete, Özil'in Londra'da ibadet için bir camiye gittiğini yazıyor.

TIKLAYIN - Arsenal, Mesut Özil ile daha da güçlendi

Özil gazeteye dindar biri olduğunu belirtmiş ve sahada dua ettiğini söylemiş:

"Sahada dua ediyorum. Bunu, insanlara Müslüman olduğumu ya da inançlı biri olduğumu göstermek için yapmıyorum. Bunu kendim için yapıyorum. Bu benim inancımla ilgili. Arsenal'da bütün takım bana saygı gösteriyor. Dinime saygı duyuyorlar. Ben de onların dinlerine saygı gösteriyorum."

"Berlin ile arasında bazı benzerlikler var ama dünyada Londra gibi çok kültürlü bir yer yok."

'Normal bir hayat yaşıyorum'

Özil Londra'da "normal bir hayat yaşadığını" belirtiyor:

"İnsanlar benden imza ya da resim istiyor ama bu benim hayatımın bir parçası, buna alışkınım.

"Hayatımı istediğim gibi yaşamaya çalışıyorum. Arkadaşlarla sinemaya, restoranlara gidiyorum, normal bir hayat sürdürüyorum."

'Zidane'a hayrandım'

Özil, ilk gençlik dönemlerinde Fransız futbolcu Zinedine Zidane'ın hayranı olduğunu belirtmiş:

"Zidane benim idollerimden biriydi. Saygı duyduğum, kendisinden öğrendiğim ve kendisi gibi olmak istediğim biriydi. Numaralar yaptığı zaman aynısı yapmak istiyordum. Zidane'a her zaman hayranlık duydum. Çok aklı başında biriydi."

2013'te Real Madrid'den Arsenal'a geçmesiyle ilgiliyse özetle şunları söyledi Özil:

Telif hakkı AFP

"Arsène Wenger buraya imza atmanın kesinlikle ana sebebiydi. O, muhteşem bir futbol adamı. Böylesine muhteşem bir teknik direktörümüz olduğu için çok mutluyuz. Bir takımı ve oyuncuları hazırlamayı çok iyi biliyor. Çok deneyimli. Buraya, Wenger ile kendimi daha fazla geliştirmeye ve böylesine muhteşem bir menajerden daha fazlasını öğrenmeye geldim."

Özil ayrıca Arsenal'in bu sezon çok daha iyi bir durumda olduğunu da söyledi:

"Bu sezon çok daha kendinden emin bir takımız. Sahada bir oyuncu olarak, takımın çok daha kendinden emin olduğunu görebiliyorum. Takım bu sezon kendisine daha çok inanıyor. Bu şimdi başlamadı. Geçen sezonun ikinci yarısında güzel futbol oynadık. Oyuncular bu sezon başarılı olabieceğimize inanıyor.

"Manchester City'den üç puan alacağımıza inanıyorum. Yenmek istiyoruz çünkü burası bizim evimiz ve başarılı olmak istiyoruz. Bu sezon çok daha açız. Şampiyonlar Ligi'ne bakın. Bizi Atina'da (9 Kasım'da) görebildiniz. Sadece iki gole ihtiyacımız vardı ama üçüncüsünü de attık."

İlgili haberler