Rus tenisçi Maria Sharapova'dan doping itirafı

Telif hakkı Getty

Dünya sıralamasının eski bir numarası Rus tenisçi Maria Sharapova, Avustralya Açık'ta doping testini geçemediğini açıkladı.

Basın toplantısı düzenleyen 28 yaşındaki Sharapova, doping testinde, sağlık sorunları nedeniyle 2006 yılından bu yana aldığı Meldonium adlı yasak maddenin bulunduğunu belirtti.

Meldonium, bu yılın başında Dünya Dopingle Mücadele Kurumu (WADA) tarafından yasaklı maddeler listesine alınmıştı.

Uluslararası Tenis Federasyonu ITF, Sharapova'yı 12 Mart'tan itibaren geçerli olmak üzere hakkında verilecek karar açıklanana kadar geçici olarak müsabakalardan men etti.

Telif hakkı AP

Beş Grand Slam şampiyonluğu bulunan Rus raket henüz ne tip yaptırımlarla karşı karşıya olduğunu bilmediğini ifade edip şunları söyledi:

"Testi geçemedim ve bütün sorumluluğu üstleniyorum."

"Son 10 yıldır yasal bir şekilde bu ilacı alıyordum. Wada'nın yasaklı listesinde değildi. 1 Ocak'tan itibaren de yasaklı maddeler arasına girdiğini bilmiyordum."

'Çok büyük bir hata yaptım'

Telif hakkı epa
Image caption Sharapova son olarak Avustralya Açık'ta Serena Williams'a karşı oynayıp kaybetti.

"Wada'dan 22 Aralık'ta yasaklı maddeler listesinde yapılan değişikliklerle ilgili bir e-posta aldım. Burada yasaklı maddeleri görebiliyorsunuz ben de o linke tıklamadım."

Dünya Dopingle Mücadele Kurumu (Wada) Sharapova'yla ilgili, "Uluslararası Tenis Federasyonu kararını verene kadar yorum yapmaktan kaçınacağını" duyurdu ve meldonium maddesinin 1 Ocak 2016 itibariyle yasaklı maddeler listesine alındığını teyit etti.

Dünya sıralamasında yedinci sırada bulunan Sharapova, kolundaki rahatsızlık nedeniyle geçen yıl Temmuz ayındaki Wimbledon'dan sonra yalnızca dört turnuvaya katıldı.

Telif hakkı AP

Rus tenisçi on olarak Ocak ayında Avustralya Açık'ta Serena Williams'a karşı oynayıp korttan yenik ayrılmıştı.

Nisan ayında 29 yaşına basacak olan Şarapova kortlara dönmeyi umduğunu belirtip "Çok büyük bir hata yaptım. Bunun sonuçları olacağını biliyorum ama kariyerimin bu şekilde bitmesini istemezdim. Umarım tekrar oynayabilmem için bir şans verilir" dedi.

İlgili haberler