Sharapova'nın doping itirafı: Sponsorlar çekiliyor

Telif hakkı Getty

Rus tenisçi Maria Sharapova'nın doping testini geçemediğini itiraf etmesinden sonra sponsorları da çekilmeye başladı.

Nike, Sharapova'nın Ocak ayında Avustralya Açık'ta yapılan doping testinin pozitif çıkmasına 'çok şaşırdıklarını ve büyük üzüntü duyduklarını' ifade edip Rus tenisçiyle olan anlaşmalarını askıya aldıklarını duyurdu.

Spor markası açıklamasında, "Soruşturma sürerken, Maria'yla olan ilişkimizi askıya almaya karar verdik. Durumu izlemeye devam edeceğiz" dendi.

Nike, 11 yaşından bu yana Sharapova'yla çalışıyordu.

Rus tenisçi, 2010 yılında Nike'la 70 milyon değerinde sekiz yıllık sözleşme imzalamış ve kendi markasıyla bir seri çıkarması içinde anlaşmaya varmıştı.

Tag Heuer sözleşmeyi yenilemiyor

İsviçre'nin ünlü saat markası Tag Heuer de 28 yaşındaki Sharapova'yla olan anlaşmalarını yenilemeyeceklerini duyurdu.

İsviçreli saat markası Tag Heuer de yazılı açıklamasında, "Maria Sharapova'nın 31 Aralık 2015'e kadar sözleşmesi vardı. İşbirliğini uzatmak için görüşmeler yapıyorduk. Mevcut durum göz önünde bulundurulduğunda, İsviçreli saat markası müzakereleri askı aldı ve Sayın Sharapova'yla sözleşmeyi yenilememe kararı aldı" dedi.

Forbes dergisine göre Sharapova, 2015 yılında kazandığı maçlar ve sözleşmelerle 30 milyon dolara yakın para kazanarak, dünyanın en çok kazanan kadın sporcuları arasına girdi.

Porsche, Sharapova'yı 2014 yılında markanın ilk kadın büyükelçisi olarak atamıştı.

Sözlemenin yıl sonunda bitmesi planlanıyordu. Porsche sözcüsü, şimdilik Sharapova'nın katılımıyla düzenlenecek etkinliklerin ertelenebileceğini belirtip uzun vadedeki ilişkiler için henüz bir karar alınmadığını söyledi.

Florida'da yaşayan Sharapova, Avon kozmetik markasının Luck adlı parfümünün de yüzü.

Telif hakkı Getty
Image caption Tag Heuer saat markası 31 Aralık 2015'te sona eren sözleşmeyi yenilemeyeceğini duyurdu.

Oregon Üniversitesi Warsaw Sports Pazarlama Merkezi'nden Paul Swangaurd, Nike'ın anlaşmayı askı alma kararının, sponsorların bu tip sorunları nasıl ele aldıklarını göstermesi açısından "yeni bir çağ" olduğunu söyledi.

Nike geçen ay da, 'eşcinsellerin hayvanlardan daha kötü olduğunu' söylediği için boksör Manny Pacquiao'yla olan anlaşmanı feshetmişti.

Nike ayrıca, kariyeri boyunca doping yaptığını itiraf eden bisiklet yarışçısı Lance Armstrong ve kız arkadaşını öldürülen ampute atlet Oscar Pistorius'la olan anlaşmaları bozdu.

Sharapova'nın vücudunda Avustralya Açık'ta yapılan doping testi sonucu meldonium maddesi bulundu.

1 Ocak'tan sonra yasak

Rus tenisçi, sağlık sorunları nedeniyle 2006 yılından bu yana bu maddeyi aldığını fakat Dünya Dopingle Mücadele Kurumu Wada'nın 1 Ocak 2016 itibariyle meldoniumu yasaklı maddeler listesine aldığını bilmediğini söyledi.

Sharapova, meloniumu ailesinin ve aile doktorunun verdiğini belirtip "Birkaç gün önce Uluslararası Tenis Federasyonu'ndan bir mektup aldığımda meldoniumun benim bilmediğim başka bir adı daha olduğunu öğrendim" dedi.

Uluslararası Tenis Federasyonu ITF, hakkında alınacak karar netleşinceye kadar Sharapova'nın 12 Mart itibariyle tüm turnuvalardan geçici olarak men edildiğini duyurdu.

Meldonium sporcuların bedenlerini zorlayan aktivitelerde dirençlerini ve güçlerini artırıyor.

Telif hakkı PA
Image caption Nike, 11 yaşından bu yana sponsoru olduğu Sharapova'yla olan anlaşmasını askıya aldı.

Dünya Dopingle Mücadele Kurumu Wada, Ocak ayına kadar meldoniumu yasaklı maddeler arasına almamıştı.

Fakat kurum, meldonium örneklerinin çoğunda performans artıcı maddelere rastladı.

Son bir yıldır Wada'nın 'izleme listesinde' olan meldonium, 1 Ocak itibariyle yasaklı maddeler listesine eklendi.

Letonya üretimi olan bu madde, Doğu Avrupa ülkelerinde reçetesiz düşük fiyatla bulunabiliyor ve oldukça yaygın kullanılıyor.

Fakat maddenin Batı Avrupa ülkelerinde ve ABD'de kullanım ruhsatı yok.

Yüzlerce sporcunun bu maddeyi kullandığı ve bu tip vakalara daha çok rastlanabileceği tahmin ediliyor.

İlgili haberler