Panama Belgeleri: UEFA'nın İsviçre merkezi basıldı

Telif hakkı EPA

Panama belgelerinde FIFA Başkanı Gianni Infantino'nun UEFA'da görevli olduğu dönemde Şampiyonlar Ligi yayın haklarını usulsüzce sattığı iddiasının yer alması üzerine İsviçre polisi, UEFA'nın ülkedeki merkezini basıp merkezde arama yaptı.

Infantino, 2006 yılında televizyon yayın hakları için FBI tarafından rüşvet almakla suçlanan işadamı oğlu Mariano ve işadamı Hugo Jinkis'le bir sözleşme imzaladı.

Hugo Jinkis ve Mariano Infantino'nun sahibi olduğu Cross Trading adlı 'offshore' şirket, 2006 yılında UEFA Şampiyonlar Ligi maçlarının televizyon yayın haklarını 111.000 dolara satın aldı ve yayın hakkını hızla Ekvador televizyon kanalı Teleamazonas'a 311.170 dolara sattı.

Cross Trading, UEFA Süper Kupası yayın hakkını da 28.000 dolara satın alıp, yine Teleamazonas'a 126.200 dolara sattı.

Sözleşmeler, Panama merkezli Mossack Fonseca hukuki danışmanlık firmasına ait 11 milyon belgenin sızmasıyla gün yüzüne çıktı.

İsviçre Başsavcılığı'ndan yapılan yazılı açıklamada 'kanıtların korunması amacıyla, işbirliği içinde araştırma yapıldığı' belirtildi.

Açıklamada, cezai takibatın televizyon yayın haklarının elde edilmesiyle bağlantılı olduğu ifade edilirken soruşturmanın "bilinmeyen bireylere yöneldiği, bunun da o dönem herhangi bir bireyin doğrudan hedef alınmadığı" kaydedildi.

Telif hakkı AP
Image caption Infantino, görevini kullandığı iddiasını reddediyor.

Savcılık açıklamasında yer alan ifadelerin bir kısmı şöyle:

"Şüpheler, diğer soruşturmalarda elde edilen bulguların sonuçlarına ve savcılığın yürüttüğü mali analizlere dayandırılıyor."

"Medyada yer alan haberler, mevcut bulguların tamamlanmasına yardımcı olan diğer unsurları ortaya çıkardı."

"Sunulan son veriler, UEFA'nın Cross Trading şirketiyle yapılan sözleşmelere taraf olduğunu teyit ediyor."

UEFA'dan Infantino'ya destek

Infantino, görevini kötüye kullandığı iddiasını reddederken UEFA da polise yardımcı olduklarını duyurdu.

UEFA daha önceki açıklamasında, FBI'nın futbol dünyasında yolsuzluk yapmakla suçladığı 14 kişiden herhangi biriyle iş yaptığını yalanlamıştı.

Daha sonra BBC'ye yaptığı açıklamada UEFA, televizyon yayın haklarının açık ve rekabetçi ihale sürecinde en yüksek teklifi veren şirkete satıldığını söyledi.

UEFA ayrıca, geçen yıl Mayıs ayında ABD iddianamelerinde yer alan diğer ticari sözleşmeleri de gözden geçirdiğini belirtti.

Kurum, 26 Şubat'ta FIFA başkanlığına getirilen Infantino'ya da "UEFA'nın uzun yıllar görev alan seçkin bir üyesidir, her zaman tam, profesyonel ve dürüst çalışır" sözleriyle destek çıktı.

BBC'ye konuşan üst düzey bir FIFA kaynağı da, 2006 yılında imzalanan sözleşmenin, şeffaflık adına kurumun etik kurulu tarafından incelenmesi gerektiğini dile getirdi.

FIFA yetkilisi Damiani istifa etti

Sözleşme imzalandığında UEFA'da yönetici olan Infantino'nun Cross Trading'le yapılan anlaşmadan herhangi bir rüşvet alıp almadığına dair bir kanıt yok. Teleamazonas'ın da görevin kötüye kullanılmasıyla ilgili suç ortaklığı yaptığına dair bir ihtar da yok.

Telif hakkı Reuters
Image caption Mossack Fonseca'ya ait 11 milyona yakın belge sızdırıldı.

Cross Trading, hakkında kurum içi soruşturma başlatılan FIFA yetkilisi Juan Pedro Damiani ile de bağlantılı.

AFP haber ajansı, Damiani'nin FIFA'nın etik kurulundan istifa ettiğini bildirdi.

Kurul sözcüsü Marc Tenbuecken, AFP'ye e-posta yoluyla verdiği yanıtta, Damiani'nin istifasını doğruladı.

Panama belgeleri, Damiani ve hukuk firmasının, FIFA'nın eski başkan yardımcısı Eugenio Figueredo'yla bağlantılı offshore şirketlere en az yedi yıl hukuki danışmanlık verdiğini ortaya çıkardı.

Figueredo da geçen yıl Mayıs ayında ABD'nin açtığı soruşturma kapsamında yolsuzluk yapma suçlamasıyla Zürih'te tutuklanan 14 kişi arasındaydı.

İlgili haberler