Kobe Bryant'tan basketbola 'Kobe usulü' veda

Telif hakkı AFP
Image caption Kobe Bryant'ın 20 yıllık NBA kariyerinde 5 şampiyonluk bulunuyor.

NBA'in (ABD Ulusal Basketbol Ligi) gelmiş geçmiş en çok sayı atan üçüncü oyuncusu Los Angeles Lakers'ın yıldız guardı Kobe Bryant, 20 sezonluk kariyerini 60 sayılık performansla tamamladı.

Tribünlerde aktör Jack Nicholson'dan futbol yıldızı David Beckham'a kadar birçok yıldızın destek verdiği Kobe Bryant, takımını Utah Jazz karşısında oynadığı maçın son periyodunda tamamen sırtlayarak 101 - 96'lık galibiyete taşıdı.

Telif hakkı AFP
Image caption Bryant Utah Jazz karşısında 60 sayı atarak takımını galibiyete taşıdı. Ancak Bryant'ın Los Angeles Lakers ile geçirdiği son sezonu aynı zamanda Kobe döneminin en kötü sezonu oldu.

Maçın ardındansa bir konuşma yapan Bryant, "Ne söyleyebilirim ki, 20 yılın ne kadar hızlı geçtiğini anlamadım bile" dedi ve NBA'deki 'Black Mamba' lakabını kullanarak "Mamba gider!" diyerek basketbola, NBA'e ve Los Angeles Lakers'a veda etti.

37 yaşındaki Bryant'ın NBA kariyerindeki son maçını Los Angeles Lakers'ın Staples Center salonunda 19 bin 60 kişi izledi.

Bryant maç sonrasındaysa hislerini "Bugün son bir kez sahaya çıkıp mücadele etmek, elimden geleni yapmak istedim. En güzel tarafıysa çocuklarımın beni en iyi zamanlarımda oynadığım gibi oynarken izleyebilmesi oldu" diyerek dile getirdi.

Tarihin en pahalı basket maçı

Telif hakkı AFP
Image caption NBA efsanesi Magic Johnson, maç öncesinde yaptığı konuşmada Kobe Bryant için "Lakers formasını üzerine giymiş olan gelmiş geçmiş en iyi oyuncu" dedi.

Bryant'ın jübile maçını izleyenlerse, biletler için binlerce doları gözden çıkardı. İnternetten bilet satış sitesi stubhub.com, saha kenarındaki bir biletin 27 bin 500 dolara satıldığını açıkladı.

Los Angeles Lakers efsanelerinden Magic Johnson ise maç öncesinde Kobe Bryant için hazırlanan özel bir veda töreninin sunumunu yaptı.

Johnson, "Bugün 20 yıllık bir mücizeyi kutlamak için burada toplandık" dedi ve Bryant için "Sadece inanılmaz bir spor ikonu değil, Lakers formasını üzerine geçirmiş olan gelmiş geçmiş en iyi oyuncu" dedi.

Kobe Bryant'ın 20 yıllık kariyeri sona erdi

5

NBA Şampiyonluğu

  • 18 kez All-Star

  • 1 kez NBA'in en değerli oyuncusu (MVP)

  • 33.583 sayı ile en çok sayı atan 3. oyuncu

  • 1566 çıktığı maç sayısı

AFP

İlgili haberler