FIFA Genel Sekreter Yardımcısı kovuldu

Telif hakkı Getty

Dünya Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), kendisini milyonlarca dolar primle ödüllendirmekle suçlanan Genel Sekreter Yardımcısı Markus Kattner'in görevine son verdi.

FIFA'dan yapılan açıklamada, Katnner'in, iş sözleşmesindeki vekâlet sorumluluğunu ihlal ettiği için görevden alındığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca, FIFA'nın yürüttüğü iç soruşturmada bu hükme varıldığı vurgulandı.

45 yaşındaki Markus Kattner, FIFA'nın eski finans direktörüydü.

Katnner, Dünya Kupası maçlarının bilet satışlarından kâr elde ettiği gerekçesiyle 12 yıl futboldan men edilen Jerome Valcke'nin yerine geçici olarak Genel Sekreterşlik görevini de yürütüyordu.

Soruşturma genişleyebilir

Yolsuzluk skandalı sonrası görevi bırakmak zorunda kalan eski FIFA Başkanı Sepp Blatter ve görevden alınan eski FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke'nin de Katnner'in yaptıklarından haberdar oldukları ve İsviçreli savcıların kurum hakkındaki soruşturmayı genişletebileceği belirtiliyor.

Telif hakkı AFP

Sepp Blatter ve UEFA Başkanı Michel Platini geçen yıl FIFA'nın etik kurallarını ihlal ettikleri gerekçesiyle sekizer yıl futboldan men edilmişlerdi.

Michel Platini, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'nin (CAS) cezasını sadece altı yıla indirmesi üzerine istifa etmişti.

Blatter ise CAS'a yaptığı temyiz başvurusunun sonucunu bekliyor.

FIFA'nın Şubat ayında seçilen başkanı Gianni Infantino ise eski UEFA Genel Sekreteri ve Platini'nin sağ koluydu.

İlgili haberler