İnter Milan Çinlilere satıldı

Telif hakkı Reuters

İtalyan Serie A takımlarından İnter Milan'ın yüzde 68.55 hissesi Çinli Suning Grubu'na satıldı.

İnter'in satışı, Çin'in en büyük özel perakende şirketlerinden olan Suning'in merkezinin yer aldığı Narjing kentinde bugün düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.

Basın toplantısında anlaşmanın maddi boyutuyla ilgili bilgi verilmedi, ancak İtalyan basınında yer alan bilgilere göre, Suning kulübün yüzde hisselerinin 68.55'i için yaklaşık 270 milyon euro ödeme yapacak.

Çinli şirketin İnter'in borçlarını kapatmayı kabul ettiği ve anlaşmanın toplam değerinin 700 milyon euro'ya ulaştığı belirtildi.

Anlaşmaya göre kulübün başkanı Endonezyalı Erick Thohir'in yüzde 70'lik hissesi yaklaşık yüzde 31'e inecek.

Eski başkan Massimo Moratti ise yaklaşık yüzde 30'luk hissesinin tamamını devredecek.

Bu durumda kulübün büyük ortağı Suning Grubu olurken Erick Thohir tek küçük ortak olacak.

Thohir başkanlık görevini de sürdürecek.

Çin'de yapılan basın toplantısında konuşan Erick Thohir, "Suning Grubu ile bu yeni ortaklık İnter Milan için bir milat olacak. Inter Milan'ı dünya futbolunun zirvesine taşımalıyız" dedi.

"Çin, İnter'in ikinci evi olacak"

Suning Grubu Başkanı Zhang Jindong ise İnter Milan'ı satın almakla grubun uluslararası alanda tanınırlığını artırarak, "Avrupa ve tüm dünyanın aşina olduğu bir marka haline geleceğini" söyledi.

Zhang, "Bu, Inter Milan açısından da Çin'de daha fazla büyümek için eşi görülmedik bir fırsat. Çin, Inter Milan'ın ikinci evi olacak. Suning'in sermaye yatırımı ve zengin kaynakları İnter Milan'ın eski ihtişamlı günlerine dönmesini ve dünya çapında en büyük yıldızları çekebilecek güce ulaşmasını sağlayacaktır" dedi.

Telif hakkı Reuters
Image caption Suning Grubu Başkanı Zhang Jindong ile Inter Milan'ın Başkanı Erick Thohir, satış anlaşmasını birlikte içerek kutladılar.

1908 yılında kurulan ve halen İtalya'nın dünya çapında en tanınmış markalarından biri olan İnter Milan'ın Çinli bir şirkete satılması ise İtalyanların bir kısmı tarafından hüzün ve tepkiyle karşılandı.

İnter'in satışı İtalya'da Twitter'da en çok konuşulan konulardan biri haline gelirken kullanıcıların bazıları "İnter, yönetimi ve oyuncuları arasında hiç İtalyan olmayan tek takım, ne güzel!!", "Artık İnter'i tutmak için bir neden bulamıyorum", "Utanç verici" gibi yorumlarda bulundu.

Bazı sosyal medya kullanıcıları ise kulübün tarihinde özel bir yeri bulunan Milanolu Moratti ailesinin tamamen yönetimden çekilmesinden duydukları üzüntüyü dile getirdi.

Massimo Moratti'nin babası Angelo Moratti 1955'te İnter Milan'ı satın almış, ancak 1968'de yılında tekrar satmıştı.

Massimo Moratti ise 1995'te kulübü yeniden satın alarak 1995-2004 ve 2006-2013 yılları arasında başkanlığını yapmıştı.

Son yıllarda özellikle maddi sıkıntılar nedeniyle Avrupa'daki diğer büyük kulüplerle yarışmakta zorlanan İnter'in yüzde 70'i 2013'te Endonezyalı işadamı Erick Thohir'in liderliğindeki International Sports Capital'a satılmıştı.

Milano'nun bir diğer Serie A takımı olan İtalya'nın eski başbakanlarından Silvio Berlusconi'ye ait AC Milan'ın da Çinli bir gruba satılacağı söyleniyor.