Rus atletler uluslararası müsabakalardan men edildi

Telif hakkı AP

Rus atletler, doping suçlaması nedeniyle Rio'da yapılacak 2016 Olimpiyat Oyunları dahil tüm uluslararası müsabakalardan men edildi.

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF), Kasım ayında devlet destekli doping suçlamaları nedeniyle Kasım ayında alınan men cezasını kaldırmama kararı aldı.

Sırıkla atlama branşında yarışan Rus atlet Yelena Isinbayeva, IAAF'nin kararını mahkemeye taşıyacağını söyledi ve kararın 'insan hakları ihlali' olduğunu öne sürdü.

Rusya Spor Bakanlığı da karardan 'büyük hayal kırıklığı' duyduklarını belirtti.

'Rus atletler doping testlerini engelledi'

Bakanlık açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Diğer atletler ve yetkililerin menfur davranışlarından dolayı 'temiz atletlerin' hayalleri yıkıldı. Olimpiyatlarda mücadele edebilmek için yıllarını feda ettiler, şimdi ise o yılların boşa gittiği görülüyor."

Telif hakkı Reuters

"Men cezası ilk uygulandığı günden bu yana, uluslararası toplumun güvenini yeniden kazanabilmek için elimizden geleni yaptık. Saygın uluslararası uzmanların öncülüğünde anti doping kurumlarımızı yeniden inşa ettik."

"Atletlerimiz İngiltere'nin anti doping kurumu UKAD tarafından test edildi ve her biri, olağan taleplere ek olarak en az üç testten daha geçti. Saklayacak hiçbir şeyimiz yok ve yeniden yarışabilmek için IAAF'nin şartlarını yerine getirdiğimizi düşünüyoruz."

Biri 2004, diğer 2008'de olmak üzere Olimpiyatlarda iki altın madalya kazanan 34 yaşındaki Rus atlet Isinbayeva da "Sessiz kalmayacağım. Önlemler alacağım ve insan hakları mahkemesine başvuracağım" dedi.

'Dibine kadar çürümüş'

Rusya, Kasım ayında Dünya Anti Doping Ajansı'nın (Wada) yayımladığı bağımsız raporda dopingin yaygın şekilde yapıldığı ve gizli servisin de işin içinde olduğunu duyurmasının ardından IAAF, Rus atletlere müsabakalardan geçici men cezası getirmişti.

Rusya Spor Bakanlı Vitaly Mutko da 'hile yapan atletleri ülkenin anti doping sistemlerinin tespit edememiş olmasından büyük üzüntü duyduğunu' ifade etmişti. Fakat doping skandalının devlet destekli olduğunu itiraf etmedi.

Telif hakkı PA

Rusya'nın dopingle mücadelede attığı adımlar inceleniyordu ancak Wada, Çarşamba günü yayımladığı yeni raporda başka iddialar da ortaya attı.

Wada yetkilileri, Rusya'nın atletlerin doping testinden geçmesini engellediklerini ve güvenlik servisleri tarafından da tehdit edildiklerini söyledi.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkan Yardımcısı John Coates, Rusya'nın atletlerine uygulanan men cezasının kaldırılmaması gerektiği ve atletlerin bu yaz düzenlenecek Rio Olimpiyat Oyunlarına katılmalarına izin verilmemesi çağrısında bulundu.

Coates, Rusya'nın anti doping ajansı ile atletizm kurumunun 'dibine kadar çürümüş' olduğunu ifade etti.

Fakat IOC, hala Rus atletlerin 5 Ağustos'ta başlayacak olan Olimpiyat Oyunlarında yarışmalarına yeşil ışık yakabilir.

İlgili haberler