#EURO2016 blogu: Lens'te bir hayalin peşinde

Telif hakkı Reuters

İtiraf ediyorum; Güne kendime kızarak başladım.

Zira NBA final serisinin yedinci ve son maçı olan Golden State Warriors - Cleveland Cavaliers maçının ortasında uyuya kalmışım! Sabah kalkar kalkmaz öğreniyorum ki "Cavs" NBA tarihine geçecek maçı kazanmış, 3-1 geriden geldiği seride şampiyon olmuş.

Londra'ya blog yazımı gönderdikten sonra ilk işim maçı banttan izlemek oluyor. Özellikle LeBron James ve Kylie Irving'e hayran olmamak elde değil.

Telif hakkı EMRE TEMEL

Daha sonra Milli Takımımızın EURO 2016'da Çek Cumhuriyeti ile kader maçına çıkacağı Lens'te alıyorum soluğu. Kent sokaklarinda adeta in cin top oynuyor.

Şemsiye kıran bir rüzgar (tatil cenneti Nice'te bakkalımsı bir yerden alınan şemsiye de ancak bu kadar sağlam olur zaten!) ve sağanak yağmur var Lens'te.

Eski maden merkezi Lens, tam anlamıyla futbol tutkunu bir kent. Zaten otel kapasitesi çok az olmasına karşın şehirde EURO 2016 maçları oynanmasının nedeni de bu tutku. Öyle ki Lens 1998'de Fransa şampiyonu olduğunda, yaklaşık 30 bin kişi gece 3'te stadyumda şarkılar söylüyor, kutlamaları sürdürüyordu.

Telif hakkı Getty
Image caption Beşiktaş'ta da forma giymiş olan Nouma, Lens'i 1998 - 2000 yılları arasında Lens forması giymişti.

Lens'teki Bollaert-Delelis Stadyumu'nun kapasitesi 35 bin kişi. Şehrin nüfusu yaklaşık 36 bin zaten!

Doğrusu şehirde gezilecek tek yer var: Louvre-Lens Müzesi. Tam, ilgiyle gezsem de çok güzel eserlerin olduğu bu müzeden #EURO2016 bloguna malzeme çıkmaz derken, yanılıyorum. Zira turnuva vesilesiyle Lens taraftarlarına bir özel bir bölüm ayrılmış müzede.

Lens taraftarlarından toplanmış posterler, atkılar, Panini çıkartma albümleri, gazete küpürleri, biletler, hatta tribunlerde çalınmış bir saksafon. Hepsi bu özel sergide.

Telif hakkı EMRE TEMEL
Telif hakkı EMRE TEMEL
Telif hakkı EMRE TEMEL

Esasında bu sergiyi, 1998-1999 ve 1999-2000 sezonlarında Lens'te forma giyen, Beşiktaş'ın da eski golcülerinden Pascal Nouma ile gezmek lazım...

Fatih Hoca basın toplantısında Çek Cumhuriyeti maçında takımda 1-2 değişiklik yapabileceğini söylüyor. Ben ise çok daha fazlasını bekliyorum ve öyle de olursa şaşırmayacağım.

Milli takımdan en azından, Çekleri Ekim ayında Prag'da 2-0 yendiğimiz maçtaki futbolu oynamasını istemek en doğal hakkımız herhalde.

Telif hakkı EPA
Image caption Türkiye, Çek Cumhuriyeti maçı öncesinde son antremanını dün yaptı.

EURO 2016 giderek enteresan bir turnuvaya dönüşebilir. İngiltere, bence gereksiz yere ilk 11'den 6 oyuncusunu başta oynatmadığı maçta Slovakya'yı mağlup edemedi ve grup brinciliğini yendiği Galler'e kaptırdı. (Avrupa'nın en fazla kazanan milli takım teknik direktörü Mr. Hodgson'a selam olsun!)

Eleme maçları sonrası finale giden yolda bir tarafta Almanya, İtalya, ev sahibi Fransa ve İngiltere; diğer tarafta ise İspanya tek tabanca kalabilir.

Ve biz kendimize gelip Çek Cumhuriyeti'ni yenip en iyi üçüncüler arasına girersek belki ikinci turda, çok iyi bir performans sergilese de büyük maç tecrübesi az Galler'le karşılaşabiliriz. Sonra...

24 takımlı turnuva formatında hesaplar daha da karışık gerçekten. Ve ben kendimce aldım elime kağıdı kalemi Milli takıma gönlümce bir rota çizdim.

Hayalden ibaret olup olmadığını bu akşam göreceğim.

İlgili haberler