#EURO2016 blogu: Fransa'da mıyım, Britanya'da mı?

25 Haziran Cumartesi

Telif hakkı EMRE TEMEL

Avrupa Futbol Şampiyonası'na verilen iki günlük arada, Britanya'nın AB'den çıkma kararı alması ile kıtada her şey değişti. Ben de EURO 2016 görevim öncesi 26 günlüğüne ayrıldığım ve hayatımın yaklaşık üçte birini geçirdiğimden daha farklı bir ülkeye döneceğim.

Brexit şoku sonrası EURO 2016'ya, ilk olarak turnuvadan bir gün önce geldiğim Paris'te Eyfel Kulesi'nin bitişiğindeki Fan Zone'da devam ediyorum.

İkinci turun ilk maçı İsviçre-Polonya. İki takımın altı maçta yedikleri toplam gol sayısı sadece 1. Ancak maç beklediğimden iyi. Özellikle Fan Zone'daki Polonyalı taraftarlar coşkulu.

Telif hakkı EMRE TEMEL

Shaqiri'nin mükemmel rövaşata golüyle hatırlanacak maç beni hiç şaşırtmayacak şekilde penaltılara kalıyor ve ilk çeyrek finalist Polonya oluyor. 4 maçta sadece 1 gol yiyen Polonya tarihinde ilk kez turnuvada son sekizde ve aşılması oldukça güç bir ekip.

Telif hakkı EMRE TEMEL

Polonya-İsviçre maçı uzayınca biletim olan Galler-Kuzey İrlanda maçına gecikiyorum. Bir milli maçta aynı milli marşın iki kez çalınması enteresan olmalı!

Telif hakkı EMRE TEMEL

Maçta kalite çok üst düzey değil ama mücadele seviyesi inanılmaz. Tribünlerde ise müthiş çoşkulu bir atmosfer var. Sanki bir Premier Lig maçındayım.

Telif hakkı EMRE TEMEL

Brexit diyen Galler ile Bremain diyen Kuzey İrlanda'nın maçında gülen favori Galler oluyor. Ancak ecel terleri dökerek...Ve ancak Kuzey İrlanda'dan McAuley'nin kendi kalesine attığı golle...

Telif hakkı EMRE TEMEL

Turnuvada şu ana kadar gördüğüm en iyi taraftara kesinlikle Kuzey İrlanda sahip. Maça geri dönüp baktığımda aklımda onların takımlarına verdiği müthiş destek kalacak. Bir de Gallerli oyuncuların çocuklarının maçtan sonra boş kaleye attıkları gollerin yarattığı coşku!

Telif hakkı Getty

Şunu da söylemeden geçemeyeceğim: Türkiye tur atlasaydı, bu Galler'i yenemez miydi? Bence Çek Cumhuriyeti sonrası yakalayacağı hava ile yenerdi.

Hırvatistan-Portekiz maçı için ise sadece "Dağ fare doğurdu!" diyeceğim. Pazartesi günkü İtalya-İspanya maçından sonra en fazla merak ettiğim ikinci tur karşılaşmasıydı bu maç. Ancak kaleyi bulan bir şut için tam 117 dakika bekledik!

Telif hakkı AP

Portekiz, maçın hakimi Hırvatistan'ın direkten dönen bir kafa şutu sonrası Fenerbahçeli Nani üzerinden geliştirdiği atakta Beşiktaşlı Quaresma'nın golüyle tur atladı.

Yazık oldu Hırvatlara. En azından yarı finali hak etmişlerdi.