Avrupa

 1. Övgü Pınar

  Vatikan

  Papa Francesco Midilli'de

  Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco, Yunanistan ziyareti sırasında Midilli adasındaki göç merkezine giderek, sınırları değil insanları korumaya öncelik verme çağrısı yaptı. Papa'nın 50 kadar göçmeni İtalya'ya götürmesi de bekleniyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Değer Akal

  Gazeteci, Berlin

  türkiye'de bir üretim tesisi

  Erdoğan'ın yeni ekonomi politikaları, Avrupalı yatırımcıları Türkiye'ye çekebilecek mi? Alman iş dünyası, pandemi ve siyasi sorunlar nedeniyle Çin'e alternatif ararken, çok büyük potansiyele sahip olmasına rağmen Türkiye konusunda kuşkular sürüyor. Uzmanlar, son gelişmeleri BBC Türkçe'ye değerlendirdi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Öcalan'ın avukatları: Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, ağırlaştırılmış müebbet cezasında 'Umut hakkı' için derhal adım atılmasını istedi

  Abdullah Öcalan

  PKK lideri Abdullah Öcalan'ın avukatlığını üstlenen Asrın Hukuk Bürosu'ndan yapılan açıklamada, "Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM), 18 Mart 2014'teki kararında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının ömür boyu sürdürüleceğine dair düzenlemelerin işkence yasağına aykırı olduğu tespitinde bulunduğu ve bu konuda yasal düzenlemelerin getirilmesi gerektiğine hükmettiği" hatırlatıldı.

  Açıklamada Bakanlar Konseyinin "umut hakkına konu olan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile ilgili olarak, kararın gereklerinin bugüne kadar hiçbir şekilde yerine getirilmediği tespitinde bulunduğu, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının belirli bir asgari sürenin ardından gözden geçirilmesine dair inceleme mekanizması için yasal ve diğer yeterli tedbirlerin gecikmeksizin yerine getirilmesi gerektiğinin belirtildiği" vurgulandı.

  Asrın Hukuk Bürosu "Türkiye tarafından kendilerine öngörülen tedbirler hakkında yeterli bilgi verilmediği kanaatini paylaşan Komite'nin, Türkiye’yi daha fazla gecikmeden mevcut yasal çerçeveyi AİHM tarafından belirlenen standartlara uygun hale getirmek için gerekli tedbirleri kabul etmeye çağırdığını" kaydetti.

  Açıklamada "AİHM kararı ile Bakanlar Komitesi’nin toplantı sonucunda ortaya çıkan tespit ve taleplerin Türkiye tarafından bir an önce yerine getirilmesi ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının insan onuruna uygun yasal düzenlemelere kavuşturulması gerekmektedir" denildi.

 4. Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen

  Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin aşıları zorunlu kılmayı tartışmaya açmasının vaktinin geldiğini söyledi. Bu arada Dünya Sağlık Örgütü Genel Sekreteri Tetros Adhanom Ghebreyesus, ülkelerin hakim Delta varyantını durduramamaları halinde, Omicron varyantını da durduramayacağını söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Osman Kavala

  Konsey'i oluşturan 47 ülkenin temsilcileri, bugün başlayacak ve üç gün sürecek toplantılarında, Türkiye'nin 4 yıldır cezaevinde tuttuğu Osman Kavala'nın yargılandığı davada Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni ihlal ettiği gerekçesiyle "ihlal sürecini" başlatıp başlatmamayı oylayacak. Üçte iki çoğunluk sağlanması halinde Türkiye'ye yaptırıma varacak bir süreç başlayacak. Bu durumda Türkiye, Azerbaycan'dan sonra bu prosedüre tabi tutulan ikinci ülke olacak.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Fransa kıyılarından İngiltere'ye gitmek için şişme botlara binen göçmenler

  Geçtiğimiz hafta Fransa'dan Manş Denizi üzerinden şişme botlarla İngiltere'ye geçmeye çalışırken hayatlarını yitiren kadın, erkek, çocuk 27 kişinin çoğu Irak'ın Kürdistan bölgesinden geliyor. Onları bu çok tehlikeli yolculuğa hangi koşullar itiyor?

  Daha fazla bilgi
  next
 7. South African President Cyril Ramaphosa addresses a press conference after the G20 Compact with Africa conference at the Chancellery in Berlin, Germany August 27, 2021.

  Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, Omicron varyantı nedeniyle ülkesine ve bazı Afrika ülkelerine uygulanan seyahat kısıtlamalarını kınadı. Ramaphosa, kısıtlamaların bilimsel olmaktan uzak olduğunu söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  havalimanı

  Hollanda Halk Sağlığı Kurumu (RIVM), Cuma sabahı Güney Afrika'dan Amsterdam'a gelen 600 kişiden 13'ünde, koronavirüsün en bulaşıcı varyantı olduğu belirtilen Omicron saptandığını açıkladı. Bu, şu ana kadar AB ülkelerinde saptanan en yüksek Omicron varyantı vakası.

  Daha fazla bilgi
  next