Avrupa

 1. Tarık Demirkan

  Budapeşte

  Macaristan'da Pfizer-BioNTech aşısı ilk olarak sağlık çalışanı Adrienne Kertesz'e yapıldı

  İki ülke arasındaki aşı anlaşmasına, Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto ve Rusya Sağlık Bakanı Mihail Murasko imza attı. Macaristan, anlaşma kapsamında Rusya'dan 2 milyon doz aşı alacak.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Övgü Pınar

  Vatikan

  Angelo Caloia

  Vatikan bankasının eski başkanı, zimmetine para geçirdiği ve kara para akladığı gerekçesiyle yargılandığı davada suçlu bulundu. 81 yaşındaki Caloia, mali bir suçtan mahkum edilen en üst düzey Vatikan yetkilisi oldu.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Sağlık ve laboratuvar çalışanlarının kullandığı maskelerin yüzde koruyuculuk özelliği yüzde 95'lere kadar varıyor

  Koronavirüs Avrupa çapında hızla yayılmayı sürdürürken, ev yapımı ya da kumaş maskelerin virüsün mutasyon geçirmiş türleri karşısında yeterince koruyucu olmadığından kaygılanan yetkililer, tavsiyelerini değiştirmeye başladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Willem-Alexander

  Hollanda'da bir kafede biri çocuk 6 kişiyi vurarak öldürdüğü için ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Türkiye kökenli Cevdet Yılmaz, hükümetin itirazına rağmen Kral Willem-Alexander tarafından affedildi. Lahey'den Yusuf Özkan'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Stelyo Berberakis

  Atina

  Sofia Bekatorou

  Yunanistan'da, kariyerinde iki olimpiyat, dört de dünya şampiyonluğu olan kadın yelkenci Sofia Bekatorou'nun, Yelken Federasyonu yöneticilerinden birinin 1998'de kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu açıklamasının ardından, birçok sporcu ve üniversite öğrencisi benzer saldırılara maruz kaldıklarını açıkladı. Cumhurbaşkanı Ekaterini Sakellaropoulou, Bekatorou'yu makamına davet etti ve eski sporcuyla dayanışma içinde olduğunu söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Havalimanı

  ABD'nin 46. Başkanı seçilen ve yarın yemin ederek göreve başlayacak olan Joe Biden, Donald Trump'ın Covid-19 salgını nedeniyle bazı ülkelere yönelik olarak uyguladığı ve kaldırılmasını kararlaştırdığı seyahat kısıtlamalarını geri getireceğini duyurdu. Biden'ın sözcüsü Jen Psaki, koronavirüs mutasyonlarına dikkat çekerek, önlemlerin daha da sıkılaştırılacağını açıkladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Onur Erem

  BBC Türkçe

  İrlanda'nın Dublin kenti

  İngiltere'nin AB'den ayrılma sürecinin tamamlanmasıyla Türkiye vatandaşları için şirket kurarak oturum izni alma imkanı ortadan kalktı. Fakat bazı AB ülkeleri Türkiye vatandaşlarına benzer şekilde oturma veya çalışma izni vermeye devam ediyor. Onur Erem bu ülkeleri ve sundukları imkanları inceledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. koronavirus

  Pfizer, Belçika'daki üretim tesisindeki kapasite artırım çalışmaları nedeniyle Covid-19 aşısının teslimatında gecikmeler olacağını açıkladı. Altı AB üyesi, Avrupa Komisyonu'na mektup yazarak bu durumun "kabul edilemez" olduğunu belirtti.

  Daha fazla bilgi
  next