Azerbaycan

 1. arşiv fotoğrafı

  Geçen yıl Dağlık Karabağ bölgesinde iki ülke arasında yaşanan askeri gerginlikten bu yana görülen en kanlı çatışmalarda, Ermenistan Savunma Bakanlığı'nın açıklamasına göre üç Ermeni askeri yaşamını yitirdi. Azerbaycan, iki askerinin yaralandığını duyurdu. İki ülke de gerginliğin tırmanmasından birbirini sorumlu tuttu.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. catısma

  Azerbaycan ve Ermenistan arasında cuma günü yaşanan çatışmalar neticesinde bir Azerbaycan askeri hayatını kaybetti, üç Ermenistan askeri yaralandı. Bugün ise bölgenin sakin olduğu dile getirildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Hazar kıyısında patlama

  Hazar Denizi'nin Azerbaycan'ın başkenti Bakü kıyılarına yakın kısmında patlama meydana geldi. Patlamanın ilk olarak bir petrol tesisinde meydana geldiği iddia edilse de yetkililer çamur volkanı patlaması ihtimali üzerinde duruyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Azerbaycan ve Türkiye’den Bakü’de ortak tatbikat

  tanklar

  Azerbaycan ve Türkiye orduları bugün Bakü’de ortak askeri tatbikata başladı.

  Tatbikatta tanlar, helikopter ve insansız hava araçları kullanıldı.

  Konuyla ilgili bir açıklama yapan Azerbaycan Savunma Bakanlığı, iki ülkenin savaşta birlikte harekete etme kabiliyetini artırmak istediklerini duyurdu.

  Mustafa Kemal Atatürk - 2021 adı verilen tatbikat Çarşamba günü sona erecek.

  Tatbikatta 600 asker, 40 civarında tank ve zırhlı araç ile yedi helikopter yer alıyor.

  Türkiye'nin Azerbaycan'a verdiği askeri destek, Bakü'nün geçen yıl işgal altındaki topraklarını Ermenistan'ın kontrolünden geri almasında büyük rol oynamıştı.

  Rusya bu ay başına yaptığı açıklamada, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki askeri işbirliğini ve Türkiye’nin Azerbaycan’a askeri üs açma ihtimalini yakından takip ettiklerini, Rusya’nın güney sınırı yakınlarında bir NATO ülkesinin üs açması durumunda buna kendi güvenlik ve çıkarlarını korumak için harekete geçeceklerini duyurmuştu.

 5. Rusya: Türkiye’nin Azerbaycan’da üs açma ihtimalini yakından takip ediyoruz, güvenliğimizi sağlamak için adımlar atabiliriz

  Erdoğan ve Aliyev iki ülke arasındaki işbirliğini artırmayı hedefliyor
  Image caption: Erdoğan ve Aliyev iki ülke arasındaki işbirliğini artırmayı hedefliyor

  Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Türkiye’nin Azerbaycan’da üs açma ihtimalini yakından takip ettiklerini söyledi.

  Güney Kafkasya’nın güvenliği için Türkiye ile sürekli iletişim halinde olduklarını aktaran Peskov “NATO ülkelerinin askeri altyapılarını sınırımıza yakın noktalara taşıma ihtimalini özel bir ilgiyle takip ediyoruz. Güvenliğimiz ve çıkarlarımızı korumak için ek adımlar atabiliriz” dedi.

  Türkiye ve Azerbaycan bu hafta yeni bir güvenlik işbirliği anlaşması imzalamıştı.

  Anlaşma hakkında konuşan Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev “Bu anlaşmanın en önemli kısmı iki ülkenin savunma sanayisi ve karşılıklı askeri yardım konusundaki işbirliğinin artırılmasıdır” demişti.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan’da bir askeri üs açılması ihtimaline yönelik bir soruya “Şimdi bu, açıkladığımız maddelerin dışında değil. Burada daha sonra gelişme, genişleme olabilir” demişti.

 6. Erdoğan, Azerbaycan Meclisi'ne hitap etti: 'Kafkaslardaki barıştan yalnız Azerbaycan değil Ermenistan dahil tüm bölge ülkeleri kazançlı çıkacaktır.'

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Milli Meclisi'nde bir konuşma yaptı.

  Quote Message: Karabağ zaferi ile bölgede barış umudu arttı. Kafkaslardaki barış ve huzurdan yalnız Azerbaycan değil Ermenistan da dahil olmak üzere tüm bölge ülkeleri, dünya kazançlı çıkacaktır."
  Quote Message: Türkiye olarak bugün olduğu gibi yarın da Azerbaycan'ın yanında olacağız."
 7. Ermenistan, Dağlık Karabağ çatışmasına katkıda bulunduğu gerekçesiyle Türkiye’yi AİHM’e şikayet etti

  bayraktar
  Image caption: Azerbaycan'ın Türkiye ile savunma anlaşması bulunuyor

  Ermenistan Türkiye’yi, geçen yıl Dağlık Karabağ’da yaşanan çatışmalara katkıda bulunduğu gerekçesiyle Türkiye’yi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) şikayet etti.

  Başvuruda Türkiye’nin Azerbaycan’a silah yardımı yaparak insan haklarını ihlal ettiği öne sürüldü.

  AİHM dosyanın kabul edilip edilmeyeceğini görüşecek.

  AİHM’de Ermenistan’ın Azerbaycan’la da karşılıklı davaları bulunuyor.

 8. BBC Monitoring

  BBC İzleme Servisi

  Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ve eşi Mihriban Aliyeva geri alınan toprakları birçok kere ziyaret etti

  Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Dağlık Karabağ'da çatışma döneminin kapandığını açıklasa da bağımsız gözlemciler bölgedeki anlaşmazlığın çözümden uzak olduğunu ve ufukta yeni çatışmaların görülebileceğini söylüyor. BBC İzleme Servisi'nin değerlendirmesi.

  Daha fazla bilgi
  next
 9. ermenistan

  Ermenistan'da Kasım'da Azerbaycan ile Dağlık Karabağ anlaşmasının imzalanmasıyla başlayan siyasi kriz bugün yeni bir aşamaya geçti. Ordu, hükümetin istifasını isterken, Başbakan Paşinyan halkı sokaklara davet etti. Ordunun istifa talebi yapmasına yol açan olaylar son dönemde nasıl gelişti?

  Daha fazla bilgi
  next
 10. Hocalı Katliamı

  1992 yılında 25 Şubat'ı 26 Şubat'a bağlayan gece, Dağlık Karabağ'ın Hocalı kentindeki yüzlerce kadın, yaşlı ve çocuk, Ermeni ablukasındaki şehri terk etmeye çalışırken vurularak ve donarak hayatını kaybetti. Hocalı Katliamı'nın 29. yılında, gazeteci Arzu Geybullah ve Kafkas Enstitüsü Direktörü Alexander İskenderyan; katliamının gerçekleştiği ortamı, o geceyi ve sonrasında bölgenin nasıl etkilendiğini değerlendirdi.

  Daha fazla bilgi
  next