Myanmar

 1. Bago'daki darbe karşıtı gösteriler diğer kentlerde olduğu gibi iki aydır devam ediyor

  Myanmar'daki aktivistler, Bago kentindeki darbe karşıtı gösterilerde en az 80 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Ordunun cesetlere el koyduğu ve bu yüzden ölenlerin gerçek sayısının hiçbir zaman bilinemeyebileceği aktarılıyor. Yerel basına konuşan görgü tanıkları ordunun ağır silahlar kullandığını ve hareket eden her şeye ateş açtığını söylüyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Kyaw Zwar Minn

  Myanmar'ın İngiltere Büyükelçisi Kyaw Zwar Minn, elçilik binasının askeri yönetim tarafından ele geçirildiğini ve binaya girmesine izin verilmediğini söyledi. Personelinin elçiliğe girmesine de izin verilmediğini, kendisine artık Myanmar'ı temsil etmediğinin söylendiğini açıklayan Büyükelçi, başına gelenlerle ilgili olarak "Adeta Londra'nın ortasında darbe yapıldı" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Mandalay'da 7 yaşındaki bir çocuğun öldürülmesi ardından sessiz bir oturma eylemi yapıldı

  Uluslararası yardım kuruluşu Save the Children (Çocukları Kurtarın), Myanmar'da Şubat ayında yapılan darbeden bu yana öldürülenlerden en az 43'ünün çocuklar olduğunu söylüyor. Myanmar'daki durumu "kabus" diye niteleyen kuruluş, öldürülenler arasında 7 yaşında bir çocuğun da bulunduğuna dikkat çekiyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Myanmar'da darbe karşıtı eylemlerin en kanlı günü

  Cumartesi günü yapılan darbe karşıtı gösterilere güvenlik güçlerinin gerçek mermilerle müdahale ettiği ve 100'ün üzerinde silahsız protestocunun hayatını kaybettiği günün devamında, generaller "Silahlı Kuvvetler Günü" için düzenlenen partiye katıldı. ABD, İngiltere ve Almanya'nın da aralarında olduğu 12 ülkenin savunma bakanları, ordunun göstericilere yönelik ölümcül güç kullanımını kınadı.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. aşı

  İngiliz-İsveç firması AstraZeneca'yı Avrupa Birliği (AB) ülkelerine aşı tedariki konusundaki sözleşmeye uymamakla suçlayan Avrupa Komisyonu, Covid aşısının ihracatıyla ilgili düzenlemeleri sıkılaştırmaya hazırlanıyor. Birliğin yürütme organı olan Komisyon, AB liderlerine, aşı ihracı için yeni kriterler getirilmesini önerdi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Aung San Suu Kyi

  Myanmar'da 1 Şubat'ta yönetime el koyan askeri yönetim, ülkenin devrik lideri Aung San Suu Kyi'yi yasa dışı olarak 600 bin dolar nakit ve altın almakla suçladı. Cunta, Devlet Başkanı Win Myint ve bazı bakanların yolsuzluk yaptıklarını öne sürdü.

  Daha fazla bilgi
  next