Doğa

 1. BBC Reality Check ve BBC İzleme Servisi

  BBC News

  Çin ve ABD iklim değişikliği konusunda birbirlerini suçluyor

  ABD ve Çin arasında çok sayıda konuda gerilim var. İklim değişikliği ve çevre de bunlardan ikisi. ABD Eylül ayında Çin'in "çevre sömürülerine" dair bir liste yayınladı. Buna karşılık olarak Çin de ABD'nin çevreye verdiği zarara dair bir rapor hazırladı. İki ülkenin bu konulardaki iddialarını inceledik.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztunç: Kazdağları’ndan çekilen Alamos Gold verdiği zararın faturasını ödemeli

  alamos gold

  CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, Kazdağları’nda altın arayan Alamos Gold firmasının bölgeden çekildiğine yönelik haberler aldıklarını, 29 Ekim’de böyle bir haber almanın sevindirici olduğunu söyledi.

  “Geldiği gibi gitti ama yaptığı yanına kâr kalmayacak” diyen Öztunç, coğrafyaya verilen zararın Alamos Gold veya ona bu imkanı sağlayanlar tarafından karşılanması gerektiğini belirtti, bölgenin ağaçlandırılmasını talep etti.

  Alamos Gold’a tahkim yoluyla tazminat ödeneceğine dair iddiayı değerlendiren Öztunç, “Bu topraklara zulmeden Alamos Gold, öyle hiçbir şey olmamış gibi gitmemeli, verdiği zararın faturasını ödemelidir. Alamos Gold’a devlet kasasından gidecek tek kuruşun dahi, bunda kusuru olanlara rücu edilmesi gerekir. Alamos Gold zengin olsun diye canından, yerinden yurdundan olan ağaçların, kuşların, böceklerin, cümle orman canlısının hakkı var parada” dedi.

 3. Francesca Gillett

  BBC News

  Meg Ward, Josh ve Marlowe

  İngiltere'nin Derbyshire bölgesindeki Buxton'da yaşayan 29 yaşındaki Meg Ward ve eşi Josh, birkaç ay önce evlerini tüm eşyalarıyla birlikte satmaya karar verdi. Gittikçe daha çok kişi onlarla aynı yolu seçiyor. Karavanda yaşamaya başlayanlar, yaşamlarının nasıl değiştiğini anlatıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Nathan Hrushkin ve babası

  Kanada'nın Alberta eyaletinde 12 yaşındaki Nathan Hrushkin 69 milyon yıllık dinozor fosili buldu. BBC'ye konuşan Hrushkin, bir kayanın içinde duran fosilin ucunu gördüğü an "donup kaldığını" belirterek "O kadar şaşırdım ki heyecanlanamadım bile" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  naylon poşet taşıyan bir kadın

  AKP, "sıfır atık projesi" kapsamında atık kaynaklı çevre kirliliğini önlemek için gerekli denetim ve önlemleri almak, "depozito yönetim sistemi" kurmak, işletmekle görevli Türkiye Çevre Ajansı kurulmasına ilişkin yasa teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu. Ayşe Sayın, yasa teklifinin ne gibi yeni yükümlülükler getirdiğini yazdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Hatay'daki yangında çok sayıda ev ve iş yeri zarar gördü

  Hatay'ın Belen ilçesindeki ormanlık alanda 9 Ekim'de başlayıp, Arsuz ve İskenderun ilçesindeki yerleşim yerlerine sıçrayan ve 33 saat sonra kontrol alınan yangında sabotaj ihtimali dile getirilince, bazı kişiler geceyi 'nöbet tutarak' geçirdi. Kahramanmaraş'ta da jandarma ekipleri inceleme başlattı.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli: Hatay'daki yangın sebebiyle iki köyün tahliyesini istedik

  Hatay

  Manisa'da bir programa katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Hatay'da çıkan orman yangınıyla ilgili, "Yangına 2 uçak, 4 helikopter, 122 arazöz, 10 dozer iş makinesi ve 500 personel de biz sevk ettik ve çalışmalar devam ediyor. Ancak hava araçlarında rüzgar şartlarından dolayı aralıklı olarak müdahale yapılabildiğini söylemek isterim. Bugün maalesef uçağımızla ilgili bir kırım değil ama bir arıza yaşadık. Su atar uçağımızın su alma kapaklarından biri denizdeki yüksek dalga boyu nedeniyle kırıldı. Diğer uçağımız mümkün mertebe hava şartları müsait olduğu sürece çalışmalarına devam ediyor. İki köyün tahliyesini istedik" dedi.

  Yangının sabah 10.15 sıralarında çıktığını ancak yüzde 18'lik nem oranı, 70 kilometre hızla esen rüzgar ve 30 derecenin üzerinde sıcaklık sebebiyle yangının tetiklendiğini söyleyen Pakdemirli, çalışan diğer uçağın "Hava şartları müsait olduğu sürece çalışmalarına devam ettiğini" belirtti.