Doğa

 1. Glasgow'da 'Türkiye'nin Yeşil Kalkınma Stratejisi Paneli' düzenlenecek

  İklim Zirvesi

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, İskoçya’nın Glasgow kentindeki Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26'ncı Taraflar Konferansı (COP26) etkinlikleri kapsamında 3 Kasım'da 'Türkiye'nin Yeşil Kalkınma Stratejisi: Kapsayıcı, Sürdürülebilir ve İnsani Bir Vizyon' başlıklı bir panel düzenleyecek.

  İletişim Başkanı Fahrettin Altun, panelle ilgili yaptığı açıklamada "Türkiye'nin 2053 taahhüdü olan net sıfır emisyon hedefi doğrultusunda devletin tüm kurumlarının şimdiden eylem planlarını hazırlamaya başladığını" söyledi.

 2. Antalya'da yıldırım düşmesi sonucu başlayan orman yangını Göynük Kanyonu'na doğru ilerliyor

  Antalya orman yangını

  Antalya'da dün akşam saatlerinde etkili olan kuvvetli yağış sırasında Konyaaltı ilçesine bağlı Üçoluk Mahallesi yakınlarında ormana yıldırım düştü. Yıldırımla birlikte orman yangını çıktı. Yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüyerek geniş alana yayıldı.

  Bölgeye sevk edilen Orman Bölge Müdürlüğü ve Antalya Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, gece boyunca yangına karadan müdahale etti.

  Gece boyu karadan süren söndürme çalışmalarına, günün ilk ışıklarıyla birlikte 2 helikopter ve 1 de uçak katıldı.

  Ancak henüz durdurulamayan yangın Göynük Kanyonu'na doğru ilerliyor.

 3. A photo of a gorilla closing its eyes as butterflies fly around it, in Central African Republic

  ABD merkezli bir yardım kuruluşu olan Doğa Koruma Vakfı (Nature Conservancy) fotoğraf yarışmasının sonuçları açıklandı. Orta Afrika Cumhuriyeti'nde bir gorili kelebekler içinde fotoğraflayan Anup Shah birincilik ödülünü aldı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Edirne'de kuraklık nedeniyle Tunca Nehri'nin debisi son yılların en düşük seviyesine indi

  Tunca Nehri

  Edirne'de binlerce dekar ekili araziyi sulayan bölgenin önemli su kaynaklarından olan Tunca Nehri, yaşanan kuraklıkla birlikte dip seviyeye geldi.

  Mayıs ayından bu yana beklenen yağışın düşmediği bölgede Tunca Nehri'nin debisi dört metreküp/saniye olarak ölçülürken, son yılların en düşük seviyesine indi.

  Tunca Nehri'nde yer yer kum adacıkları oluştu. Nehrin bazı bölgelerinde ise zeminin su üstüne çıkmasıyla yürüyerek karşıdan karşıya geçilir duruma geldiği görüldü. Taşkınlarla sürekli gündeme gelen Tunca Nehri'nde, DSİ Edirne 11'inci Bölge Müdürlüğü istasyonundan yapılan son ölçümlerde debisi dört metreküp/saniye olarak ölçülürken, son yılların en düşük seviyesi olduğu belirtildi. Tunca Köprüsü mevkisinde ise yaşanan düşüş nedeniyle, nehrin yüzeyi yosun ve otlarla kaplanıp yeşile büründü.

  Uzmanlar, Marmara Bölgesi'nin mevsim normallerine göre yağışlarında yüzde 46 azalma olduğunu belirterek, Edirne'de orta şiddette bir kuraklığın yaşandığını dile getirdi. Meriç Nehri'nde ise kuraklık nedeniyle yer yer adacıklar oluştu.

 5. Muğla'ya bağlı Milas ilçesinde süren yangın Kemerköy Termik Santrali'ne ulaştı. Muğla'ya bağlı Milas ilçesinde süren yangın Kemerköy Termik Santrali'ne ulaştı. Diğer yandan DHA'nın haberine göre yangın yine aynı alanda yedi kilometre mesafede bulunan Yeniköy Termik Santrali'ne yaklaştı.

  Muğla'ya bağlı Milas ilçesinde bulunan Kemerköy Termik Santrali yakınlarına kadar ilerleyen yangının kontrol altına alındığı belirtildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kemerköy Termik Santrali ile ilgili açıklama yaparak "Santrali ve sağlığı tehdit eden bir durum söz konusu değil" dedi. Milas Belediyesi yetkilileri, bölgede tahliye çalışmalarının ise aralıksız olarak devam ettiğini söylüyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Milas

  Resmi verilere göre Türkiye'nin 6 ilinde 13 yangın devam ediyor. Bunların 7'si Muğla'da. Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, "Yangın Akçakaya'yı aşarak Gürceğiz'e dayandı. Bayır mahallesi boşaltılıyor. Yangın yüksek gerilim hatlarını tehdit eder hale geldi... kuzey yönünde Yeniköy Termik Santraline doğru ilerliyor" dedi. Gelişmeler canlı anlatım sayfamızda.

  Catch up
  next