Taliban

 1. Savunma Bakanı'nın evine yönelik saldırıda en az 8 sivil de yaşamını yitirdi

  Afganistan Savunma Bakanı Bismillah Khan Mohammadi'nın başkent Kabil'deki evine silahlı ve bombalı saldırı düzenlendi. Taliban'ın üstlendiği saldırıda en az 8 kişi öldü, 20 kişi de yaralandı. Böylece yaklaşık bir yıldır ilk kez Kabil'de saldırı düzenlenmiş oldu. Daha sonra Kabil'deki güvenlik güçlerine ait bir merkeze düzenlenen bombalı saldırıda da üç kişi yaralandı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Afganistan'da Taliban'ın, Helmend eyaletinin kritik önemdeki Leşkergah şehrine doğru ilerlemesiyle sokak çatışmaları şiddetlendi.

  Afganistan'da Taliban'ın, Helmend eyaletinin kritik önemdeki Leşkergah şehrine doğru ilerlemesiyle sokak çatışmaları şiddetlendi. Hükümet güçlerine komuta eden General Sami Sadat, Taliban'ın zafer kazanmasının küresel güvenlik açısından yıkıcı sonuçlar doğuracağını söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. milisler

  Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, ülkede güvenlik durumunun kötüleşmesinden ABD'yi sorumlu tuttu. ABD'nin "birden askerlerini çekme" kararı aldığını söyleyen Gani, yine de hükümetinin durumu 6 ay içinde kontrol altına alacak bir planı olduğunu ve Amerikan yönetiminin de bu planı desteklediğini belirtti.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Afghan troops in Herat

  Afganistan'da Taliban güçleri, ülkenin güney ve batısındaki üç büyük kenti Kabil hükümetinden geri almaya çalışıyor. Taliban güçlerinin Herat, Leşkergah ve Kandahar şehirlerinin bazı kesimlerini ele geçirdikleri belirtildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Afgan sığınmacı

  İngiliz The Economist dergisi, ABD'nin Afganistan'dan çekilmesi ve Taliban'ın ülkenin pek çok yerinde kontrolü ele geçirmesinin ardından çok sayıda Afgan sığınmacının İran sınırından Türkiye'ye ulaştığını yazdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Görsel Gazetecilik Ekibi

  BBC News

  Taliban 2001

  ABD birliklerinin ülkeden çekilme süreciyle birlikte Taliban, Afganistan'daki ilerleyişini sürdürüyor. Örgüt, son 2 ay içerisinde 2001'deki devrilişinden bu yana en geniş topraklara sahip oldu.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Afganistan

  Birleşmiş Milletler, hükümet güçlerinin Taliban'a karşı savaştığı Afganistan'da bu yıl şimdiye kadar 1.600'den fazla sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı. Bu, geçen yılın bu zamanına göre yüzde 47'lik bir artış. Ölenlerin yüzde 32'sinin çocuk olduğu bildiriliyor. BM, can kayıplarının daha da artabileceği konusunda uyarıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Orgeneral Kenneth McKenzie

  ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, Afganistan'da Taliban güçlerine karşı savaşan orduya verilen hava desteğinin 31 Ağustos'a kadar artarak devam edeceğini ifade etti. ABD'nin hava desteğini 31 ağuastos'tan itibaren ise sonlandırması bekleniyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 9. Herat

  Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit, Afganistan'ın birçok sınır bölgesiyle bölgesiyle birlikte yüzde 90'ını ele geçirdiklerini iddia etti. Afgan Savunma Bakanlığı ise, iddiayı yalanladı. Mücahit, Türkiye'nin Kabil Havalimanı'yla ilgili planları için de "Ülkede hiçbir yabancı gücün herhangi bir gerekçeyle kalmasına izin vermeyeceğimiz söyledik" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 10. Ece Göksedef

  BBC Türkçe

  Taliban

  1990'ların başından bu yana dışarıdan desteklerle Taliban ismiyle oluşturulan ve Afganistan'da şeriat kanunlarını uygularken muhaliflerine yönelik katliamlar gerçekleştiren, kadınlara dini gerekçelerle acımasızca baskılar uygulayan ve ABD işgalinin başında yenilse de 20 yılın sonunda daha güçlü şekilde ortaya çıkan silahlı grup kimdir?

  Daha fazla bilgi
  next