Ulaştırma

 1. İstanbul’da fırtına nedeniyle Salı akşam 6’ya kadar sürecek motosiklet ve elektrikli scooter yasağı başladı

  motosiklet

  İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul’da bugün başlayan ve etkisini Çarşamba akşamına kadar hissettirmesi beklenen fırtına nedeniyle motosiklet ve elektrikli scooterların trafiğe çıkışını yasakladı.

  Bugün 23.00’te başlayan yasak Salı akşam 6’da sona erecek.

 2. İstanbul’da sert rüzgarlar nedeniyle 15 Temmuz Şehitler Köprüsü motosiklet geçişlerine kapatıldı

  motosiklet

  İstanbul’da etkili olan lodos nedeniyle 15 Temmuz Şehitler Köprüsü motosiklet geçişine kapatıldı.

  DHA’nın aktardığına göre emniyet şeridinde uzun bir motosikletli kuyruğu oluştu.

  Yaklaşık 200 motosikletli köprü girişinde üzerinde bekletildi.

  Zor anlar yaşadıklarını belirten sürücüler, havanın normale dönmesini bekledi.

  Motosiklet sürücüsü Hayrettin Özcan , "Havanın dinmesini bekliyoruz ama dinecek gibi değil. Tutunamıyorsunuz rüzgarın hangi yönden estiği hiç belli değil. Senelerdir motosiklet sürüyorum ben böyle hava görmedim. Aklı olan bu köprüye girmesin" dedi.

  Çok zorlandıklarını söyleyen motosiklet sürücüsü Oktay Bayraktar ise, "Bir saat önce köprüden geçerken aşırı rüzgardan motorumla devrildim. İkimiz birden yan yattık. Gelirken tereddüt ediyordum nasıl döneceğim diye. Memur arkadaş bizi çevirdi. Aşırı rüzgardan dolayı motorların tehlike yaratmasından dolayı bekliyoruz. Şu an çok tehlikeli" diye konuştu.

 3. İETT 100 metrobüs ile elektrikli otobüs alacağını duyurdu

  Metrobüs

  İETT’nin 7.7 milyar liralık 2022 yılı bütçesi ile performans ve yatırım programları, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nde onaylandı.

  İBB'den yapılan yazılı açıklamaya göre İETT Genel Müdürü Alper Bilgili, metrobüs hattına alınan 160 otobüse, önümüzdeki yıl 100 yeni araç daha ekleyeceklerini belirtti:

  “İstanbul’un tarihinde ilk kez satın alacağımız çevre dostu elektrikli otobüslerle daha konforlu bir yolculuk sunmaya başlayacağız. Özel halk otobüsleri ve erguvan otobüslerin hizmet kalitesini de yükselteceğiz.”

 4. İBB’nin 5 bin yeni taksi teklifi UKOME’de oy çokluğuyla 10. kez reddedildi

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında, İBB'nin 5 bin yeni taksi plakası teklifi oy çokluğu ile 10. kez reddedildi.

  İBB'nin yeni taksi sistemi de reddedildi.

  View more on youtube
 5. türkiye'de rüzgar türbinleri

  Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi (İPM) hazırladığı yeni bir raporla, Türkiye'nin 30 yıl içinde "karbonsuzlaşmış bir ekonomiye" geçmesinin mümkün olduğunu açıkladı. "Net sıfır emisyon" hedefine ulaşmak için izlenmesi gereken yolu bilimsel verilerle ortaya koyan ilk araştırma olduğu söylenen "Türkiye'nin Karbonsuzlaşma Yol Haritası: 2050'de Net Sıfır", bugün internet üzerinden yapılan bir etkinlikle kamuoyuna duyuruldu.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Afyonkarahisar’da ilkokul öğrencilerini taşıyan minibüs kaza yaptı, 5 öğrenci hayatını kaybetti

  Afyonkarahisar'da ilkokul öğrencilerini taşıyan bir minibüs kaza yaptı.

  Demirören Haber Ajansı’nın (DHA) ve Anadolu Ajansı’nın (AA) haberlerine göre 5 öğrenci hayatını kaybetti, 5 öğrenci de yaralandı.

  Kaza, saat 10.00 sıralarında, Afyonkarahisar’ın İscehisar ilçesine bağlı Çatağıl köyü yakınlarında meydana geldi.

  DHA’ya göre araç, mıcırlı yolda kayarak, yol kenarındaki ağaçlara çarptı. Minibüsün tavanı, çarpmanın şiddetiyle kopup parçalandı.

  Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ve İl Emniyet Müdürü Ali Temiz olay yerinde incelemelerde bulundu.

  Afyonkarahisar
  Afyonkarahisar
 7. İstanbul'da yağış sonrası trafik yoğunluğu yüzde 70'lere ulaştı

  Trafik

  İstanbul’da etkili olan yağışlar sonrası trafik yoğunluğu hızla arttı.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin trafik verilerine göre yoğunluk yüzde 70 civarlarında seyrediyor.

  Kadıköy D-100 karayolunda trafik yer yer durma noktasına geldi.

 8. Interfax: Türkiye içi seyahatlerde yabancılardan PCR testi veya aşı belgesi istenmeye başlandı

  Antalya'daki Rus turistler
  Image caption: Antalya'daki Rus turistler

  Rus Interfax ajansı, Türkiye’de yurt içi seyahatlerde yabancılardan da PCR testi istenmeye başlandığını yazdı.

  Ajans 6 Eylül’de uygulanmaya başlayan İçişleri Bakanlığı genelgesinde ilk başta yabancıların Türkiye içi seyahatlerde aşı veya PCR testi zorunluluğundan muaf tutulduğunu hatırlattı.

  Interfax’ın aktardığı Rusya Tur Operatörleri Birliği açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

  “Türk havayolu şirketleri ilk başta internet sitelerinde paylaştıkları bilgilerde, yabancıların bu zorunluluktan muaf tutulduğunu aktardı. Fakat Türklerin sosyal medyada gösterdiği tepkiden sonra turistlerden de PCR testi veya aşı belgesi istenmeye başladı.”

  Ajans, Sputnik Light aşısını olanların da Türkiye’de aşılı kabul edilmediğini ve bu yüzden PCR testi veya hastalığı son 6 ayda geçirdiklerine dair belge göstermek zorunda kaldıklarını yazdı.

 9. İBB Başkanı İmamoğlu inşaat töreninde konuştu: Mahmutbey - Esenyurt metrosunun ilk dört durağı 2024’te bitecek

  harita

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kabataş - Mecidiyeköy - Mahmutbey metrosunun devamı olan Mahmutbey - Esenyurt metro hattının inşaat başlama töreninde konuştu.

  İmamoğlu "Biz ilk etapta Mahmutbey, Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi hattını 2024 yılında açacağız. Ancak ilave olarak finansman ihtiyacımız var. Bu ihtiyacımızı elde etmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi ve ekledi:

  “Ek finansman talebi de 305 milyon Euro'dur. Biz kaynak buluruz. En ucuz şekliyle buluruz. En uzun vadeli bir biçimde de buluruz ve İstanbul'a kazandırırız.

  “Esenyurt'tan bir vatandaşımız Mahmutbey'e 28 dakikada gelecek. Mecidiyeköy'e 60 dakikada, Kabataş'a 67 dakikada gidecek. Yani bu hat günlük 1 buçuk milyona yakın yolcuya hizmet etmiş olacak.”

  imamoğlu

  Söz konusu metronun Mecidiyeköy - Kabataş hattında da çalışmalar devam ediyor.

  Öte yandan hattın Mecidiyeköy durağı Nisan’dan bu yana bakım amacıyla kapatıldı. İmamoğlu sorunun ardından “Ne yazık ki kötü bir iş yapılmıştır. Su ve drenaj, izolasyonla ilgili bir sorun taşıdığını düşünüyoruz” demişti.