Hristiyanlık

 1. Fener Rum Patriği Bartholomeos ABD’de hastaneye kaldırıldı

  bartholomeos

  Fener Rum Patriği Bartholomeos, ABD ziyareti sırasında dün hastaneye kaldırıldı.

  Amerikan Rum Ortodoks Başpiskoposluğunun resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, Bartholomeos’un uzun uçak yolculuğu ve yoğun programı nedeniyle kendisini iyi hissetmediği ve doktorların tavsiyesiyle George Washington Üniversitesi Hastanesinde müşahede altına alındığı belirtildi.

  Bartholomeos’un bugün taburcu olmasının beklendiği açıklandı.

  23 Ekim’de ABD’ye giden Batholomeos’un ABD Başkanı Joe Biden, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ile görüşmesi bekleniyor.

 2. Övgü Pınar

  Vatikan

  Papa Francesco

  Papa Francesco cuma günü açıklanan kararıyla, ayinlerin Latince yapılmasını özel izne tabi kıldı. Papa bu kararı, Latince ayin meselesinin kilise içinde bölünmelere yol açığı gerekçesiyle aldığını açıkladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Kariye Camisi’nin açılışı ertelendi

  kariye

  Diyanet İşleri Başkanlığı, Kariye Müzesi’nin camiye çevrilerek ibadete açılışının ertelendiğini duyurdu.

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş daha önce Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Diyanet İşleri Başkanlığımıza devredilerek yeniden ibadete açılmasına karar verilen Kariye Camii inşallah 30 Ekim'de cuma namazı ile birlikte yeniden cemaatine kavuşacak” demişti.

  Diyanet bugünkü açıklamasında yapıdaki dönüşüm işlerinin henüz bitmemiş olması nedeniyle açılışın ertelendiğini belirtti.

  Kariye 72 yıldır müze olarak faaliyet gösteriyordu.

  Kilise olarak inşa edilen yapıdaki fresklerin, camiye dönüştürülmesi için kapatılması eleştiriliyordu.

 4. saldırgan Brenton Tarrant

  Geçen yıl Yeni Zelanda'da iki camide art arda ateş açarak 51 kişiyi öldüren Brenton Tarrant hakkındaki karar duruşması başladı. Tarrant ülke tarihinin en ağır cezasına çarptırılabilir. Duruşmanın 4 gün sürmesi bekleniyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Ayasofya

  Ayasofya'nın ibadete açılmasına tepki gösteren Yunanistan ile Türkiye, hafta sonu karşılıklı sert açıklamalar yaptı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, Yunanistan için "İslam ve Türkiye karşıtı" dedi, Yunanistan da "Uluslararası toplum Türkiye'deki fanatik dindar milliyetçiliği hayretle izliyor" karşılığı verdi. Milli Savunma Bakanlığı da "Şanlı bayrağımıza uzanan kirli eller kırılır" açıklaması yaptı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Yunanistan Başbakanı Miçotakis'ten Ayasofya açıklaması: Bugün İstanbul'da gerçekleşen şey güç değil, zayıflık göstergesidir"

  View more on twitter