Ekrem İmamoğlu

 1. İmamoğlu’ndan Cumhurbaşkanlığı adaylığı sorusuna yanıt: Hedefim, İstanbul’da tarihin en başarılı belediye başkanı olmak, daha ötesi yok

  imamoğlu

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanlığı adaylığı hakkında sorulan bir soruya “Bana düşen belediye başkanlığını en iyi şekilde yapmak” diye yanıt verdi.

  İmamoğlu “Hedefim, İstanbul’da tarihin en başarılı belediye başkanı olmaktır, daha ötesi yok” ifadesini kullandı.

  Politikyol.com’un sorularını yanıtlayan İmamoğlu, “Ben bunu yaparsam zaten değişim olacaktır” dedi ve ekledi:

  “Değişime büyük bir katkı sunmuş olurum. Yani birilerinin dediği gibi İstanbul’u alan Türkiye’yi alır tezine de damga basmış olacağım. Benim yapmak istediğim budur. İnşallah az önce ifade ettiğim gibi İstanbul’un en başarılı belediye başkanı olurum.”

 2. İçişleri Bakanlığı, İmamoğlu'nun tepkisinin ardından İstanbul Vakfı'na 'kurban bağışı izni' verildiğini duyurdu

  İmamoğlu

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Vakfı'nın kurban bağışı toplamak için devletten izin talep ettiğini, ancak gerekçe sunulmadan talebin reddedildiğini sosyal medya hesabından bir video yayımlayarak duyurdu.

  İçişleri Bakanlığı ise incelemelerin ardından söz konusu iznin verildiğini açıkladı.

  View more on twitter
  Quote Message: 132 bin aileye bu kötülüğü neden yapıyorsunuz? Aklını, vicdanını, insanlığını yitirmemiş devlet görevlilerine sesleniyorum; bu yanlıştan bir an önce dönmelisiniz. İhtiyaç sahibi 132 bin ailenin evine bir kilo kıyma girmesine gönlü razı olmayan, onların bayramda yüzünün gülmesini istemeyen bir kişi var; o da İçişleri Bakanı."

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da seslenen İmamoğlu, "Gelin inancımızın ve insanlığın yanında durun. Her şeyi siyasete bir şekilde karıştırmaktan vazgeçin" ifadelerini kullandı.

  İçişleri'nden izin çıktı

  İmamoğlu'nun açıklamasının ardından İçişleri Bakanlığı'ndan İstanbul Vakfı'na kurban bağışı izni verildiği açıklaması geldi.

  İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü'nün resmi Twitter hesabında yapılan açıklamada "Merkezi İstanbul ilinde faaliyet gösteren İstanbul Vakfı'nın Kurban Bayramı Yardım Toplama Kampanyası kapsamındaki izin talebi, İstanbul Valiliği'nde tarafımıza iletilmiş olup, yapılan değerlendirmeler neticesinde uygunluk derecesinde söz konusu vakfın talebine izin verilmiştir" dendi.

  View more on twitter
 3. İmamoğlu'ndan Kanal İstanbul tepkisi: 'Mesele kanal değil, sağa sola dikilecek binalar'

  İmamoğlu

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Yakuplu Kent Ormanı’nı hizmete açarken yaptığı konuşmada Kanal İstanbul projesine de değindi.

  Quote Message: Dünyanın en birinci meselesi şu anda yeşili korumak, küresel ısınmaya karşı mücadele vermek. Çünkü, doğaya karşı yapılan yanlışlar, bir güvenlik sorunudur; hayatı tehdit eder."

  Kanal İstanbul projesinde "Meselenin kanal değil sağa sola dikilecek binalar" olduğunu söyleyen İmamoğlu şöyle devam etti:

  Quote Message: Mesele yine duygusal. Bizim o işe tahammülümüz yok. İstanbul buraya kadar geldi. Buraya tahammülümüz yok. Bunun şovu da olmaz. Allah aşkına yapmayın. Daha fazla yeşil alanlar yapın; ama bunu yapmayın. Bu yanlıştan dönün. Israr ediyoruz, yalvarıyoruz hatanızdan dönün. Yanlış yapıyorsunuz. Elinizdeki yetkiyle, İstanbul kentinin geleceğini sıkıntıya sokamazsınız. Türkiye'nin geleceğini, tehdit altında bulunduramazsınız. Marmara Denizi'ni yok edemezsiniz."
 4. 190 kentten oluşan Eurocities ağından, İBB Başkanı İmamoğlu ile dayanışma mesajı

  Övgü Pınar

  Roma

  İmamoğlu

  Avrupa’da 190’dan fazla kentten oluşan Eurocities ağına başkanlık eden İtalya’nın Floransa kenti Belediye Başkanı Dario Nardella, İstanbul’u ziyaret ederek Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile dayanışma mesajı verdi.

  Nardella dün İstanbul ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, “Bugün Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na, son günlerde karşılaştığı haksız saldırılar karşısında Eurocities adına dayanışma mesajı ilettim” dedi.

  Nardella’nın bu mesajını yayımlayan ulusal haber ajansı Ansa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “gelecek seçimlerdeki olası rakiplerinden biri olarak görülen” İmamoğlu hakkında savcılığın hapis istediğini hatırlattı.

  İmamoğlu hakkında, 31 Mart 2019 belediye seçiminin iptal edilmesinin ardından YSK üyelerine "alenen hakaret" ettiği iddiasıyla 4 yıl 1 aya kadar hapis istemiyle iddianame hazırlanmıştı.

  Dario Nardella İstanbul’da ayrıca Beşiktaş Vodafone Park stadyumunu ziyaret ederek Floransa’da yapılacak yeni stadyum için incelemelerde bulundu.

  Floransa Belediyesi, iki kent arasında kültür, turizm, sürdürülebilir kalkınma ve altyapı gibi konularda iş birliği anlaşması üzerinde çalışıldığını da duyurdu.

 5. Ekrem İmamoğlu hakkında 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı

  İmamoğlu

  31 Mart 2019 seçiminin iptal edilmesinin ardından YSK üyelerine "alenen hakaret" ettiği iddiasıyla, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

  Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede Yüksek Seçim Kurulu'nda (YSK) çalışan 11 kişinin "mağdur olduğu" belirtildi.

  Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından yapılan suç duyurusunda İmamoğlu'nun 31 Mart 2019 tarihinde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin 6 Mayıs 2019 tarihinde iptal edildiği kaydedildi. Yenilenen seçimde İBB Başkanı olarak İmamoğlu'nun yeniden seçildiği ve 4 Kasım 2019 günü yaptığı basın açıklamasında YSK üyelerine hakaret ettiği öne sürüldü.

  Yazılı savunmasına da yer verilen iddianamede, İmamoğlu'nun suçlamayı kabul etmediği belirtildi. İmamoğlu'nun "Kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen zincirleme hakaret" suçundan 1 yıl 3 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar cezalandırılması istemiyle iddianame hazırlandı. İddianame kabul edilirse İmamoğlu hakim karşısına çıkacak.

 6. İçişleri Bakanlığı: İmamoğlu hakkında soruşturma değil ön inceleme başlatıldı

  İBB Başkanı İmamoğlu
  Image caption: İBB Başkanı İmamoğlu hakkında soruşturma başlatıldığı ileri sürülmüştü.

  Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan'ın, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na geçen yıl Fatih Sultan Mehmet Türbesi’nde yürürken ellerini arkasından bağlaması nedeniyle soruşturma açıldığını yazması üzerine İçişleri Bakanlığı'ndan bir yazılı açıklama yapıldı.

  Bakanlık açıklamasında, konuyla ilgili İmamoğlu hakkında Başsavcılığa şikâyette bulunulduğu ve bunun üzerine savcılık isteğiyle işlem başlatıldığı belirtildi.

  Açıklamada, "Bakanlığımızca yapılan işlem bir soruşturma olmayıp, Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine başlatılmış bir ön inceleme niteliğindedir" ifadeleri kullanıldı.

  Öte yandan "ön inceleme sürecinin tamamlanabilmesi için hakkında inceleme yapılan memur veya diğer kamu görevlisinin ifadesinin alınmasının zorunluluğu bulunmadığı" belirtilen açıklamada, "İfade talep edilmesi, kamu görevlisi hakkında mutlaka soruşturma izni verileceği anlamına gelmeyip, savunma yapabilmesi için kendisine yasal olarak tanınmış bir hak olduğundan müfettiş tarafından tamamlanması zorunlu olan rutin bir işlemdir" denildi.

  Savcılıktan açıklama: İzin istedik

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da konuya ilişkin açıklama yaptı.

  İmamoğlu hakkında henüz bir soruşturma bulunmadığının, soruşturma için İçişleri Bakanlığı'ndan izin istendiğinin belirtildiği açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  Quote Message: Cumhuriyet Başsavcılıklarının elektronik posta adresleri ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) üzerinden ulaşan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun 'Fatih Sultan Mehmet Han Türbesini ziyareti sırasında saygısızlık yaptığına ve HDP Belediye Başkanlarını ziyaret ederek görevini kötüye kullandığına' yönelik ihbarlar kayda alınmıştır. Akabinde ilgilinin kamu görevlisi olması nedeniyle yasal zorunluluk gereğince (4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkındaki Kanun) İçişleri Bakanlığı'ndan soruşturma açılması için izin istenmiştir."
  Quote Message: Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında bahse konu ihbarlarla ilgili olarak yürütülen herhangi bir soruşturma bulunmamaktadır. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan inceleme neticesinde soruşturma izni verilmesi halinde Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından gerekli değerlendirmenin yapılacağı hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur."
 7. İstanbul Valiliği'nden İmamoğlu'nun sözleriyle ilgili açıklama: En hafif manada 'özensiz ve yakışıksız' bir dilin tezahürü

  23 Nisan çelenk koyma töreni

  İstanbul Valiliği'nden, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun ifadeleriyle ilgili, "23 Nisan gibi, ulusumuzun birlik ve beraberliğini simgeleyen böylesine özel bir günde kullanılan üslubu ve sergilenen tavrı kamuoyunun takdirlerine sunuyoruz" açıklaması yapıldı.

  Valiliğin yazılı açıklamasında "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında, bugün gerçekleştirilen çelenk töreni sonrasında yapılan bazı açıklamalar nedeniyle aşağıdaki hususların kamuoyuna bildirilmesi zorunluluğu doğmuştur" denildi:

  "İlimizde bu yıl yapılacak tören ve etkinlikler bir haftalık zaman dilimine yayılmış, hangi kurumun, hangi görev ve sorumlulukları üstlenecekleri ve etkinliklere dair bütün hususlar, yazılı olarak ilgili kurumlarımıza bildirilerek kamuoyuna duyurulmuştur. Tüm yetkililer tarafından çelenk töreninin nasıl yapılacağının bilinmesine rağmen, tören sonrasında ilgili kamu görevlileri hakkında sarf edilen sözler, en hafif manada 'özensiz ve yakışıksız' bir dilin tezahürü olmuştur. 23 Nisan gibi, ulusumuzun birlik ve beraberliğini simgeleyen böylesine özel bir günde kullanılan üslubu ve sergilenen tavrı kamuoyunun takdirlerine sunuyoruz."

  İmamoğlu ne demişti?

  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Taksim Cumhuriyet Anıtı'ndaki tören sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlarken İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı'yı ve İstanbul Valiliği'ni eleştirdi:

  "İstanbul Büyükşehir Belediyesi burada, Beyoğlu Belediyesi'yle çelenk koyma töreni yapıyor İl Milli Eğitim Müdürü. Paran yoksa Valilik'ten, yoksa Büyükşehir Belediyesi'nden iste. Zavallı. Sabahın köründe yapıyorsun, zaten sokağa çıkma yasağı var, bari 10'da yap, Milli Eğitim Müdürlüğü'nün faaliyeti değil ki, 23 Nisan'la ilgili birkaç cümle etsene, milli egemenlikle, çocuklarla ilgili... Faaliyet raporu sundu bize bir sunucu gitti. Zavallılık, çok üzücü. Tamam kapanma vari kapanalım ama şu bayramı şurada Valilik kontrol etmeliydi, özenli, düzenli yapmalıydı. Çelenk koyma kısmına bile katkı sunmuyorsun, biz devreye girmek zorunda kalıyoruz. Yok hükmünde, İstanbul Milli Eğitim Müdürü'nü kınıyorum. Hadsiz bir bayram çelenk koyma töreni yaptı.

  "İstanbul Milil Eğitim Müdürü bunu ilk defa da yapmıyor. Aynı özensizlik geçen sene de vardı. Özensiz bir insan olduğunu düşünüyorum, değerlerine sadık bir insan olduğunu düşünmüyorum."

 8. İmamoğlu: Altı milyon oy almış partiye terörist gözüyle bakarsanız ben bunun karşısındayım

  Ekrem İmamoğlu

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, KRT TV'de katıldığı bir programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için "Beni uzaktan sevdiğini düşünüyorum. İstanbul'da yaşayan bir insan, ben de İstanbul'u yönetiyorum. İstanbul aşkı olan bir cumhurbaşkanından bahsediyorsunuz. Kendi partisi ülkeyi yönetiyor ama çok başarılı bir iş yapan Cumhuriyet Halk Partili de bir Ekrem İmamoğlu var. Sevgi ve saygı var ama iki arada bir derede kalmış bir durum da var" dedi.

  Erdoğan’la eskiİstanbul Büyükşehir Başkanı Kadir Topbaş'ın cenazesinde konuştuklarını hatırlatan İmamoğlu, "Orada her şeyi söyledim, tüm duygularımı söyledim. Neden benim otobüs borçlanmamı imzalamadınız, dedim. Erdoğan, ‘imzalarız’ dedi” diye anlattı.

  HDP’ye açılan kapatma davasıyla ilgili soruya ise İmamoğlu “Terörle HDP konusunu aynı potaya koyarsanız tam istenen noktaya gelirsiniz. Altı milyon oy almış partiye terörist gözüyle bakarsanız ben bunun karşısındayım. Nerede eksik davrandılar, hangi konularda söz söylemediler HDP'nin de özeleştiri yapması gerekir" yanıtını verdi..

  Yakın zamanda başlayacağı hükümet tarafından açıklanan Kanal İstanbul projesi için de İmamoğlu, "İstanbul'a en büyük ihanet projesidir. Bunun engellenmesi şarttır. Bunun için de var gücümüzle tüm hukuki yolları kullanarak mücadelemize devam edeceğiz" diye konuştu:

  Quote Message: İki sene sonra bu memleketi Millet İttifakı yönetecek. Bu yapılanlar, bu işi alanlar, bu finansı verenler, devletin ve milletin hafızasından asla çıkmayacak. Ben buna inanıyorum. Ben Millet İttifakı'nın bir ferdiyim. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin üyesiyim. Bu memleketin değişmesi adına iki sene sonra bu ülkede Millet İttifakı süreci yönetecek demekten, hatta ve hatta 'Türkiye ittifakı bu süreci yönetecek demekten niye geri durayım ki?”
 9. Gezi Parkı

  Vakıflar Genel Müdürlüğü, İstanbul Taksim'deki Gezi Parkı'nın Sultan Beyazıt Hanı Veli Hazretleri Vakfı'na devredildiğini açıkladı. Gezi Parkı'nı da içeren Taksim Meydan projesini hayata geçirmek isteyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise karara tepki gösterdi. Bütün bu süreçte yaşananları derledik.

  Daha fazla bilgi
  next