İdlib

 1. Ece Göksedef

  BBC Türkçe

  IŞİD lideri Bağdadi'nin Nisan 2019'da yayımlanan videosu

  ABD'nin 27 Ekim'de İdlib'de düzenlediği bir operasyon sırasında ölen IŞİD'in lideri Ebu Bekir El Bağdadi'nin İdlib'e nasıl geldiğiyle ilgili birçok detay henüz bilinmiyor. Cevaplanmayan diğer soru ise; Bağdadi, IŞİD'le zaman zaman çatışmalar da yaşayan El Kaide bağlantılı örgütlerin hakim olduğu İdlib'de nasıl saklandı? İdlib'deki grupları ve IŞİD'le ilişkilerini inceledik.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Bağdadi'nin öldürüldüğü operasyonun görüntüleri

  Örgüt, Ebu Bekir el Bağdadi'nin ABD özel kuvvetlerinin operasyonuyla İdlib'de öldürülmesinin ardından, yeni liderinin Ebu İbrahim el Haşimi el Kureyşi olduğunu açıkladı. IŞİD ayrıca Bağdadi'nin potansiyel halefleri arasında görülen örgütün sözcüsü Ebu Hasan el Muhacir'in öldürüldüğünü de doğruladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Beşar Esad

  Suriye Devlet Başkanı, ordunun çoğunluğunu radikal İslamcı örgütlerin oluşturduğu silahlı grupların elinden geri almak için operasyonlar yürüttüğü İdlib'i ziyaret etti. Bölgedeki savaşın önemine değinen Esad ,Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı da hırsızlıkla suçladı ve "Şimdi de toprağımızı çalıyor" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. İdlib

  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde Perşembe günü oylamaya sunulan İdlib ile ilgili iki ayrı karar tasarısı reddedildi. İdlib'te ateşkesi öngören ilk tasarı, Rusya ve Çin'in "teröristlere karşı operasyonların" ateşkese dahil edilmemesini istemeleri nedeniyle sonuçsuz kaldı. Bu maddenin dahil edildiği ikinci tasarı ise diğer üye ülkeler tarafından reddedildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. İdlib

  Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu (BMGK) Perşembe günü İdlib'de yaşanan çatışmalarla ilgili tasarıları oylayacak. Tasarıların birinde ateşkes çağrısı yapılırken, Rusya'nın hazırladığı diğerinde, ateşkesin "terör örgütlerini kapsamaması" hedefleniyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Putin, Erdoğan ve Ruhani

  Beşincisi yapılan Türkiye-Rusya-İran zirvesinden çıkan en somut sonuç, Anayasa Komitesi'nin oluşumuyla ilgili pürüzlerin ortadan kalktığının açıklanması oldu. Ankara'daki zirve, Türkiye ve Rusya'nın ABD ve Suudi Arabistan baskısı altındaki İran'dan uzaklaşarak giderek daha fazla Suriye konusunu ikili mekanizma içerisinde çözme eğiliminde olduklarını göstermeleri açısından da dikkat çekti. Daha önce bir kısmı silahtan arındırılmış bölge ilan edilen İdlib'deki çatışmalarla ilgili ise somut bir sonuç çıkmadı.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Ruhan, Erdoğan ve Putin

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bugün Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la, beşinci Suriye zirvesi için bir araya gelecek. En önemli gündem maddesi, son bir yıldır düzenlenen tüm zirvelerde olduğu gibi, muhaliflerin elinde kalan son şehir olan İdlib.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Ece Göksedef

  BBC Türkçe

  Ruhan, Erdoğan ve Putin 16 Eylül'de Ankara'da bir araya gelecek

  Suriye'de muhalifler, 16 Eylül'de Ankara'da yapılacak Türkiye-Rusya-İran zirvesine kadar İdlib'de mevcut durumu korumaya çalışıyor, çünkü zirvede Anayasa Komitesi'nin duyurulması hedefleniyor. Komite oluşturulup siyasi çözüm için masa kurulduğunda ellerinin güçlü olmasını isteyen muhaliflere İdlib'de Türkiye de destek vermeye devam ediyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 9. Erdoğan ve Putin

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Rusya'nın başkenti Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir görüşme gerçekleştiriyor. Erdoğan ile Putin'in ana gündem maddesi İdlib ve Suriye'nin kuzeybatısındaki gelişmeler.

  Daha fazla bilgi
  next
 10. Lavrov

  Sergey Lavrov, Rusya destekli Suriye ordusunun İdlib'de düzenlediği saldırıların Türkiye ile yapılan anlaşmaları ihlal etmediğini söyledi. RIA'nın haberine göre Lavrov, Türkiye ile ortak devriye çalışması önerdiklerini ancak anlaşma sağlanamadığını ifade etti.

  Daha fazla bilgi
  next