İdlib

 1. Şam otobüs saldırısı

  Suriye'nin başkenti Şam'da Mart 2017'den bu yana görülen en kanlı saldırı düzenlendi. Askeri personeli taşıyan otobüse yönelik bombalı saldırıda en az 14 kişi hayatını kaybetti. Yetkililer olay için "terör saldırısı" dedi. Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Türk askeri aracı

  Suriye'nin İdlib Eyaleti'nde, bazı silahlı gruplar tarafından yer yer Türk Silahlı Kuvvetleri'ne saldırı veya saldırı girişimleri yaşanıyor. Son dönemlerde Ebu Bekir Sıddık'ın Yardımcıları Seriyyesi adlı bir örgüt, bu alanda öne çıkıyor. Peki bu örgüt hakkında neler biliniyor?

  Daha fazla bilgi
  next
 3. İdlib

  Rusya ve Suriye savaş uçakları, Suriye'nin kuzeyindeki İdlib'de Türkiye destekli muhalif grup Feylak el Şam'a yönelik bombardıman düzenledi. Muhalif savaşçılara göre en az 35, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre 78 muhalif hayatını kaybetti.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Ece Göksedef

  BBC Türkçe

  Türk ordusuna ait konvoy İdlib'de

  Türkiye'nin İdlib'in güneyindeki Morik'te bulunan ve bir yılı aşkın süredir etrafındaki bölgeler Suriye ordusunun kontrolüne geçen 9 numaralı gözlem noktasından askerler çekilmeye başladı. Uzun süredir Türk yetkililerin geri çekilme olmayacağını açıkladığı İdlib'deki bu adımın nedenlerini inceledik. Ece Göksedef'in haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Türkiye İdlib’de, etrafı Suriye ordusunun kontrolünde kalan bir gözlem noktasından çekilmeye başladı

  Morek, haritadaki gözlem noktalarının en güneyindeki
  Image caption: Morek, haritadaki gözlem noktaları arasında en güneyde yer alan nokta

  Türkiye, İdlib’de kurduğu gözlem noktalarından birini boşaltıyor.

  Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en güneydeki gözlem noktası olan Morek, çok sayıda askeri araçtan oluşan bir konvoy ile boşaltılmaya başlandı.

  Morek geçen yıl Suriye ordusunun İdlib’deki silahlı muhalifler ve cihatçılara yönelik operasyonunun ardından Suriye hükümetinin kontrolüne geçmişti.

  AFP’ye konuşan Ankara destekli bir Suriyeli muhalif komutan, “Gece yarısından itibaren Türk güçleri Morek’ten çekildi ve büyük bir konvoy bölgeden çıkış yaptı” dedi ve bölgeden çekilen güçlerin diğer gözlem noktalarına aktarıldığını söyledi.

  Suriye yerel basını ve sosyal medya kullanıcıları da konvoyun gözlem noktasından çıkarkenki fotoğraf ve videolarını paylaştı.

  TSK konvoyu Moren'ten böyle çekildi
  Image caption: TSK konvoyu Moren'ten böyle çekildi

  Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, çekilmenin bugün öğleden sonra tamamlandığını yazdı.

  Gözlemevi, Türkiye’nin Morek’in yanı sıra yedi gözlem noktasından daha çekileceğini iddia etti.

  Reuters’a konuşan iki kaynak ise TSK’nın başka gözlem noktalarından çekilmeyi planlamadığını söyledi.

  Türkiye Eylül 2018’den itibaren İdlib’de 12 gözlem noktası oluşturmuştu.

  Bunların bir kısmı artık Suriye hükümetinin kontrolüne geçen bölgelerde yer alıyor.

  Ankara’dan bu çekilmeye dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

 6. İdlib'deki bir ev dezenfekte ediliyor (26 Mart 2020)

  New York merkezli insan hakları kuruluşu Human Rights Watch (İnsan Hakları İzleme Örgütü), Suriye ve Rusya'yı İdlib'de sivilleri hedef almakla suçladı. Örgüt bugün yayımladığı raporunda, iki ülkenin liderleri Beşar Esad ve Vladimir Putin dahil 10 Suriyeli ve Rus yetkiliye yaptırım uygulanması çağrısı yaptı.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Ece Göksedef

  BBC Türkçe

  İdlib'de ortak devriye yapan Türk ve Rus askerleri

  Türkiye ve Rusya'nın 15 Mart'tan bu yana sürdürdüğü ortak devriyelere, bölgedeki radikal grupların saldırıları sebebiyle ara verildiği açıklandı. Peki bu grupların saldırılarının arkasında ne yatıyor? Türk ve Rus yetkililerin görüşmelerinde bu konu nasıl ele alındı? Ece Göksedef'in haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. MSB: Türk ve Rus askeri heyetleri İdlib'i görüşecek

  Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türk ve Rus askeri heyetlerinin bugün Milli Savunma Bakanlığı'nda İdlib’deki gelişmelerle sahadaki son durumun ele alınacağı bir toplantı gerçekleştireceği bildirildi.

  Idlib
 9. MSB: Tuğgeneral Sezgin Erdoğan, İdlib'de rahatsızlanarak şehit oldu

  Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib'de görev yapan Tuğgeneral Sezgin Erdoğan geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

  Milli Savunma Bakanlığı'ndan (MSB) yapılan açıklamada, "Tuğgeneral Sezgin Erdoğan, İdlib harekât bölgesinde 09 Eylül 2020 tarihinde görevi esnasında rahatsızlanmış, derhal hastaneye kaldırılmış ve yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştur" ifadeleri yer aldı.

  Tuğgeneral Sezgin Erdoğan'ın cenazesi, Hatay'da düzenlenen törenin ardından memleketine gönderildi.