Uluslararası Ceza Mahkemesi

 1. Fatou Bensouda

  ABD, Amerikan askerlerinin Afganistan'da savaş suçu işleyip işlemediklerini soruşturan Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin, (UCM) aralarında Başsavcı Fatou Bensouda'nın da bulunduğu üst düzey yetkililerine yaptırım uygulamaya başladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Haziran ayında bulunan toplu mezar

  Sudan'da 28 cesedin gömülü olduğu toplu mezarlık bulundu. Bulunan ceset kalıntılarının, 1990'da eski Devlet Başkanı Ömer el Beşir'e karşı darbe girişiminde bulundukları suçlamasıyla öldürülen ordu yetkililerine ait olduğu düşünülüyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Ratko Mladiç'in temyiz duruşması 25-26 Ağustos'ta yapılacak

  Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Ratko Mladic

  Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından, soykırım, savaş ve insanlığa karşı suç işlediği gerekçesiyle ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Bosnalı Sırp General Ratko Mladiç’in temyiz duruşması 25 - 26 Ağustos’ta yapılacak.

  Uluslararası Ceza Mahkemesi, 11 ayrı suçtan yargılanan Mladiç’in, Saraybosna'nın bombalanması emrini doğrudan verdiğini ve Srebrenitsa'da soykırıma ve savaş suçlarının işlenmesine, 'önemli katkıları' olduğu hükmüne vardı.

  Mahkeme, Mladiç’in 'soykırım yaptığını, cinayet işlediğini ve ırk katliamı yaptığını', Srebrenitsa'daki tüm Bosnalı Müslüman nüfusu yok etmeye kast ettiğini belirterek, 22 Kasım 2017’de ömür boyu hapse mahkum etti.

  “Bosna Kasabı” olarak bilinen 77 yaşındaki Mladiç, uluslararası mahkemenin kararına itiraz ederek, kararı temyize götürdü.

  Mladiç’in sağlık durumunun el vermemesi nedeniyle birkaç kez ertelenen temyiz duruşmasının 25 - 26 Ağustos günlerinde yapılması kararlaştırıldı.

  Hakaret nedeniyle salondan atılmıştı

  Mladiç, 2017’deki karar duruşmasında mahkeme heyetine yönelik hakaretleri nedeniyle salondan atılmıştı.

  Sırp Generalin, temyiz duruşmasına katılıp katılmayacağı belli değil.

  Duruşmaya katılırsa Ratko Mladiç’e 10 dakikalık konuşma süresi verilecek.

  Ratko Mladiç komutasındaki Sırp güçleri, 11 Temmuz 1995'de Srebrenitsa'yı kuşatarak, 8 bin 400 Boşnak erkek ve çocuğu öldürmüştü.

  Mahkeme, 2. Dünya Savaşı sonrası Avrupa'da işlenen en büyük toplu katliam olan Srebrenitsa'yı "soykırım" olarak tanımıştı.

 4. Kosova Cumhurbaşkanı Taçi ifade vermek için Lahey'e gidecek

  Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Haşim Taçi

  Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi, ülkesindeki savaş suçlarını araştırmak için Lahey'de kurulan özel mahkemeye ifade vermek için Pazartesi günü Hollanda'ya gelecek.

  Haşim Taçi, bu bilgiyi Facebook hesabından paylaşarak, "Pazartesi günü Lahey'e seyahat ediyorum çünkü mahkeme tarafından görüşmeye çağrıldım" dedi.

  Lahey'deki Kosova Özel Mahkemesi, Taçi'nin de aralarında bulunduğu 9 kişiyi, savaş ve insanlığa karşı suç işlemekle itham etmişti.

  Kosova Cumhurbaşkanı, bu akşam Facebook hesabı aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, ülkesinin bir savaş kurbanı olmasına rağmen, savaş suçu iddialarıyla ilgili olarak uluslararası yargı kurumlarıyla daima işbirliği yaptığını söyledi.

  100 kişinin ölümüyle suçlanıyorlar

  Savaş suçu işlediğine ilişkin iddiaları redden Taçi, "Vatandaşlarım ve ben, uluslararası adaletle onur ve dürüstlükle karşılaşacağız" dedi.

  Kosova'da 1990'larda yaşanan bağımsızlık savaşı sırasında işlenen suçları araştırmak amacıyla 2015 yılında Lahey'de kurulan özel mahkeme, Taçi'nin de aralarında bulunduğu 9 kişiyi; siyasi muhalifler, Kosovalılar, Arnavutlar, Sırplar ve Romanlar da dahil olmak üzere yaklaşık yüz kişilik bir grubun ölümlerinden sorumlu tutuyor.

  Taçi ile Kosova'daki Demokrat Parti lideri ve eski Kosova Parlamentosu Başkanı Kadri Veseli'nin de aralarında bulunduğu zanlılar, savaş ve insanlığa karşı suç işlemekle itham ediliyor.

  Haşim Taçi, Kosovalı Arnavutlar'ın 1998 - 1999 yılları arasında Sırplar'a karşı başlattığı bağımsızlık savaşında, Kosova Kurtuluş Ordusu'nu (UÇK) yönetti.

  10 binden fazla kişinin öldüğü savaş, NATO'nun hava saldırılarının ardından sona erdi.

  Kosova'nın 2008 yılında bağımsızlığını ilan etmesinin ardından Taçi, 100 kadar devletin tanıdığı ülkenin ilk başbakanı oldu.

 5. ABD, Félicien Kabuga'nın yakalanması için 5 milyon dolar ödül koymuştu.

  1994 yılında 800 bin kişiyi öldüren Hutu milislerin baş finansörü olmakla suçlanan Félicien Kabuga, 26 yıl sonra sahte kimlikle yaşadığı Paris'te yakalandı. Kabuga, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde yargılanacak.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Ömer el Beşir mahkeme kararını dinlerken, Aralık 2019 Hartum

  Sudan yönetimi, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin hakkında tutuklama emri çıkardığı vatandaşlarını mahkemeye teslim etmeyi kabul etti. Ömer el Beşir, Sudan'ın Darfur bölgesinde soykırım yapmak ve savaş suçları işlemekle suçlanıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Uluslararası Ceza Mahkemesi, Filistinlilerin 2014'ten beri yaptığı şikayetleri inceliyor

  Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Fatou Bensouda, Filistin'den yapılan bazı başvuruların ardından, bölgede yaşananlara dair savaş suçları soruşturması açmak istediğini açıkladı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu İsrail'in, üyesi olmadığı Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin yetki alanı dışında olduğunu belirtti. Filistin yönetimi ve İsrailli insan hakları örgütü B'Tselem kararı sevinçle karşıladı.

  Daha fazla bilgi
  next